Metpamid Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid özellikle mide bulantısı ve kusmayı engelleyici özelliği ile günümüzde yaygın olarak kullanımına rastlanan bir ilaçtır. Her bir 2 mL’lik ampul 10 mg metoklopramid HCI etkin maddesine sahiptir. Güçlü etkin ve yardımcı maddeleri sayesinde birçok farklı rahatsızlığını tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Enjeksiyonluk çözelti içeren ampuller içinde sunulmaktadır. Damar yoluyla verilmesi halinde dikkatli olunması gereken bir ilaçtır.

Günümüzde en çok kullanılan antiemetik ilaçlar arasında yer alan Metpamid, bulantı hissinin ortadan kaldırılması dışında bulantıya neden olan temel unsurun ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır. İlacın içinde yer alan bileşenleri sayesinde midenin asit ve baz dengesini sağlamaktadır. Doktor kontrolünde ve tavsiyelerine göre uygulanması gereken bir ilaçtır.

Metpamid 10 Mg Tablet Nedir?

Metpamid 10 mg, her bir 2 mL’lik ampul 10 mg metoklopramid HCI (10,54 mg metoklopramid HCI monohidrat olarak) etkin maddesine sahip bir enejksiyonluk çözeltidir. Sodyum klorür, sodyum metabisülfit, distile su gibi yardımcı maddelere sahiptir. Berrak, renksiz, kokusuz bir enjeksiyonluk çözelti içeren ampuller içinde sunulmaktadır. Her kuta 2 Ml’lik 5 adet ampul bulunmaktadır.

Etkin maddesi sayesinde kusmayı önleyen bir ilaç olarak da bilinmektedir. Antiemetik özelliği sayesinde beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesini harekete geçirmektedir. Metpamid 10 mg tablet ise her tablet 10 mg metoklopramid hC1 içeren, beyaz renkli, bir yüzü Sifer amblemli, diğer yüzü ortadan bölüntülü ve her iki yanı ‘’M’’ baskılı yuvarlak yapıdadır. 30 tablet içeren blister ambalajda sunulur.

Metpamid 10 Mg Ne İşe Yarar?

Metpamid 10 Mg Ne İşe Yarar

Metpamid, içindeki etkin madde ve yardımcı maddeler ile kusmayı önleyen bir ilaçtır. Beynin mide bulantısı ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik göstermesi için kullanılır. Farklı formlarda üretilen ilaç antiemetiktir. Yetişkinlerde Metpamid şu tür rahatsızlıklar için kullanılır:

 • Bulantı ve kusma tedavisi,
 • Kemoterapi sonrası oluşan bulantı ve kusmanın engellenmesi,
 • Radyoterapi sonrası oluşacak bulantı ve kusmaların önlenmesi,
 • Akut migrene bağlı gelişen bulantı ve kusma tedavisinde.

Akut migren tedavisinde ayrıca ağrı kesicilerin emilimini artırmak için ağrı kesicilerle beraber metoklopramid kullanımına rastlanmaktadır. Doktor tavsiyesi ile Metpamid kullanılması mümkündür.

Metpamid 10 Mg Nasıl Kullanılır?

Metpamid, yetişkin hastalarda tek seferde ağız yoluyla alınan 10 mg (1 tablet) bir ilaçtır. BU dozun önerilen kullanımı günde 3 defa şeklinde belirlenmiştir. Doktor tarafından tavsiye edilecek kullanım dozu ve önerilerinin dışına çıkılmaması gerekir. Uygun dozda kullanımı için hastaların genel sağlık durumu, yaşı ve kilosu baz alınarak işlem yapılır. Bu değerlere göre uygulama dozu ve sıklığı belirlenecektir.

Metpamid 10 mg kaç saate bir alınması gerektiği sorusu değişebilir. Önerilen maksimum doz günde 30 mg olarak ya da vücut ağırlığına göre hesaplanabilir. Metpamid 10 mg / 2Ml enjeksiyonluk çözelti ise kas içi veya damar içi yolla uygulanmaktadır. Ağırlığı 30 kilodan daha düşük çocuklarda tablet formumun kullanılması uygun değildir. Oral solüsyon formunun uygulanması bu popülasyon için daha uygun görülmüştür. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Metpamid nasıl kullanılır? yazımızı okuyabilirisiniz.

Metpamid Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid, diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı hastalarda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Metpamid kullanımına bağlı olarak hastalarda ortaya çıkabilecek olası yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Baş ve boyun bölgesinde istemsiz hareketler,
 • Yüksek ateş şikayetleri,
 • Kan basıncında yükselme,
 • İstem dışı kas kasılmaları,
 • Terleme,
 • Tükürük salgısında artış,
 • Maling sendrom adı verilen rahatsızlığın belirtilerinin oluşması,
 • Kaşıntı ve deri kızarıklığı,
 • Yüzde, dilde ve boğazda şişme,
 • Nefes almada güçlük vb.

