Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?

 

Hamilelikte şalgam suyu içilir mi? Diye bir endişeniz varsa haksız sayılmazsınız. Şalgama karşı alerjisi olanlar veya sık aralıklarla tüketenler olumsuz etkilenebilir. Yoksa hamilelikte şalgam suyu içmek tamamen zararlı değildir.

Şalgam, turp familyasından bir bitkidir. Garnitür olarak kullanılır, yemeklere lezzet katar. Antioksidan ve antibiyotik özellikleriyle sağlığa faydalıdır. Protein ve lif bakımından zengindir.

Fakat şalgam bol miktarda tuz ihtiva eder.  Hamilelikte ödem şikâyeti olanların tuzlu besinleri azaltması gerektiğinden onlar için şalgam önerilmez.

Hamilelikte Şalgam Suyu İçmenin Faydaları

  • Şalgam suyunda betakaroten, omega 3 yağ asitleri, lif, protein, manganez, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır ve potasyum yer alır. Ayrıca şalgam tam bir vitamin Bu doğal içeriğiyle anne adayının sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Gebelikte aşırı kilo alımını engeller. Tok hissettirir, iştahı kontrol altına alır.
  • Yine hamilelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan kabızlığa iyi gelir.
  • Basur (hemoroid) problemi de hamilelikte en çok muzdarip olunan rahatsızlıklardandır. Uzmanlar şalgam tüketmenin basura iyi geldiğini bildirmektedir.
  • Hamilelikte şalgam suyu içmek, bu dönemde hormonlardan kaynaklanan ateş basması ve terleme gibi şikâyetlere çözüm olur.
  • İçerdiği lutein maddesiyle katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını engeller. Bundan dolayı hamilelikte şalgam suyu tüketmek bebeğin göz rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Cildin daha parlak ve pürüzsüz hâle gelmesinde etkilidir. Tonik niyetine de kullanılabilir.
  • Birçok kadın gebelikte saç dökülmesi yaşar. Şalgam suyu, barındırdığı vitaminlerle bu sorunu da aşmanıza yardım eder.
  • Öte yandan şalgam bronşları ve akciğerleri temizler. Kötü kolesterolü düşürür. Sinirleri yatıştırır. Kemik gelişiminde rol oynar. İltihabı giderir, öksürüğü keser. İdrar söktürür.
  • Yine de hamilelikte şalgam suyu içilebilir mi? Diye merak edenlerin doktoruna danışması önerilir.

Hamilelikte Şalgam Suyunun Zararları

Aşırı tüketmediğiniz sürece, mide hassasiyetiniz ve alerjiniz de yoksa hamileyken şalgam suyu içmek zararlı değildir. Fakat ölçüyü kaçırırsanız sindirim problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin mide yanması ve mide ağrısı olabilir.

Tansiyonunuz da yükselebilir. Ciltte kaşıntı ve yara oluşabilir. Günlük şalgam suyu tüketimi 1 bardaktan fazla olmamalıdır.

“Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?” üzerine bir yorum

Yorum yapın