Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer?

Hamilelikte yorgunluk en yaygın sorunlardan biridir. Bunun sebebi, artış gösteren progesteron hormonudur. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında yorgunluk ve sürekli uyku hâli görülür. İlerleyen süreçte bu durum giderek artabilir. Çünkü anne adayı kilo aldıkça bacaklarına daha çok yük biner.

Hamilelikte Yorgunluk Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte yorgunluk hissedilmesi normaldir. Bunun bebeğe zararı yoktur. Fakat ağır işlerde çalışıyorsanız, ağır yük kaldırıyorsanız bunlar düşük yapma riskini artırabilir. O yüzden hamilelik boyunca aşırı egzersizden, çok efor sarf etmeyi gerektiren aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer?

 • Gün içerisinde en az 1-2 saat istirahat etmeyi alışkanlık hâline getirmelidir.
 • Öte yandan gece uykusu minimum 7-8 saat olmalıdır. Uyuduğunuz ortamı düzenli aralıklarla havalandırmanız, daha rahat uyku çekmenize yardım edecektir.
 • Kendinizi en çok hangi pozisyonda iyi hissediyorsanız o şekilde yatabilirsiniz. Fakat hamileliğin son aylarında sırtüstü yatarken zorlanırsınız. Üstelik bu, uzmanlar tarafından da önerilmeyen bir durumdur. Çünkü rahim iyice büyüdüğünden dolayı sırtüstü yatarken beliniz baskı altında kalır. Bu da bel ağrısına yol açar. Ayrıca sırtüstü yatarken rahim bölgesine uygulanan baskı da artar. Bunun sonucunda bebek, yeteri kadar besin ve oksijen almakta zorlanabilir. Yüzükoyun yatmaktan da sakınılmalıdır.
 • Hamilelikte yorgunluk nasıl giderilir? Sorusunun cevabı tabii ki yalnızca dinlenmekten ibâret değildir. Her gün kısa süreli hafif egzersizler yapmak da yorgunlukla savaşmayı kolaylaştırır. Yürüyüşe çıkılabilir. Basit ev işleri yapılabilir. Kadın kendini yeterince iyi hissediyorsa işine gidebilir. Devamlı hareketsizlik gebelikte daha fazla kilo almayı tetikler.
 • Uzun müddet ayakta kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Bolca meyve-sebze tüketilmeli, günde en az 2 veya 2,5 litre su içilmelidir. Vücut gereksinim duyduğu besin öğelerini alırsa yorgunlukla daha kolay mücadele eder.
 • Gebelikte alınacak bazı vitamin takviyeleri vardır. Hekiminiz bunları nasıl reçete ettiyse aksatmadan o şekilde kullanmanız lâzımdır.
 • Hamilelikte yorgunluk sorunu istirahat ile geçmiyorsa, önerilen yöntemler uygulandığı halde bir işe yaramıyorsa doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

 • Bu dönemde kadınların günlük kalori ihtiyacı artış gösterir. Fıstık ezmesi, peynir, kuru meyve, kuruyemiş gibi yiyecekler ölçülü olarak tüketilmelidir. Böylelikle vücudun enerji seviyesi yükselecek, yorgunluk azalacaktır.
 • Hamilelik yorgunluğu için bir başka tavsiye, suya limon veya salatalık dilimleri ekleyerek içmektir. Hazırlayacağınız bu doğal detoks, vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayarak yorgunluğun ortadan kaldırılmasına yardım edecektir.
 • Kansızlık (demir eksikliği) de hamilelikte yorgunluk nedenleri arasındadır. Böyle bir probleminiz varsa bir an önce tedavi olmanız önem taşır.
 • Bir yakınınızdan size masaj yapmasını isteyebilir yahut kendinizi yorgun hissettiğiniz zaman ılık bir duş alabilirsiniz.
 • Kırmızı et, yumurta, soğan, çörek otu ve bitki çayı hamilelikte yorgunluk için ne yapmalı? Sorusuna yanıt olabilir. Fakat gebelikte bitki çayı tüketimi hekim kontrolünde olmalıdır.

 

 

“Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer?” üzerine bir yorum

Yorum yapın