Primolut – N Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Şekli Nasıldır?

Primolut – N özellikle şiddetli adet dönemleri ve adet düzensizliğinde ve adet öncesi sendromun tedavisinde tercih edilen bir ilaçtır. Adet kanamasının geciktirilmesinin sağlanmasında da kullanılır. Noretisteron etkin maddesine sahip olan ilaç, noritisteronun da aralarında bulunduğu progsteron rubu hormanlar, kadınlarda rahim iç tabakasında yer alan koruyucu ve kanamayı önleyici etkiler göstermesiyle dikkat çekmektedir.

Noretisteron adı verilen ve birçok marka tarafından kullanılan bu etkin madde, doğum kontrol haplarında, menopozal hormon tedavisinde ve jinekolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir progestin ilacıdır. Kadınlarda özellikle adete bağlı sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik yaygın olarak tercih edilmektedir. Güçlü etkileri nedeniyle doktor tavsiyesi dışında kullanılması önerilmemektedir. Birçok farklı rahatsızlık türünde başarılı sonuçlar vermektedir.

Primolut – N Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Primolut – N, her bir tablet 5 mg noretisteron etkin maddesine sahip, laktoz monohidrat, mısır nişastası ve magnezyumstearat yardımcı maddelerinin bulunduğu bir ilaçtır. 30 tabletlik ambalajlarda bulunur. Tabletler beyaz renklidir. Primolut – N birçok farklı kullanım durumuna sahiptir. Özellikle kadınlarda rahim iç tabakasındaki doku üzerinde koruyucu ve kanamayı önleyici etkiler gösteren, noretisteronun da içinde bulunduğu progesteron grubu hormanlar ile etki göstermektedir. Primolut ilaç kullanım durumları kısaca şöyledir:

  • Düzensiz ve ağrılı, şiddetli adet dönemlerinde,
  • Rahim dışında rahim iç tabakası dokusunun bulunduğu durumlarda,
  • Adet öncesi rahatsızlıklarda,
  • Adet kanamasının ertelenmesinde kullanılır.

Etkin güçlü maddeleri nedeniyle mutlaka doktor kontörlünde alınması gereken bir ilaçtır. Adet öncesi ve şiddetli adet dönemlerinde kadınların bu döneme ortaya çıkan şikayetlerinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Primolut – N Nasıl Kullanılır?

Primolut – N Nasıl Kullanılır

Primolut – N, ağız yoluyla alınır. Uygun kullanım ve doz sıklığı için ilacın prospektüsünde çeşitli talimatlara yer verilmiştir. Tabletlerin doktor talimatlarına uygun olarak alınması gerekecektir. Emin olunmayan durumlarda doktor ile beraber kontrol edilmesi gerekecektir. Almanız gereken tablet sayısı ve ayda kaç gün alınacağına dair detaylar hekim tarafından Primolut – N’i reçete etme nedenine bağlı olarak ortaya çıkacaktır. yaygın olarak uygulanan doz günde 2  – 3 tablet olarak belirlenmiştir.

Kişiden kişiye değişmekle beraber bazı durumlarda her gün alınması gerekecektir. Ancak bu kullanım durumu her zaman için geçerli değildir. Primolut – N tablet çiğnenmeden yeterli miktarda sıvı ile yutulmalıdır. Primolut kullandıktan sonra adet düzeni ise reçete edilmesine neden olan durumuna göre değişecektir. Tedavinin hedefine göre adet düzeninde değişiklikler görülebilir. Konu hakkında daha ayrıntılı bigi almak için Primolut N Nasıl kullanılır? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Primolut – N Ne Zaman Kullanılabilir?

Yaygın olarak kullanımında günde 3 defa 1 tablet şeklinde Primolut – N kullanılması önerilmiştir. Beklenen menstruasyondan 3 gün önce başlanarak 10 ila 14 günden daha uzun sürmemektedir. Hasta ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra 2 – 3 gün sonra, normal menstruasyon başladığı gözlemlenmiştir. Menstruasyonun ileri atılması için beklenen günden önce alınması gerekecektir.

İlacın bırakılmasını takip eden yaklaşık 2 – 3 gün içinde kanama ortaya çıkacaktır. Tek başına kullanılması halinde gebelikten koruyucu etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelik önleyici olarak kullanılması önerilmez. Sadece doktor tavsiyesine göre önerilen doz ve sürelerde kullanılması gerekecektir. Aksi takdirde farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkması mümkündür. Primolut kullanımı için tavsiye edilen metotların uygulanması gerekecektir.

Primolut – N Günde Kaç Defa İçilir?

Primolut – N için günde 3 defa 1 tablet olarak kullanımı önerilmektedir. Ancak bu kullanım miktarı ve dozu hastadan hastaya değişebilir. Günde 3 kez sadece 1 tablet şeklinde ağız yoluyla su ile alınması gerekecektir. Menstruasyondan 3 gün önce başlanarak, 10 – 14 günden daha uzun sürmemelidir. İlacın kullanımına son verilmesinin ardından birkaç gün içinde normal menstruasyon başlayacaktır.

