Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi denemek büyük bir karardır ve süreç titizlikle yönetilmelidir. Tüp bebek tedavisini denemeye karar vermeden önce doğal yollardan çocuk sahibi olamadığınıza emin olmalısınız, bu yüzden doktorunuzun yaptığı testler ve yönlendirmeler çok önemli.

12 ay veya daha fazla düzenli korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik gerçekleşmiyorsa durum halk diliyle kısırlık olarak adlandırır.

Bazen kadında, bazen erkekte, bazen de her ikisinde de bir problem olabilir. Bebek sahibi olmak için çalışan çiftlerde hamilelik gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı ve endişe duyguları baş gösterir, bu durum normaldir.

Tüp Bebeğe Neden İhtiyaç Duyulur?

  • Düşük ve kalitesiz sperm sayısı
  • Çeşitli nedenlere bağlı yumurtlama problemleri
  • Fallop tüpü ile ilgili sorunlar
  • Kalıtımsal genetik bozukluklar varsa bu bozuklukların çocuğa geçmesini önlemek

Kanser gibi büyük ve doğurganlığı etkileyen hastalıkların tedavisinden önce insanlar yumurta dondurma, embriyo dondurma işlemini yaptırabiliyor. Bu sayede dondurulan yumurtalar hastalık tedavisi sona erdiğinde tüp bebekte kullanılabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisi Yapılan Testler

Doğurganlığınızı ve partnerinizin doğurganlığını belirlemek için yapılabilecek bir dizi test vardır. İşte bu testlerden bazıları;

Sperm Testi: Doğurganlık sorunlarının erkeğe bağlı olduğu durumlarla sıkça karşılaşılır. Az ve kalitesiz sperm gebeliğe engel olabilir. Sperm testi ile erkeğin spermi analiz edilir.

Yumurtlamayı Kontrol Etmek İçin Kan Testi: Hormonlardaki dengesizlikler yumurtlama sorunlarına neden olabilir, kan testi bunun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Ultrason Taraması: Bu test, doktorunuzun yumurtalıklarınızın ve rahminizin sağlığını kontrol etmesine yardımcı olur.

Tüp Bebek Doktoru Nasıl Bulunur?

Bir tüp bebek merkezi ile iletişime geçerek tedavi seçeneklerini tartışmalısınız. Çoğu zaman doktorunuz sizi bir tüp bebek uzmanına ya da tüp bebek merkezine yönlendirir ancak siz alternatiflerinizi arttırmalı ve farklı fikirler almalısınız.

Tüp Bebek Merkezine Sorulması Gereken Sorular

  • Sizin için hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu
  • Sizin yaşınızdaki ve durumunuzdaki insanların tüp bebek başarı oranlarını
  • Tüp bebek tedavisi kim tarafından yönetilecek
  • Hangi testler yapılacak
  • Hangi ilaçları kullanacaksınız

Tüp Bebek Tedavisi Gebelikte Düşük Riski Nedir?

Dünya’dan pek çok insan doğal yollardan bebek sahibi olamıyor. En az bir yıl kadar düzenli ilişki sonrasında bebek sahibi olunamıyorsa bu durum kısırlıktan kaynaklanıyor olabilir. Kısırlığın birden fazla nedeni bulunur. Kısırlığın çoğu nedeni tespit edilebilse dahi halen tespit edilemeyen nedenleri vardır.

Kısırlık bireylerin doğal yollardan bebek sahibi olmasını engelleyen tıbbi bir durumdur. Bu tıbbi süreç doktora başvurulduğu zaman başlar. Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşayan bireylerin bebek sahibi olabilmesi adına yapılan bir tedavidir.

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin belirli aşamalardan geçmesi sonucunda bebek sahibi olmasını sağlar. Tüp bebek tedavisi yüzde yüz olumlu sonuç veren bir tedavi yöntemi değildir. Tüp bebek tedavileri görüp bebek sahibi olamayan kişilerde mevcuttur.

Yorum yapın