Yaz Ayları İçin Anne Adaylarına Öneriler – Op. Dr. Bahar Çağlar

Merhaba..
Sıcak yaz ayları geliyor; işte size hastalarımdan gelen sorularla derlediğim öneriler;
Yazın herkesin olduğu gibi hamilelerin daha çok suya ihtiyacı var.Günde 10 bardak su sizi rahat ettirecektir. Terleme ile kaybedilen ve artan vücut kütlesinin sıvı ihtiyacını ayrıca soda içerek de destekleyebilirsiniz. Piyasada satılan ve içlerinde bol şeker bulunduran meyveli sodalar veya meyve suları yerine sodanın içine kendiniz limon sıkabilir veya evde az şekerli meyve suları hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca çay ve ıhlamur da ister sıcak ister içlerine buz atılarak içilebilir.

Doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklar tavsiye edilmiyor. Yapılan araba seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturuş pozisyonunda, bacakları yerden kaldırarak yolculuk edilmesi uygundur, mümkün olmuyorsa seyahat esnasında 2 saatte bir mola vererek ve kısa yürüyüş yaparak bacaklarda oluşabilecek ödemi azaltılabilir. Yolculuk esnasında bacak germe egzersizleri yapılabilir.

Anne adayları temizliğinden emin oldukları havuz ve denize, güneşin dik gelmediği saatlerde rahatlıkla girebilir. Yüzmek ve duş almak gebeliğin son aylarında oluşan gece uykusuzluğuna da iyi gelecektir. Havuzun temiz olduğundan emin olamadığınızda sabah erken saatlerde 20 dk,akşam 20 dk olmak üzere hafif yürüyüşler yapmak da uygun olur.

Ayrıca hamileler cilt lekelenmelerine yatkındırlar, hamilelikle oluşan ‘kloazma’ adı verilen gebelik maskesi kozmetik bir sorun yaratabilir. Güneş de bu lekeleri arttırır, uzun süren korunmasız güneş banyoları ve solaryum önerilmez. Bebek ürünleri satan firmaların gebeler için hazırlanmış koruyucu kremlerini deneyebilirsiniz..Ağda da yaptırabilirsiniz.

Bu yaz da Corona enfeksiyonu bizimle olduğuna göre,maske ve mesafe ile ilgili kuralları devam ettirmeniz önemli.

Yemek konusunda  söylenebilecek en önemli şey ,meyveyi ve dondurmayı bu aylarda çok abartmamak lazım . İçlerinde bol şeker bulunduruyorlar .Yazın besin zehirlenmesine dikkat etmek gerekir;mayonezli ve bol soslu hazır gudalardan uzak durmak gerekir.

Kıyafetler açısından ; ince açık renk ,pamuklu kumaşlar uygun. Terlikler ve açık ayakkabılar çok rahat kullanılabilir bu dönemde. Tamamen düz ayakkabılar yerine hafif dolgu tapuklular daha uygun olur.

Yazın belası mantar hastalığı gebelikte de olabiliyor. Genital bölgedeki kaşıntılar için rahatlıkla, ilk 3 ay dışındaki gebeler doktorlarına danışarak krem ve fitil kullanabilirler.

Herkese sağlıklı günler…

Op Dr Bahar Çağlar
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Özel Muayenehane Kadıköy/İstanbul
Detaylı Bilgi İçin hemen arayabilirsiniz..
0 505 450 98 96
0 530 850 13 16
Yorum yapın