Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Beslenme Önerileri

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran gıdalar hangileridir? Tüp Bebek Tedavisinde beslenme nasıl olmalı, Tüp Bebek Tedavisinde hangi gıdalar alınmalı, tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran yiyecekler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran doğru beslenme önerileri neler onlardan bahsedeceğiz.

Beslenme ve doğurganlık arasında gerçekten çok ciddi bir ilişki var son kırk yıl içerisinde erkeklerde ki sperm sayısından yüzde elli oranında azalma bulunurken her yedi çiftten birinde kısırlık görülmektedir. Hangi gıdalar buna sebep oluyor. Birincisi Fast food gıdalar, doymuş yağ oranı çok yüksek olan gıdalar. Hazır ve işlenmiş tüm paket ürünleri ve şişmanlık.

Özellikle normal kilolu kişilerde kısırlık görülme ihtimali daha düşükken. Fazla kilolu olan kişilerde kısırlık görülme ihtimali çok daha yüksektir.

Doğurganlığı Artıran Besinler

Doğurganlığı arttıran besin maddelerinden biri çinko hem erkek hem kadındaki üreme fonksiyonlarını geliştirici etkisi bulunmaktadır. Başta istiridye olmak üzere kabuklu deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar çinkodan zengin olduğu kaynaklardır diğer bir besin öğesi ise magnezyum.

Magnezyum kaynakları ise yine yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve süt ve süt ürünleri olarak sayabiliriz.

Doğurganlığı artıran besin maddelerinden biri ise folik asit. Folik asit ph değerimizi hamile kalmayı planlıyorsak mutlaka düşük nem oranına göre de ekmek yaparak kullanmamız gerekmektedir. Aynı zamanda yiyeceklerle de folik asit depolarımızı desteklememiz lazım.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Beslenme Turunçgiller

Bunlar turunçgiller, portakal, mandalina gibi fırt gibi yeşil yapraklı sebzeler ve.

Yağlı tohumlar vitamininin hamilelik ve gebelikten önceki dönemde ihtiyacı iki katına çıkmaktadır.

Mutlaka her gün soframızda taze sebze ve meyvelerin bulunması gerektiği bunun emilimini azaltmamak için de çok fazla kafein yani çay ve kahveyi tüketmememiz gerektiğini unutmayalım.

Kadınlarda oldukça sık gözüken demir eksikliğiniz varsa bu hamile kalmamızı zorlaştıran bir faktördür mutlaka demir tahlilini yaptırıp eğer demir eksiklerimiz varsa da gerekli önlemi hem yiyeceklerimizle hem preparatlarla almamız gerekir. Dünyada en sağlıklı bulunan beslenme planı olan Akdeniz tipi beslenme aslında doğurganlık açısından da en önemli beslenme türüdür.

Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz tipi beslenme sebze ve meyveden zengin posa içeriği yüksek balık ve zeytinyağı gibi ona güç kaynaklarının sıklıkla yer aldığı katkı maddeleri.

Paket ürünler işlenmiş ürünlerin ve doymuş yağın olmadığı bir beslenme tarzıdır. Kısırlık probleminiz varsa doktorunuzun önerdiği tedavi ile birlikte beslenmemizdeki hataları da düzelterek başarı oranımızı arttırabiliriz.

instagram hesabımızı takip edin! Instagram/Gebeliko

Okumak isteyeceğiniz gebelik ile ilgili yazılar:

“Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Beslenme Önerileri” üzerine 2 yorum

  1. Allah analı babalı büyütsün ben normal yollardan hamile kaldım ama 15 sene tüp bebek deneyen arkadaşım vardı. 15 sene sonra tüp bebek ile çocuk sahibi oldular.

    Cevapla
Yorum yapın