Ortaya çıkan bu yan etkiler ciddi belirtilerdir. Acil tıbbi müdahale gerektirdiği için en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Metpamid 10 mg yan etkileri birçok şekilde ortaya çıkabilir. Uyuklama ise en yaygın görülen yan etkilerden biridir. Yaygın olarak ortaya çıkan yan etkileri arasında depresyon, tirereme, tik, kas kasılmaları, huzursuzluk gibi şikayetler görülmektedir.

Metpamid 10 Mg Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelikte Metpamid 10 mg kullanımı sadece doktor önerisiyle olmalıdır. Hamiliğin son döneminde kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez. Gebeliğin son safhasında kullanıldığında yeni doğan bebekte ekstrapramidal sendrom görülebilir. Kullanım durumunda yeni doğan bebeğin gözlemlenmesi gerekecektir. Gebelikte sadece gerekli durumlarda Metpamid kullanılmaldırı. Tedavi sırasında hamile olduğunun fark edilmesi ile hemen doktorunuza danışmanız gerekir.

Metpamid Çocuklara Ne Kadar Verilir?

Metpamid Çocuklara Ne Kadar Verilir

Metpamid 1 – 18 yaş arasındaki genç yetişkin ve çocuklarda sadece doktor gözetiminde ve önerilen dozda kullanılmalıdır. Bu grup için önerilen doz 0,1 ila 0,15 mg/kg vücut ağırlığı arasındadır. Bu doz yavaş i.v enjeksiyon şeklinde günde 3 defaya kadar tekrarlanabilir. Çocuklara uygulanması önerilen doz tablosu ise kısaca şöyledir:

 • 1 – 3 Yaş | Vücut Ağırlığı: 10 – 14 kg | Doz: 1 mg
 • 3 – 5 Yaş | Vücut Ağırlığı: 15 – 19 kg | Doz: 2 mg
 • 5 – 9 Yaş | Vücut Ağırlığı: 20 – 29 kg | Doz: 2,5 mg
 • 9 – 18 Yaş | Vücut Ağırlığı: 30 – 60 kg | Doz: 5 mg
 • 15 – 18 Yaş | Vücut Ağırlığı: 60 kg + | Doz: 10 mg

Metpamid 10 mg kaç yaş için olursa olsun uygun dozlarda verilmelidir. Günde en fazla 3 defa tekrarlanabilir ve vücut ağırlığına, yaşa göre doz miktarı belirlenmelidir. Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlemesinde maksimum uygulama süresi 5 gün olarak belirlenmiştir. Öte yandan ameliyat sonrasında ortaya çıkacak olası bulantı ve kusma şikayetlerinde ise tedavi için maksimum uygulama süresi 48 saat olarak belirlenmiştir.

Metpamid 1 yaşın altındaki çocuklarda istemsiz hareket oluşma riskinde artış nedeniyle kullanımı önerilmez. Çocuklarda ve gençlerde ise istemsiz hareketler ortaya çıkabilir. Yaşlılarda kullanımında ise özellikle karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları ve hastaların genel sağlık durumuna bakılarak doz azaltılmasına gidilmesi gerekebilir.

Metpamid Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Güçlü etkin maddesi sayesinde Metpamid kısa süre içinde etki etmektedir. İntravenöz verildiğinde etkisi 1 – 3 dakika gibi kısa sürede kendisini gösterecektir. Oral kullanımda ise 30 – 60 dakika kadar bir sürede etkisi görülmeye başlar. Doza bağlı olarak değişmekle beraber 5 ila 6 saat arasında etkisini göstermeye devam edebilir.

Metpamid doktor ya da hemşire tarafından damar içine yavaş enjeksiyon şeklinde ya da kas içine uygulanabilir. Her iki uygulamada da kusma ve alınan dozun çıkarılması dahil 6 saat ara verilmesi önerilmektedir. Oral yolla kullanımında ise su ile tümden alınması gerekecektir. Metpamid 10 mg 30 tablet kullanımı ile enjeksiyon uygulaması farklılık gösterecektir.

Metpamid 10 Mg 30 Tablet Fiyatı Ne Kadar?

Metpamid 10 mg fiyat listesi farklı etkenlere göre değişmektedir. Metpamid 10 mg tablet ve Metpamid 10 mg / 2 mL enjeksiyonluk çözelti fiyatları bu değişkenlere göre farklılık gösterecektir. Aktif olarak sigortası devam eden kişilerin reçete ile Metpamid kullanması mümkündür. Metpamid 10 mg fiyat seçenekleri ve kullanım önerileri için eczanelerden bilgi alınması gerekecektir.

 

Yorum yapın