Hamilelikte Ultrason Hakkında Bilinmeyenler

Anneliğe adım atan insanların gebelik takibinde oldukça yüksek sesli frekanslar ile yapılan incelemeye Obsestrik ultrasonografi denilmektedir. Bu işlem her anne adayı için son derece önemli ve vazgeçilmez bir işlemdir. Günümüz teknolojisinde kullanılan ve anne karnında ki bebeğin tüm hareketlerini izleyebileceğimiz ultrasonografi cihazları ile bebeğin tüm hareketlerini detaylıca takip edebilirsiniz.

Ultrasonografi işleminin anne karnında bulunan bebeğe hiçbir şekilde olumsuz etkisi yoktur. Sadece gebelik döneminde güvenle uygulanan bir yöntemdir.

Ne Zaman Ultrason İşlemi Yapılır?

Anne adayları için hamilelik döneminde Ultrason, fetusun tüm detaylarını öğrenebilmek için en etkili yöntemdir. Fakat hamilelik dönemind eultrasonografinin kullanım amacı ise şu şekildedir:

  • Gebelik haftasının öğrenilmesi
  • Gebeliğin tanısı

Gebelik döneminde bebeğin gelişimini değerlendirebilmek için en erken dönem aralığı 12 ve 22. haftalardır. Bu dönemlerde yaş tahmini yapabilmek için ultrasonografi kullanılır.

Bebeğin Kalp Atışlarının Takip Etmek

Erken gebelik döneminde en sık görülen talihsiz vakalardan birisi ise bebek ölümleridir. Bu durumları ayırt edebilmek için bir annenin en az 7 haftadır gebe olması gerekiyor. 7 haftalık anne adayının karnında bulunan bebeğin tüm kalp atışları kolaylıkla tespit edilebilir.

Ulrasonografinin Önemi

Her 100 hamilelikten 2’sinde doğacak bebekte doğumsal bir sorun bulunmaktadır. Bu sorunların başında ise genellikle sakatlıklar görülebilir, bir gebeliğin 11. ve 14. haftalar arasında ultrasonografi incelemesi ile bu sakatlıkların yalnızca %30’u ile %50’si tespit edilmektedir. Bu ultrasonografi işlemi sonucunda bebeğin o zaman ki hastalıklarını ve doğum sonrası hastalıkları teşhis edilmektedir. Bu işlemde kalpte bulunan küçük delikler, kapak sorunları ve kalp çıkığı sorunları da teşhis edilebilir. Bebeğin zekası, görme, işitme kusurları, deri ve sinir hastalıkları ya da genetik hastalıkları ultrason ile tanınmaz.

Anne adaylarının sonuç olarak gebelik döneminde bazı bilinmez sözcüklerinin yanı sıra son derece heyecanlı ve mutlu sona ulaşılan bir süreçten geçtiğini hatırlatmak isteriz.

Yorum yapın