Lohusa Döneminde Depresyon

Lohusa döneminde depresyon geçirmek hakkında detaylı bilgi verelim.

Kollarında tuttuğun mucizevi varlığa karşı başka bir benzeri olmayan sevgi duyuyorsun. Ama bir bakmışsın üzerinde pijaman, yağlanmış saçların, evdeki dağınıklıkla birlikte kendini ne yapacağını bilemez hissediyorsun. Sadece birkaç saat uyku uyuyabiliyorsun. Eşine ve hayatı normal akışında yaşayan herkese karşı kızgınlık duyuyorsun.

Doğum yapmak sadece heyecanı ve sevinci değil; korkuyu ve kaygıyı da tetikler. Ruh halinde dalgalanmalar meydana gelir, üzerine olur olmaz zamanlarda hüzün çöker. Hiç sebep yokken ağlayabilir, yeme yemek istemez, uykuya geçemeyebilirsin. Kısacası lohusa döneminde depresyon psikolojisi karmaşıktır, zordur. Annelik hüznü, eleştirilmesi değil; anlayışla karşılanması gereken bir durumdur diyebiliriz.

Lohusalık Döneminde Depresyon: Cinsel İlişki

İster normal ister sezaryen doğum yapmış ol, bedeninin iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Uzmanların çoğu doğumdan sonra cinsel ilişkinin 6 haftadan önce başlamamasını öneriyor.

Bu süre içinde rahim ağzı kapanır, doğum sonrası kanama durur, yırtıklar ve dikişler iyileşir.

Normal doğumdan sonra vajinal kaslardaki elastikiyet kaybı, cinsel ilişki sırasındaki sürtünmeden alınan zevki azaltır. Yani lohusalık döneminde cinsel ilişki uyarılma da bu yüzden genellikle az olur. Ayrıca hormonal değişikliklerden dolayı da vajinan kuru ve hassas olur; özellikle de bebeğini emziriyorsan.

Lohusalık döneminde cinsel ilişki yaşamadan da eşinle özel zamanlar geçirebilirsin. Bebek ikinizin hayatı için de büyük bir değişiklik oldu. Sürekli ağlıyor, geceleri uyanıyor, her yerde bebek bezleri var. Birbirinizle yakın temas kurun, birbirinizi gün içinde arayın, birlikte banyoya girin, romantizm ateşinin sönmesine izin vermeyin.

Bu süreçte fiziksel ve ruhsal olarak dinlenmeye ve iyileşmeye çalış. Genellikle bir yılın sonunda her şey tamamen düzene girer. Lohusalıktan sonra cinsel ilişkiye de yumuşak bir geçiş yap ve unutma; illa 6 hafta sonunda hazır olacaksın diye de bir şey yok. Senin hazır olman daha uzun sürebilir, asla kendini suçlu hissetme.

Lohusa Döneminde Depresyon: Lohusa Kanaması Nedir?

Doğumdan sonra 6 hafta süre boyunca lohusa akıntısı olarak bilinen bir vajinal kanama olur. İlk günlerde kıp kırımızı ve yoğun kan gelir. Yavaş yavaş azalır. Rengi pembe ve kahverengiye, sonra da sarı ve beyaza döner. Enfeksiyonu azaltmak için tampon yerine ped kullanmalısın.

Lohusa kanaması kokulu ve yeşilimsi renkte olursa enfeksiyon riskinden şüphelenmeli, doktoruna başvurmalısın.

Lohusa kanaması 40 günü geçerse de doktoruna görün. Anormal bir durum olabilir. Bu arada sezaryenle doğum yaptıysan doğum sonrası kanaması sende daha az olur.

1. Kanama

Yukarıda lohusa akıntısından bahsettik, o normal. Fakat normal doğumdan sonra 500 ml kanama anormal kabul edilir. Bu tür kanamanın nedeni atoni denilen, doğumdan sonra rahmin kasılmaması, dolayısıyla da açıkta olan damarların kapanmaması durumudur.

Kısa zamanda aşırı kanama olursa bu, çok ciddi ve hayati bir durumdur. Hemen doktora gitmelisin.

2- İdrar yolları enfeksiyonu

Genelde 2. ya da 3. günde belirtileri görülür. Vajinada olan yaralar idrar yolu enfeksiyonu için riski arttırır. İdrara çıktığında yanma olması, kasık ve bel ağrıları, yüksek ateş hastalığın habercisidir. Tedavi için öncelikle doktor kontrolünde antibiyotik almalısın.

Yorum yapın