Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusa döneminde dikkat edilmesi gerekenler geçmeden önce doğum doktor tarafından başlatılsa kendiliğinden de başlamış olsa bazen de birtakım aksilikler olabilir ve normal gerçekleşmeyebilir.

Rahim açılmayabilir, bebekte bir sıkıntı doğabilir.  O nedenle ameliyat sezaryan olmanız gerekebilir. Şöyle de bir yanlış görüş var. İşte ”boşuna bu kadar ağır çektim keşke baştan sezaryan olsaydım” sözleri doğru olmayan deyimlerdir.

Yani hiç iyi bir hazırlık olmadan planlı bir sezeryan daha farklı doğum süreci yaşamış olmak. Çünkü o ağrıları yaşamış olmak aslında bebeğe de doğuma hazırlıyor sütün kanallarda uyarıyor. Vücutta doğum yapacağını algılıyor sütünüz daha erken gelecektir.  Ama bu tabii orada doktorun değerlendirmesiyle alakalı ilk doğumlarda genellikle ihtiyaç olur ama ikinci üçüncü doğumlarda çok fazla ihtiyaç olmayabiliyor.  Onun dışında genelde doğumdan sonra bir yirmi dört saat sonra taburcu olduğunuz düşünülüyor. Çünkü doğumdan sonra bebeğin bazı testleri var. Doğumun sezeryanla olması durumunda genellikle estetik dikiş yapılıyor.

Lohusa Döneminde Emzirme Yöntemi

Doğumdan sonra emzirme danışmanlığı veriliyor. Öyle ki bu da şart pozitif düşünce oldukça önemlidir. Özellikle annenin kendini mutlaka bebeğini emzireceğini inanması lazım annenin morali bozuk olursa ve çevreden çok destek görmezse sorunlar yaşanabilir.

Lohusa döneminde anneler zorluk yaşayabiliyor o yüzden yakın çevresinden destek görmesi pozitif düşünmesi ve her bebeğe mutlaka emzireceğini sütünün artacağına inanması gerekiyor. Normal doğum da olsa bebekte doğar doğmaz süt az bir miktar gelir.

Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler İçin Merak Edilenler

Süt Pompası Kullanılır Mı?

İlk sütün miktarı azdır fakat oldukça kıymetlidir besin değeri oldukça yüksektir. Ama genellikle anne kendi evine gittikten sonra kendi ortamında rahatladıktan sonra yani ikinci üçüncü günden sonra süt daha çok artar.  O dönemde de süt fazla miktarda olursa pompalarla sağılabilir. Çünkü annede ateş yapabilir fazla miktar süt göğüste kalırsa pompa ile bunlar depolanabilir. Fakat bizde çocuk doğar doğmaz emme pompa ile süt vermek gibi bir kontrol doğru değildir. Çünkü çocuk dinlenerek sütünü içemiyor.

Erken dönemde yapılan kontrol annenin biraz moralini bozuyor çünkü birkaç damla sütü görünce. Psikolojik olarak bundan etkileniyor.  Pozitif düşünce emzirme de çok önemlidir. Eskiler ‘’süt malzeme deme sütün küser’’ derlermiş gerçekten de telkin bu konuda oldukça önemlidir. O yüzden anne sütü oldukça kıymetli. Ve o dönemde de emzirme iki yaşa kadar emzirme öneriliyor. İlk dönem sadece anne sütü verilmesi uygundur. Çok nadiren bebek aç kalırsa bebek çocuk doktoru uygun görürse mama desteği verilebilir.

Ama mutlaka doktor önerisiyle yapılması uygundur. Çevre tavsiyesiyle böyle bir karar vermek doğru değildir. Bebeği biberonla mümkün olduğunca tanıştırmamak gereklidir. İlk birkaç gün destek alsa da anne sütü aldıktan sonra bebek mamayı bırakıp anne sütü de yine devam edebilir. Lohusa döneminde dikkat edilmesi gerekenler ve lohusa döneminde emzirme yöntemi hakkında bilgiler sunduk bu yazımızda sizlere.

“Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

  1. Bizim zamanımızda lohusa şerbeti yapılırdı, hala var mı bilmiyorum bu adet? Benim canım komşum Esra yapmıştı benim lohusa şerbetimi canım ya iyiki yanımdaydı hep 🙂

    Cevapla
Yorum yapın