Uygulanan bu yöntem tedavi siklusu boyunca gebelik riski olmadan kadınlar ile sınırlandırılmalıdır. Regl tarihinden 3 gün önce başlayarak sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 defa kullanımı mümkündür. Primolut kullananlar ilacın güçlü etkin maddeleri sayesinde etkilerinden memnun kalmaktadır.

Primolut – N’den Kaç Gün Sonra Adet Olur?

Primolut –  N tablet kullanımının sona ermesinden yaklaşık 2 – 3 gün sonra adet düzeni yeniden normale dönecektir. Son tabletin alınmasının ardından birkaç gün içinde adet kanaması görülebilir. Sadece regl geciktirmede değil, aynı zamanda kesilen adetin normale döndürülmesinde adet söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Kutunun bitmesinden sonraki yaklaşık 10 gün içinde etkisini göstermektedir.

Primolut – N günde en fazla 3 defa alınmalıdır. Beklenen reglden üç gün önce kullanılması gerekecektir. Adetin geciktirilmesi veya başlatılması açısından etkileri bulunan ilacın sadece hekim kontrolünde kullanılması gerekecektir. Primolut kullandıktan sonra adet düzeni normal seyrine dönmesi beklenmektedir. Kullanım talimatlarına ve önerileri dışına çıkılmaması son derece önemlidir.

Primolut – N Aç Mı Tok Mu İçilir?

Kadınlarda adet düzensizlikleri ve buna bağlı gelişen sorunların tedavisinde çok sık tercih edilen Primolut – N, en geç beklenen adetten 3 gün önce alınmalıdır. Adet geciktirici olarak sabah, öğle ve akşam günde 3 defa 1 tablet şeklinde sıvı ile alınmalıdır. İlacın aç ya da tok karnına alınmasına dair kullanma talimatları içinde herhangi bir bilgi verilmemiştir. İlacın kullanımına yönelik talimatları doktorunuzdan veya eczaneden öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. Sadece hekim önerisi ile Primolut – N kullanılmalıdır.

Primolut – N Adet Kanamasını Durdurur Mu?

Primolut – N Adet Kanamasını Durdurur Mu

Sadece adetin geciktirilmesinde değil, kesilen adetin normale döndürülmesinde adet söktürücü olarak da Primolut – N kullanılmaktadır. Genelde kutu bittikten sonraki 10 gün içinde etkisini göstermektedir. Tam adet gününde kullanılması halinde kanamayı kesmeyecektir. Adet kanamasının kesilmesi için adet başlamadan en az 3 gün öncesinde kullanılması gerekmektedir. Söz konusu dönemde kullanımı halinde kanamayı kesmez ancak azalttığı görülecektir. 3 – 4 gün içinde tamamen kesilme olmadığı halde ilacın kullanımına ara verilmesi gerekecektir.

Primolut – N Yan Etkileri Nelerdir?

Primolut yan etkileri yorumlar arasında yer alan değerlendirmelere göre ilacı kullananlarda farklı etkiler görüldüğü gözlemlenmiştir. Tüm ilaçlar gibi Primolut – N ilacında da çeşitli yan etkiler görülecektir. Özellikle ilacın içinde yer alan etkin maddeye duyarlılığı bulunanların ciddi yan etkilerle karşılaşmaları mümkündür.

İlacı kullanan hastalarda en yaygın olarak görülen Primolut yan etkileri kısaca şöyledir:

  • Rahim/vajinal kanama, lekelenmeler,
  • Adet kanmasının az olması,
  • Baş ağrısı,
  • Adet kanamasının olmaması,
  • Ödem,
  • Bulantı vb.

Çok yaygın ve yaygın yan etkilerin yanında migren yaygın olmayan belirtisidir. Ayrıca aşırı duyarlılık reaksiyonları, görme ile ilgili bozukluklar, nefes darlığı şikayetleri seyrek ve çok seyrek görülen yan etkiler olarak tanımlanmıştır. İlk kez görülen migren, öncekilerden daha sık ve kötü baş ağrıları, görme, duyma ve konuşmada ani değişiklikler, kan pıhtısı oluşuma belirtileri görülmesi halinde ilacın kullanımı durdurularak derhal doktora gidilmesi gerekir.

Primolut – N Hamilelikte ve Emzirmede Kullanımı Nasıldır?

Hamileler veya hamilelik şüphesi taşıyanların asla ilacı kullanması önerilmez. Gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Primolut – N hamilelikte kullanımı için doktor önerisi gerekecektir. Tedavi sırasında hamile olduğunu fark edenlerin en kısa sürede doktora başvurması gerekecektir. Primolut – N emzirmede kullanımı da kesinlikle önerilmez. Hamile ve emziren kadınlarda Primolut – N kullanımı anne ve çocuk sağlığı üzerinde çeşitli sorunlara yol açabilir.

 

Yorum yapın