Nonreaktif Tencere Nedir?

Yemek hazırlarken nonreaktif  pişirme kapları nedir? Bakır gibi reaktif pişirme kapları zararlı toksinler üretebilir ve sizin için toksik olabilir, bu nedenle doğru türü seçmek çok önemlidir. Reaktif olmayan pişirme kapları daha sağlıklı olsa da, her tip belirli bir iş yapmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, domates çorbası pişirmek için ızgara tavası doğru seçim değildir. bakır tavalar mükemmel domates halkaları yapabilirken, içinde asla domates çorbası pişiremezsiniz. Her türün yemek pişirme amacı vardır ve çoğu çağdaş tarif, reaktif olmayan pişirme kaplarını önerir.

İmmünohistokim Yada Nonreaktif 

İmmünohistokimyada reaktif olmayan terimi, patologların, bir grup hücrenin testte kullanılan kimyasallardan hiçbirini üretemediği sonuçları tanımlamanın bir yoludur. Bu kimyasalların çoğu proteinlerdir ve patologlar yüzlerce farklı kimyasalı incelemek için immünohistokimyayı kullanabilirler. Reaktif olmayan, negatifin eş anlamlısıdır ve reaktifin tersi pozitiftir. Gördüğünüz sonuçların doğru olduğundan emin olmak için, bir immünohistokimya testinin sonuçlarını okumadan önce kelimenin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.

İmmünohistokimya sonuçlarının kalitesi, analit, reaktifler ve deneysel teknik dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Uygun kontroller olmadan, bilimsel literatürde sonuçlar yanlış veya hatta tekrarlanamaz olabilir. Ayrıca, ihmal edilen kontroller zaman, para ve kaynak israfına yol açabileceği gibi yanlış yorumlara da yol açabilir. Bu makalede, uygun kontrollerin önemini ve bunların nasıl uygulanacağını tartışacağız.

Antikor seçimi çok önemlidir. İmmünohistokimya için antikorları doğru seçmek, daha sonra baş ağrılarından kurtarabilir. Öneriler için literatürü kullanın, meslektaşlarınıza sorun veya immünohistokimyasal uzmanlara danışın. Antikorları kullanmadan önce daima boyama sisteminize karşı test edin. Bunun nedeni, antikorların havaya veya ışığa maruz kaldığında zamanla boyama yoğunluğunu kaybetmesidir. Doğru antikorlar, çapraz reaktivite sorununu çözebilecek ve immünohistokimya sonuçlarınızın doğru olmasını sağlayacaktır.

Pozitif kontrole ek olarak, her zaman bir negatif kontrol eklemelisiniz. Tek bir numune üzerinde immünohistokimya yapmak yeterli değildir, ancak immünohistokimyasal testin etkinliğini değerlendirmek için yeterli olmalıdır. Benzer şekilde, bulguların tekrarlanabilir olduğundan emin olmak için immünohistokimya çalışmanıza her zaman pozitif bir kontrol eklemelisiniz. Pozitif bir kontrol rapor edilirse, o antikoru gelecekte güvenle kullanabilirsiniz.

Tencerede Reaktif Olmayan

Reaktif olmayan pişirme kapları, eğilme olasılığı daha düşük olduğundan ve yemeğe zarar vermeden yüksek sıcaklıklara dayanabildiğinden, birçok profesyonel şef için tercih edilen seçenektir. Bu tür pişirme kapları da reaktif kaplardan daha ucuzdur, ancak bazı insanlar reaktif metallerin yiyeceklerine daha iyi bir tat ve doku verdiğini düşünür. Wikipedia’ya göre, reaktif olmayan pişirme kapları “gıda ile kimyasal olarak reaksiyona girmeyecek tavalardır.”

Reaktif pişirme kapları, yiyeceklerin tatsız olmasına neden olabilir, bu nedenle kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Reaktif çeşitlilik, bakır, demir ve alüminyum kaplı paslanmaz çelik tavaları içerir. Bu malzemeler gıdalardaki asitlerle reaksiyona girebilir, bu nedenle bunları kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Öte yandan, reaktif olmayan tavalar, ısıyı son derece iyi ileten metallerden yapılır. Bakır ve alüminyum pişirme kaplarının ikisi de reaktif malzemelerdir.

Örneğin dökme demir reaktiftir, ancak yine de denemeye değer. Dökme demir, asidik gıdaların hızlı pişirilmesi için mükemmel bir seçimdir ve reaktif olmayan kaplar, yüksek asitli gıdalara dayanabilir. Dökme demir tavalar ve tencereler de terbiyeli olabilir. Paslanmaz çelik tavalar da bakır kaplı olabilir. Ve cam çok zayıf bir ısı iletkenidir. Bu nedenle birçok şef, belirli yiyecek türleri için reaktif olmayan pişirme kapları önermektedir.

Bazı insanlar reçeller, soslar ve narenciye yemekleri için reaktif olmayan tavalar kullanır. Yemek pişirirken metallerin metalik tadından kaçınmak için harikadırlar. Reaktif olmayan tavalar ayrıca asidik bileşenlere tepki göstermez, bu da içinde pişirilen yiyeceklerin tadını değiştirmeyeceği anlamına gelir. Emin değilseniz, pişirme talimatları için üreticiye danışmalısınız. Reaktif olmayan bir tava kullanıyorsanız, üreticinin yönergelerini okuduğunuzdan ve bunları dikkatle uyguladığınızdan emin olun.

Reaktif pişirme kapları kullanıyorsanız bazılarının asitli yiyeceklerle iyi reaksiyona girmediğini unutmamalısınız. Asitli yiyecekler yemeğinizin rengini bozabilir ve “kalaysı” bir tada neden olabilir. Nihai üründe gri bir renk bile bulabilirsiniz. Buna güzel bir örnek bakır tavada pişirilen domates sosudur. Sosun yüzeyi metal-bakır ise rengi atacak ve kırmızıya dönecektir.

Yorum yapın