İbucold C Ne İşe Yarar?

İbucold C sahip olduğu etkin maddesiyle ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğine sahip bir ilaçtır. Nonstreoid antiinflamatuar bir ilaç olan İbucold C, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici olarak kullanımı yaygındır. Günümüzde birçok rahatsızlığa karşı hekimler tarafından İbucold C önerilmektedir.

İbucold C’nin içinde yer alan etkin maddesi ve tedavi edici özellikleri sayesinde şu tip hastalıkların tedavisinde etkili sonuçlar verdiği görülmektedir:

 • Grip
 • Soğuk Algınlığı
 • Burun Tıkanıklığı
 • Ateş ve Baş Ağrısı
 • Hafif Vücut Ağrıları

Özellikle soğuk algınlığına bağlı gelişen burun tıkanıklığı, ateş ve baş ağrıları ile vücut kırgınlıklarına karşı içindeki etken maddesi başarılı sonuçlar vermektedir.

İbucold C Nedir?

İbucold C, 10, 20, 24 ve 30 tabletlik blister ambalajlarda sunulan, 200 mg, 30 mg ve 300 mg film kaplı tabletlerdir. Her bir tablet 200 mg ibuprofen, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 300 mg askorbik asit içermektedir. Askorbik asit diğer bir adıyla C vitamini olarak tanımlanır. İbucold C ilacının etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri bulunan bir nonsteroid antiinflamatuar ilaçtır. Psödoefedrin ise burun ve sinüslerde oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan bir dekonjestan ilaçtır. İçeriğinde yer alan etkin maddelerin yanı sıra birçok yardımcı madde de bulunmaktadır.

İbucold C Yan Etkileri Nelerdir?

İbucold C Yan Etkileri Nelerdir

Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalığın tedavisinde İbucold C kullanıldığı görülmektedir. Yan etkileri az olmasına karşın yanlış dozda ve doktor tavsiyesi olmadan kullanımı halinde hastalarda ciddi yan etkiler görülebilir. İbucold C yan etkileri arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Uyuşukluk,
 • Göğüs ağrısı,
 • Çarpıntı,
 • Bilinç kaybı,
 • Kasılmalar,
 • Güçsüzlük ve baş dönmesi,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Üşüme hissi,
 • Solunum problemleri vb.

Aşırı dozda ve bilinçsiz kullanımı sonrasında görülecek yan etkiler kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması ve önerilen dozun dışına çıkılması kesinlikle tavsiye edilmez. Olası yan etkilerden birinin veya bir kaçının görülmesi halinde en kısa sürede uzman bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekecektir.

İbucold C Antibiyotik Mi?

İbucold C etkin madde olarak içinde ibuprofen ve psödoefedrin içermektedir. Etkin madde olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. İçinde bulunan etkin maddelerine bakıldığında nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaç olarak değerlendirilmektedir. Antihistaminik grubu ilaç olarak da tanımlanır. İbucold c vitmini içeriğiyle de özellikle grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir ilaçtır.

İbucold Gribe İyi Gelir Mi?

İbucold C’nin başlıca kullanım alanı grip tedavisidir. İçinde yer alan etkin maddelerine bakıldığında ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici olduğu görülmektedir. Grip şikayetlerinde ortaya çıkan bu tür belirtilerin ortadan kaldırılmasında önemli etkiler sunmaktadır. Grip tedavilerinde kısa sürede sonuç almak için İbucold C yaş sınırı ve kullanım talimatlarına bakılarak verimli şekilde kullanılabilir. Doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekecektir.

İbucold C Günde Kaç Kez Kullanılır?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri sayesinde yaygın olarak tercih edilen İbucold C, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda başlangıç dozu olarak 2 tablet şeklinde kullanılır. Gerekli hallerde her 4 saatte bir 1 – 2 tablet şeklinde kullanılabilir. Doktor tarafından önerilmediği takdirde günde 6 tabletten fazla kesinlikle alınmamalıdır. İbucold C fiyat listesine göre eczanelerden doktorunuzun yazdığı reçete ile İbucold C satın alabilir ve tavsiye edilen dozda kullanabilirsiniz.

İbucold C Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

İbucold C Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde en önemli ilaçlar arasında yer alan İbucold C, soğuk algınlığına bağlı şikayetlerin de tedavi edilmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı ve hafif vücut ağrılarına yönelik tedavi edici etkiler sunmaktadır. Kalp ve damar sistemi ile ilgili riskler, sindirim sistemi ile riskler ve diğer önemli sağlık sorunlarına sahip kişilerin kullanması önerilmemektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle alınmamalıdır. Soğuk algınlığına ve gribe bağlı olarak hastalarda görülen birçok şikayetin tedavi edilmesinde etkili bir ilaç olan İbucold C, içeriğinde yer alan etkin maddeler ile yaygın olarak doktorlar tarafından önerilmektedir.

İbucold C Film Tablet Nasıl Kullanılır?

Başlangıç dozu olarak 2 tablet ve hekim tavsiyesine gerekli hallerde 4 saate 1 – 2 tablet şeklinde İbucold C alınabilir. Uygulama yolu ve metodu ise ağızdan bir bardak su ile alınır. Film kaplı tablet formunda piyasada yer alan İbucold C, etkin ve yardımcı maddeleri ile kısa sürede grip ve soğuk algınlığı tedavilerinde etkili sonuçlar vermektedir. İlacın kullanım talimatlarında yer alan tavsiye edilen kullanım şekline göre İbucold C alınması gerekecektir.

İbucold C Kırılarak İçilir Mi?

İbucold C sadece oral yolla, bir bardak su ile kullanılır. Tabletler kırılmadan ve çiğnenmeden veya başka bir yiyecek – içecek ile karıştırılmadan doğrudan bütün halinde alınmalıdır. Diğer pek çok ilaç türünde olduğu gibi kırılması veya farklı unsurlar ile karıştırılması halinde ilacın etkisini kaybetmesi mümkündür. İbucold C’nin güçlü etkilerinden yararlanmak için büyün halinde sadece su ile alınmalıdır. İbucold C başta olmak üzere diğer birçok ilaçta da kırılarak içilmesi önerilmemektedir.

İbucold C Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

İbucold C içindeki etken madde olarak ibuprofen ve psödoefedrine sahiptir. Bu etken maddeler ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici özelliklere sahiptir. İlacın sahip olduğu bu etkiler ayrıca soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı ve hafif seyreden vücut ağrılarına iyi gelmektedir. Boğaz ağrısına ilişkin prospektüsünde her hangi bir maddeye yer verilmediği görülmektedir.

Ayrıca Bakınız: İbucold C Neye Yarar?

Yorum yapın