Sinekler Koronavirüs Bulaştırır Mı?

Sinekler Koronavirüs Bulaştırır Mı? Sıtma, sarıhumma, Dengue humması, zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisinekler ve karasineklerin koronavirüs taşıyıp taşımayacağı merak ediliyor…

Yaz Aylarında çoğalan sinekler koronavirüs bulaştırır mı?

Uluslararası ve ulusal sağlık kuruluşları salgın başladıktan sonra zaman zaman yaptıkları açıklamalarda bugüne kadar sivrisinek ve karasinekten Covid 19 virüs bulaştığı yönünde bir vaka ve tespit olmadığını belirtiyorlar.
Konu ile ilgili açıklamalrda bulunan İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Gülbüz Sezgin, sineklerin bulaştırıcılığıyla ilgili sorulara yanıt verdi.

Covid-19’un öncelikle havayoluyla, enfekte kişinin öksürük, burun akıntısı, hapşırması sonucu damlacık yoluyla sosyal mesafeyi (kişiler arası 1.8metre uzaklık) korumayan kişilere bulaşabildiğini vurgulayan Sezgin, virüsün bulunduğu bir yüzeye temas sonucu yüz, burun, göz(gözyaşı kanalı) kanalından bulaşabildiğini söyledi.

Koronavirüs Sineklerle İnsanlara Geçer mi?

Sivrisineklerden bulaşmanın gerçekleşmesi için ise virüsün sivrisineğin salyasında veya bağırsağında çoğalması, öncelikle de sivrisineğin enfekte olması gerektiğini belirten Doç. Dr. Sezgin, “Dünya Sağlık Örgütü de Amerikan Sivrisinek Kontrol Birliği, Hastalık Kontrol Merkezi de sivrisineğin Covid-19’a vektör olamayacağını kabul ediyor.

Bunun sebebi sivrisineğin bulaş olması için önce kendisinin enfekte olması gerektiğidir. Ancak bu olmadığı için bulaştırması kabul edilmiyor” dedi.

Sivri Sinekler Koronavirüs Bulaştırır Mı?

Sivrisineklerden bulaşan diğer hastalıklardan korunmak için sivrisinekler ile mücadelenin önemine dikkat çeken Sezgin, önerilerini şöyle sıraladı:
Durağan suyu kurutun. Sivrisinek bir çay kaşığı durgun suda bile yaşayabilir.

Hava akımını sağlayın. Sivrisinek güçlü uçamaz. Günün belli saatlerinde dikkatli olun, sivrisinek akşam karanlığını sever. Dışarıda böcek uzaklaştırıcı kıyafet giyiniz. Sinek kovucu sıvılar kullanabilirsiniz. (BSHA)

Bakan Koca uyardı; Vaka sayıları artıyor, Koronavirüs tedbirlerine uyalım, maske kullanalım.

Gebelik ile ilgili okumak isteyeceğiniz öne çıkan yazılar:

Yorum yapın