Slime Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

SLİME NEDİR?
Şaşırtıcı derecede mütevazi bir kültürel fenomen olan slime, onunla nasıl oynadığınıza bağlı olarak hem katı hem de sıvı gibi davranan polimer bir madde oluşturmak için bir araya gelen ev eşyalarının bir karışımıdır. Buna Newtonian olmayan sıvı denir. Slime yapmak ve onunla oynamak, çocuklara bilim ilkelerini öğretmenin harika bir yoludur.

İNSANLAR SLİME’I NEDEN ÇOK SEVİYOR?
Bilimi öğrenmenin eğlenceli yolu olmasının yanı sıra, slime birkaç nedenden dolayı popülerdir. Bazıları slime’ın katıdan sıvıya dönüşmesini ve tekrar geri dönmesini izlemeyi tatmin edici buluyor. Parmaklarımızın arasında ezmek de stresi azaltmak için harika bir yol olabilir ve bazı insanlar, yapışkan ve esnetmesi eğlenceli olduğu için bundan hoşlanıyor. Şahsen, temel bileşenlerin sadece birkaç dakika karıştırılarak tamamen farklı bir şeye dönüşmesini izlemeyi büyüleyici buluyorum.

SLİME NE ZAMAN POPÜLER HALE GELDİ?
2016’da bir grup Taylandlı genç slime video sansasyonunu başlattı ve son birkaç yılda klipler Instagram ve YouTube’un temel direği haline geldi. Birden fazla slime hesabının milyonlarca takipçisi vardır ve bu türü asla kurumayan temel bir içerik kuyusu olarak kurar. Ve bazı slime’lar o kadar etkili oldular ki, gerçekten işin içine giriyorlar – California YouTuber Karina Garcia , slime kanalı aracılığıyla ayda altı rakam yaptığını söylüyor.

SLİME NASIL YAPILIR?
1-Tutkalı bir kaseye dökün. İsterseniz sıvı gıda boyası ekleyin.
2-Suyu ve kabartma tozunu karıştırın.
3-Kontank lens solüsyonunu ekleyin. Çözeltiyi yavaşça karıştırın, elastik bir macun haline gelene kadar sürekli karıştırın. Karışım kasenin kenarlarından çekilmeye başlayacaktır.
4-Slime yoğurun. Karışımı kaseden çıkarın ve tezgahta yoğurun. Çok yapışkansa, slime’ı güçlendirmeye devam etmek için daha fazla kontakt lens solüsyonu ekleyin.

BORAKS İLE SLİME NASIL YAPILIR?
Slime yapmak için bazı tarifler, slime’ı güçlendiren Boraks içerir. Ancak, slime ile kimin oynayacağına bağlı olarak, bu en iyi seçenek olmayabilir. Tayob, “Boraks toksik olmadığı kabul edilse de, gözle temasından, yutulmasından veya ciltle uzun süreli temastan kaçınılmasını şiddetle tavsiye ediyor” diyor.
1-Boraksı çözün. 1 çay kaşığı boraksı 1/2 su bardağı su ile karıştırın.
2-Yapıştırıcıyı seyreltin. 1/2 su bardağı beyaz Elmer tutkalı ve 1/2 su bardağı suyu birleştirin.
3-Boraks çözeltisini tutkal çözeltisine karıştırın ve balçık koyulaşıp macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

TUTKALSIZ VEYA BORAKSSIZ SLİME NASIL YAPILIR?
Tıraş kremi ile slime nasıl yapılır?
Birkaç basit malzemeyle slime’ın harika bir kabarık versiyonunu yapabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar:
-Suave Çocuk 3’ü 1 Arada Şampuan
-Tıraş kremi
-Tuz
-Karıştırma aleti
-Karıştırma kabı
Yapımı:
1- Şampuanı bir karıştırma kabına dökün. Ne kadar kullanacağınızdan emin değilseniz, az dökerek başlayınn. Başlamak için yaklaşık iki yemek kaşığı deneyin. Daha büyük bir parti yapmak için daha sonra her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
2-Kaseye tıraş kremi ekleyin.
3-Malzemeleri birlikte karıştırmak için karıştırma aletini kullanın.
4-Karışımınız homojen bir kıvam alana kadar karıştırın.
5-Tuz ekleyin. İki yemek kaşığı başlangıç testiyle gidiyorsanız, yaklaşık bir çay kaşığı tuz isteyeceksiniz.
6-Karışım dokuda pürüzsüz olana kadar karıştırın
7-15 dakika dondurun.
8-Kaldır ve oyna!

