Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebelik döneminin belki de en zor sorunlarından birisi mide bulantısıdır. Anne adaylarının ilk 1 ay boyunca sürekli mide bulanması ve kusma eylemi hamileliğin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. HCG ismi verilen hormonun plasentanın üretmesi ile mide bulantısı eylemi gerçekleşir. Oluşan hormon aslında hamileliğinizin rahat geçmesi için oluşmaktadır hem rahat geçmesi hem de sağlıklı geçmesi açısından mide bulantısı meydana gelir. Hamilelik dönemini sadece mide bulantısı ile açıklamak olmaz, mide bulantısı ile birlikte stes ve yorgunluk gibi sorunlarda ortaya çıkacaktır. B6 vitamin eksikliğinden ötürü mideniz sürekli bulanabilr, bunun önüne geçmek için b6 vitaminlik meyve ve sebzeler tüketmelisiniz.

Gebe olduğunuzu düşünüyorsanız ve netleştirdikten itibaren sürekli olarak mideniz bulanıyorsa ve mide bulantısının ne kadar süreceğini sorguluyorsanız sizlere tüm detayları ipucu halinde aktaracağız.

En Çok Mide Bulantısının Olduğu Dönem

Birçok hamilelikte görüldüğü üzere ilk 8 haftaya çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuz mide bulantısı yaşasa bile vücut bu işlemi bazı zamanlar kusma olarak gerçekleştiremez. Bulantı olduğunda aslında kusma ihtiyacımız ille de olacak diye bir kaide yok. Bahsi geçen mide bulantıları ise hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren tekrarlamaya başlayacaktır. Mide bulantısı 6. ve 8. haftalarda daha çok şiddetlenecektir. Sabah uyanır uyanmaz mide bulantısı başlayacak ve kendinizi fazlasıyla yorgun hissedeceksiniz. Bu durumlarda ise bazen kokusunu unutamadığınız ya da içinize sinmeyen yiyecekleri artık canınız dahi istemeyebilir. Mide bulantısı zaman aralığında ise vücudunuz fazlasıyla su kaybedeceği için bol bol sıvı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren ilk iki ay boyunca mide bulantısı devam edecektir, fakat 2. ayın sonuna doğru yavaştan yavaştan son bulacağını da hatırlatmamızda fayda var.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  • Öncelikle her yediğiniz yiyecek midenizi bulandırıyorsa, sizi tok tutacak gıdalardan yemenizi öneriyoruz. Mesela yeşil elma gibi, yeşil elma karnınızı tok tutar.
  • Sigara dumanından, rahatsız eden tüm kokulardan ve parfümlerden kısa bir süre mutlaka uzak durun.
  • Sürekli olarak hareket edin, hamileliğin ilk zamanlarında her gün en az 20 dakika açık havada yürüyüş yapın. Açık hava, mide bulantısına iyi gelecektir.
  • Protein ve karbonhidratlardan oluşan besinleri (tost, tam buğday ekmeği) gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bu besinler mide bulantısına iyi gelecektir.
  • Çubuk kraker, el yapımı yoğurt, sebze çorbası ve tavuk suyu çorbası gibi hafif yiyeceklerden bol bol yiyin.
  • Günün belli bir saat aralığında muz, badem ve karışık fıstık gibi kokteyleri yemeye özen gösterin.

 

Yukarıda yer alan bilgilendirmeler, hamilelik döneminde mide bulantısı hakkında bilgi verir ve mide bulantısına nelerin iyi geleceğini açıkça belirtmektedir. Sağlıklı ve mutlu günler!

Yorum yapın