Lohusalık Döneminde Kilo Verme Süreci

Yeni doğum yapmış annelerin lohusalık sürecine baktığımızda ilk göze çarpan kilolar olur.  Lohusalık döneminde kilo verme süreci oldukça zor bir süreçtir. Yani düşünün bir bebeğimiz var. Buna karşı çok ciddi bir sorumluluğunuz var. Anne sütü vermenizde gerekiyor. Ama bununla birlikte fazla kilolarımız da var.

Şimdi etrafta herkes bize diyor ki ‘’ye ye ye’’ sütün olur. Ama diğer taraftan uzmanlar diyor ki hayır sadece su içersen sütün artar.  Bununla birlikte sağlıklı ve düzenli beslenmelisiniz. Otomatik olarak bizim orada yapmamız gereken süreç mutlaka günlük yaşam tarzını etkilemeyecek beslenme programım planlamak ve bu beslenme programına katı planlamamak en uygun olandır.

Lohusalık Döneminde Kilo Verme Önerileri

Hem sütü artırıcı yönde hem hastanın fazla kilolarından kurtulmayı sağlayıcı yönde bir programı hazırlanabiliyor. Bu süreçte gerçekten en önemli olan şey lohusa anneye çok ciddi destek olmaktır. Yani onu kendini çok iyi hissetmesini aslında kilolarının gerçekten bir yerden sonra kendi kendine gideceğini belirtmek gereklidir.

Burada önemli olanın sütün kaliteli olmasını ve kendi annenin iyi olması olduğunu iyi anlatmak ve bunu çok doğru bir dille anlatmak gerekiyor. Çünkü bu süreç böyle yoğun ve zor bir süreç ki annenin anne kendini ne kadar iyi hissederse bebekle kendini o kadar iyi hissediyor.

 Biz kilo vermeyi şu şekilde anlatıyoruz diyoruz ki; Ayda ortalama iki kilo diyoruz ve mümkünse ilk 4 ay lütfen zayıflama diyet yapmayın diyoruz. Sadece çok fazla şekerli gıdaları diyetinize eklemenize gerek yoktur.

Lohusa Döneminde Kilo Vermeyi Hızlandırma

Lohusalık döneminde kilo verme sürecinde su gerçekten önemlidir. Zaten emziren anneler bilir. Çok fazla su içiyorlar içme ihtiyacı hissediyorsunuz zaten o süreçte. Bununla birlikte gerçekten hem kilo vermeyi hızlandıran hem de süt arttıran yeşillikler var. Sebzeler meyveler gerçekten en üst arttırır hem de bununla birlikte kilo vermeyi hızlandırır.

Zayıflama sürecine girmek istiyorsanız da bebeğin ek gıdaya geçiş sürecini bekleyemiyoruz. Ortalama altı, altı buçuk aylık olsun demek ondan sonra zayıflama sürecine girelim diyoruz. Ve bununla birlikte hakikaten o dönemde metabolizma o kadar güzel çalışıyor ki zayıflamak o kadar kolay oluyor.

Burada önerilen ve istenilen tek şey; annenin kendini çok rahat hissetmesidir. Çünkü gerçekten bu kiloları vermek sanılandan çok daha kolaydır. Sanırım çok fazla büyütülüyor ve çok fazla gündeme geliyor dolayısıyla bu da annelerin psikolojisini çok fazla olumsuz etkileyebilir. Çünkü zaten Lohusalık döneminde kilo verme sürecinde uğraştıkları o kadar çok şey var ki. Bunun için lohusa kadınlar psikolojik olarak bunları kafaya takmamaları gereklidir.

Instagram hesabımızı takip edin! Instagram/Gebeliko

Yorum yapın