Metpamid Nasıl Kullanılır? – 3 Adımda Detaylı Anlatım

Beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etki gösteren Metpamid nasıl kullanılır, Metpamid günde kaç defa ve ne zaman içilmelidir,  ayrıca  Metpamid kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Metpamid Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Metpamid Nasıl Kullanılır?

Metpamid nasıl kullanılır?
Metpamid nasıl kullanılır?

Son zamanlarda ara motorlarında Metpamid Nasıl Kullanılır? Sorgusu çokça yapılmaktadır. Bu soruya kısaca cevap vermemiz gerekirse Metpamid‘i yemeklerden yaklaşık yarım saat önce aç karnına alınır. Şurup olarak ve hap olarak oral alınır. İki doz alınacaksa, kusma ve dozun kesilmesi dâhil olmak üzere 6 saat arayla alınmalıdır. Bu ilacın kullanım amacı kusmayı önlemektir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bu ilaç, akut migren ile ilişkili veya kemoterapi veya radyasyon terapisinden sonra bulantı ve kusmayı tedavi etmek amacıyla kullanılan bir antiemetik ilaçtır. Aktif maddesi metoklopramid Hcl’dir. Uzun süreli kullanım istemsiz kas kasılmalarına neden olabileceğinden 3 aya kadar tedavi süresi önerilir. Uyuşukluk, istemsiz hareketler ve yorgunluk sık görülen yan etkilerdir. Hem hap hm şurup olarak üretilmiştir.

 

Metpamid Günde Kaç Defa İçilir?

Metmapid içme dozları yetişkinler, çocuklar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yetişkinlerde önerilen doz oranı günde 10 mg’dır (tek doz). Günde 30 mg’a (3 tek doz) kadar artırılabilir veya 0.5 mg/kg vücut ağırlığı olarak hesaplanabilir. Tedavi 5 günden fazla sürmemelidir. 1 hap tanesi 10 miligram eder buna göre hesaplanabilir. Çocuklarda kullanımı genelde önerilmez ama kullanılacaksa da günde 1 doz ile sınırlı kalmalıdır. Kullanılması gereken durumlar oluştuğunda örneğin; Kemoterapinin neden olduğu bulantı veya kusma için önerilen doz doktorlar tarafından verilmektedir. Bu doz günde üç kez tekrarlanabilir. Maksimum günlük doz 0.5 mg/kg’dır.

Metpamid Ne Zaman İçilmeli?

Metpamid aç karnına içilen bir ilaçtır. Günü hangi saati içildiğinin bir önemi yoktur. İstediğiniz vakitte içilir fakat aç karnına içilmesi zorunludur. Tok karnına alınan metpamid ilacı kusma yapabilir. İlk doz alındıktan sonra ikinci doz alınması gerekiyorsa kesinlikle 6 saat geçmiş olması gerekmektedir. Etkisi 30 ila 60 dk arasında görülecektir. Gece ya da yolculukta alındığında uykuya sebep olabilir.

Metpamid Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Metpamid, kullanılan diğer ilaçlarda görülen bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında kas spazmları, sürekli uyuşukluk, istemsiz hareketler sık görülür. Kronik bir tıbbi durumunuz varsa veya diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız, doktorunuzun gözetimi ve onayı bu konuda oldukça önemlidir. Aksi takdirde bilinçsiz metpamid kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

 

Yorum yapın