Hamilelikte Egzersizin Pozitif ve Negatif Yönleri

Hamilelikte Egzersizin Pozitif ve Negatif Yönleri nelerdir? Gebelikte egzersiz yapmak yararlı mıdır, zararlı mıdır? Hamilelikte nasıl egzersiz yapılır? Hamilelikte egzersiz yapmanın sakıncaları var mıdır? hamilelikte egzersiz yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri nedir? Gebelikte kimler egzersiz yapabilir? (bilimsel makale)

Hamilelikte Egzersiz yapmanın Pozitif ve Negatif Yönleri, Gebelikte egzersiz yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? – Amaç: 

Hamilelikte Egzersizin Pozitif ve Negatif Yönleri; Hamilelik süresince egzersizin muhtemel risk ve kazançlarını literatürde sunulduğu şekliyle gözden geçirmek ve bu doğrultuda uygun önerilerde bulunmak.

Gebelikte Egzersizin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Çalışmanın Yapıldığı Yer:

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği ve Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, ELAZIĞ.

Hamilelikte Egzersiz yapmanın Pozitif ve Negatif Yanları – Materyel ve Metod:

Hamile kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili makaleler taranarak, ortak noktalar ile çarpıcı farklılıklar belirlendi, ilgili tartışmalar yapıldı. 

Gebelikte Egzersizin Olumlu ve Olumsuz yanları Bulgular: 

Hamilelerde görülen fiziksel ve fizyolojik bir takım değişiklikler, hamilelik boyunca egzersiz yapma yeteneğini olumsuz yönde etkilemekle birlikte kan basıncındaki azalma, pıhtılaşma oluşumları gibi kardiovaskuler risklerdeki azalma, ideal vücut ağırlığının sürdürülmesine olan etkisi ve diabeti kontrol etme gibi katkıları da gözardı edilemez.

Maternal egzersizden kaynaklanan, hypoxia hipertermia ve anormal HR (kalp atımı) değişiklikleri gibi fetusa risk teşkil eden bazı durumlar vardır. Ancak birtakım önlemler alınarak ve uygun egzersizler seçilerek riskler azaltıldığında, yararların risklere baskın çıktığı görülür. Yüzme, bisiklet ve aerobik yürüyüş egzersizlerinde hamileler üzerinde olumsuz etkiye rastlanmamıştır.

Hamileliğin normal olmasının bilinmesi koşuluyla, orta tempolu egzersizler güvenilirdir. Hamilelik boyunca aerobik egzersizin kontrendikasyonları kalp solunum rezervinin sınırlanması durumudur. 

Gebelikte Egzersizin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Sonuç: 

Doğrudan hamile kadınlarla egzersiz üzerine yapılan çalışmaların sınırlılığı nedeniyle, önerilecek egzersiz reçeteleri ılımlı olmalıdır. Bir kadın hamilelik öncesinde egzersiz programına katılmışsa hamileliğin normal olması koşulu ile egzersiz programına devam etmesi için cesaretlendirilebilir. Streching (germe) egzersizleri, normal hızla yürüyüş ve diğer benzer aerobik olmayan egzersizler, tüm kadınlara tavsiye edilebilir.

Kaynak: https://www.jcog.com.tr/article/en-positive-and-negative-dimensions-of-exercise-during-pregnancy-32756.html

Siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz? Hemen diğer hamilelerle bunu tartışabilir, fikrinizi ve sorunuzu sorabilirsiniz. Hamilelik Soru Cevap platformu için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsimiz.

Yorum yapın