Sezaryen Doğumdan Sonra Dikkat Edilecekler

 

Sezaryen doğumdan sonra dikkat edilecekler normal doğum süreciyle benzerlik gösterir. Normal doğum yapmaktan korkan veya normal doğum yapması sakıncalı olanlar bebeğini sezaryen yöntemiyle dünyaya getirir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Neler Yapılmalıdır?

 1. Anne 6-8 saat boyunca istirahat eder. Dizlerini bükerek sol tarafına yatması onu rahatlatır. Bu, damar tıkanıklığını ve gaz sancısını da önler. Bazen de enfeksiyonu önlemek için sonda kullanılır.
 2. İyileşme süreci tamamlanana kadar ânî hareketlerden kaçınmalıdır.
 3. Sezaryen doğumdan sonra dikkat edilecekler arasında öne çıkan bir başka husus ağır şeyler kaldırmamak, yorucu işler yapmamaktır. Yataktan kalkarken bile yavaş yavaş kalkmaya dikkat etmelidir.
 4. Tabii ki hareketsiz bir yaşam sürülmemelidir. Ev içinde yürümek gerekir. Böylece kan dolaşımı hızlanır.
 5. Öksürürken ve hapşırırken temkinli davranılmalı, araya bir yastık koyulmalıdır. Böylelikle dikişlerin açılması engellenmiş olur.
 6. Sezaryen doğum yapanlar nelere dikkat etmeli? Diye emrak edenlere bol su tüketmeleri önerilir. Fakat bu konuda aşırıya kaçmak doğru değildir. Gereğenden fazla su içmek kanamayı artırabilir.
 7. Lifli gıda tüketimi artırılmalıdır. Bu, kabızlığın önüne geçer.
 8. Anne sezaryen operasyonundan 6 saat sonra yeyip-içmeye başlayabilir. Fakat ilk 1 hafta kuru fasulye, nohut, mercimek, vişne suyu tüketmesi önerilmez. Çünkü bunlar gaz yapar.
 9. Sezaryen doğumdan 1 gün sonra banyo yapılabilir. Yine de önce doktora danışmak faydalı olur.
 10. Karın bölgesindeki şişliğin geçmesi, vücudun kısa zamanda eski formuna girebilmesi için her gün düzenli yürüyüş yapılmalıdır.
 11. Bol sıvı tüketmek anne sütünün çoğalması için de önemlidir. Ayrıca anne sütünü artıran gıdalara ağırlık verilmelidir. Sütlaç, havuç, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler, incir, hurma, balık, taze sıkılmış meyve suları, tahin, çemen otu, rezene, nohut ve kkuru meyveler bunlardandır.
 12. Size reçete edilen ilaçlar varsa bunları aksatmadan kullanmanız gerekir.
 13. Yoğun kanama, göğüslerde kızarıklık, kötü kokulu akıntı, ağrı, dikişlerde açılma gibi şikâyetleriniz olursa hemen doktorunuzu aramalısınız.
 14. Ameliyattan sonra sezaryen bölgesine bandaj koyulur. Bunu iki gün sonra çıkarabilirsiniz. Tekrar kapatılması veya pansuman yapılması gerekmez. Fakat birkaç ay boyunca ameliyat yerini keselemekten uzak durmanız tavsiye edilir. Bunun yerine yumuşak bir lif kullanabilirsiniz.
Yorum yapın