Doğumdan Sonra Göbek Kalır Mı?

Doğumdan Sonra Göbek Kalır Mı? Doğumdan sonra çok kilo kalır mı? Doğumdan sonra fazla kilolar nasıl verilir? Doğumda alınan kilolar ne zaman gider?

Doğumdan sonra göbek kalır mı? Hamile kadınların aklındaki en önemli sorusudur. Bu sorunun cevabını vermeden önce verilmesi gereken bazı tavsiyeler vardır.

Doğum yapılana kadar anne adayları yakın takip edilmelidir. Gebelik döneminde anne adayının kilosu ve vücut kitle indeksi sürekli olarak takip edilmelidir. Tüm hamile kadınlar tarafından büyük merak konusu haline gelen; normal doğumda mı yoksa sezaryenle olan doğum sonrası mı daha çok göbek kalır? Tecrübelerle de sabitlenmiştir ki, sezaryenle yapılan doğumlardan sonra daha fazla göbek kalmaktadır. Sezaryenle yapılan doğumlarda süt vermeye başlamak bazen gecikebilmektedir. Bunun nedeni sezaryen sırasında annenin aldığı anestezidir.

Doğumdan Sonra Neden Göbek Kalır?

Lohusalık yani, doğumdan sonra neden göbek kalır? Sorusunun cevabı basittir. Yenilen gıdalara dikkat etmemek. Hamilelik döneminde de hormonların değişkenlik göstermesi ve artması nedeniyle aşırı yemek yeme isteği duyulabilir. Doğum sonrası göbek problemi yaşamamak için gebelik öncesinde ve gebelik sırasında da yemek alışkanlıklarımıza dikkat edilmelidir.

Hamile kalmadan önce ideal kiloda olunması form tutmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Hamilelik döneminde hareket kısıtlığı sebebiyle sadece hafif tempo yürüyüşler yapmak hem bebek hem anne adayı için daha uygun olacaktır. Bu sebeple her gün düzenli olarak yarım saat hafif tempo bir yürüyüş iyi gelecektir. Doğum sonrası da hafta da en az üç gün olmak üzere kardiyo egzersizleri ile annelerin göbeklerinden kurtulmaları mümkündür. Tabii ki yapılan egzersizlerin uzman kontrolünde yapılması şarttır.

Hamilelik Sonrası Göbekten Kurtulmak İçin En İyi Çözüm

Hamilelikten kalan göbekten kurtulmak için en iyi ve etkili çözüm egzersiz ve diyet kombinasyonudur. Ama bunu yapamayanlar için sonrasında yapılan operasyon ki ilk lohusalık döneminde çok sakıncalıdır. Göbek ve karın bölgesinde yapılacak işlemlerden doğan hataların tamiri zor olduğu için, bedeninizde dolaşım bozukluğu yaratabilir. Doğum sonrası dengeli ve düzenli olarak beslenme sonucu ve emzirme dönemi kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle operasyona gerek kalmadan doğum sonrası göbeğinizden kurtulmak mümkündür.

Uzmanlar bebek sağlığı için en az altı ay anne sütü önermektedir. Bebek emzirme dönemleri anne için de farklı bir öneme sahiptir. Emzirme dönemlerinde kilo kaybı oldukça fazla olmaktadır. Bu sebeple; doğum sonrası 6 ay göbek kısmında incelme ve kilo kaybı görülmektedir.
Doğum sonrası göbek kısmında meydana gelen çatlakların oluşmasını önlemek için de hamilelik döneminde badem yağı ve kakao yağı sürülmesi etkili rol almaktadır.

Yorum yapın