Hamilelik Döneminde Kızılcık Ve Kızılcık Suyunun Sayısız Faydaları

Hamilelik döneminde vücudun bol bol vitamin ve minarellere ihtiyacı vardır. Bu nedenle bazı meyve çeşitlerinin günlük alımı fetüsün sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Hamile bir kadının rahatsızlıklarına ve enfeksiyonlarının düzelmesine olumlu yönde etki eder. Kızılcık ve Kızılcık suyu da hamilelik sürecinin faydalı besinlerinden bir tanesidir.

Bu yazımızda Kızılcık kullanımının hamileler için önemini sıralamaya çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

1- Su Tutulmasını Önler

Gebelik döneminde Ödem çok yaygındır. Kızılcık suyu faydalı bir idrar sökücüdür. Bu nedenle gebelik döneminde düzenli olarak kızılcık suyu kullanımı su tutulmasını önleyebilir veya tedavi edebilir.

2013 senesinde Norveçli hamile kadınlar üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırma neticesinde hamileyken kızılcık yemenin gelişmekte olan Fetüs’e zarar vermediği tespit edildi. Ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve yenidoğan ölümlerinin Kızılcık ile bir alakasının olmadığı, üstelik hamilelik döneminde Kızılcık tüketmenin güvenli oluşuna vurgu yapıldı.

2- Vücudun Nemlenmesini Sağlar
Hamilelik sürecinde vücudu nemli tutmak önemlidir. Taze Kızılcıklar %90 oranında sudan oluştuğu için düzenli olarak alınacak Kızılcık vücudun nemli kalmasına destek olacaktır.

3- Kabızlığı Önler
Hamilelik döneminde Kabızlık yaygın bir şekilde görülür. Lif açısından zengin olan Kızılcık ile kabızlığı da önleyebilirsiniz.

4- Ağız Hijyenine İyi Gelir
Hamilelik sürecinde diş problemleri nadiren görülür. Günde bir avuç Kızılcık yemek veya bir bardak Kızılcık suyu içmek plak oluşumunu ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur.

5- İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler
Hamilelik sırasında rahim büyür, mesaneye baskı yapar ve idrarın mesaneden çıkışını engeller. Bu da idrar yollarında enfeksiyona yol açar. Spesifik antioksidanlara sahip olan Kızılcık, bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önler. İdrar yollarında oluşabilecek enfeksiyonları minimum seviyeye indirir.

6- Bağışıklık Sistemini İyileştirir
Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra kadınların bağışıklık sistemi zayıflar. Kızılcık ise bağışıklık sistemini güçlendirir.

7- İltihapları Tedavi Eder
Kızılcık içerisinde bulunan yüksek antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihaplar daha kısa sürede iyileşir.

Hamilelikte Kızılcık Yemek / Kızılcık Suyu İçmek Zararlı mı?

Her şeyin olduğu gibi Kızılcık veya Kızılcık suyunun da fazlası zararlı. Kızılcık meyvesi kararında kullanılmazsa;
Gevşek hareketlere ve ishale neden olabilir.
Aşırı derecede Kızılcık kullanımı oksalik asidi artırır ve böbrek taşına neden olabilir.
Mide ülseri, Gastrit ve kronik karaciğer rahatsızlığı olan hamile kadınlar Kızılcık kullanmamalıdırlar.

Yorum yapın