EN ZARARLI HANGİLERİ?
Test edilen ürünler arasında, Bor seviyeleri açısından en kötü slime oyuncağı, izin verilen 300mg/kg seviyesinin dört katından fazla olan 1.400mg/kg Boron içeren Toysmith Jupiter Juice olarak belirlendi.
Bunu takip eden en kötü 1000mg/kg içeren CCINEE Pink Fluffy Slime ve 980mg/kg içeren Cosoro Dodolu Crystal Slime Magic’tir.

FAYDALARI NELERDİR?
1- Odaklanmayı geliştirir.
Slime ile oynamak, anda olmayı teşvik eder. Televizyon, video oyunları ve cep telefonu uygulamaları gibi dikkati dağıtmanın pek çok yolu olduğundan, çocuğun dikkatini elektronikten uzaklaştırıp içinde bulunduğumuz ortama çekebilecek bir şey ebeveynler için bir nimettir. Sürükleyici duyusal deneyim, bir kişinin odak ve farkındalığının %10 unu tutan anlar sağlar.
2-Bağımsız oyun süresini destekler
Çocukların katılmak istediği bağımsız aktivite türüdür. Sürekli eğlenmeye alışmış biri için, slime ile oynamak kısa süreliğine eğlenmek için iyi bir yoldur. Bağımsız oyun süresi önemlidir çünkü uzun vadeli özgüvene ve konsantrasyona yardımcı olur ve manyetik slime ile deney yapmak, onları meşgul edecek türden bir aktivitedir.
3-Sakinleştiricidir.
Slime ile oynamanın en büyük faydası sakinleştirici olmasıdır. Yetişkinler için bile, o iğrenç, yapışkan maddeyi elinizde tutmak ve onunla oynamak için zaman ayırmak çok rahatlatıcı. Stres seviyelerini düşürebilir ve sizi daha iyi bir ruh haline sokabilir. Endişeli veya durumlar hakkında genellikle gergin olan bir çocuklar uğraşıyorsanız, onlara oynamaları için slime sağlamak sinirleri için harika bir taşınabilir çözüm olabilir.
Slime’dan bıkmış olsanız da onunla oynamanın faydalarını inkar edemezsiniz. Çocuklar buna bayılıyor, taşınabilir ve şaşırtıcı derecede temiz. Slime, her yönüyle harika bir duyusal oyuncaktır ve en iyi yanı, çocuğunuza matematik ve bilimi öğretirken evde birkaç kuruşa yapılabilmesidir!

SLİME TÜRLERİ NELERDİR?
Slime birçok farklı çeşitte yapılabilir. İşte en popüler olanlardan bazıları:
Parıltılı slime: Sadece parıltılı maddelerle karıştırılmış basit bir balçık türüdür.
Temizleyici slime: Bu, klavyenizdeki ve diğer elektronik cihazlarınızdaki pislikleri çıkarmak için neredeyse tüy bırakmayan bir fırça gibi çalışan daha kalın bir slime’dır.
Kabarık slime: Bu slime, ezdiğinizde yumuş bir hatmi gibi hissettiriyor.
Patlayan slime: Strafor topaklar veya normal slime ile karıştırılan diğer boncuklar bunu duyusal bir zevk haline getirir.
Borakssız slime: Boraksın (temizlik maddesi) cilt üzerinde ne kadar sert olabileceğinden endişe duyan bazı kişiler, onsuz slime tariflerini tercih eder.
Karanlıkta parlayan slime: Evet, gerçekten karanlıkta parlıyor ve evde toksik olmayan maddelerle yapılabilir.

“Slime Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!” üzerine bir yorum

Yorum yapın