Hamilelik Döneminde Emzirme

Emziren anneler tekrar hamile kaldıklarında kafalarında bazı sorular oluşmaya başlar. Hamileyken emzirmeye devam edip etmeme konusunda kararsız kalan anneler, özellikle emzirme döneminde karnında bulunan bebeğin etkilenmesinden fazlasıyla endişelenir.

Bu yazımızda birçok annenin ve anne adayının “hamileyken emzirme tehlikeli mi?” gibi sorularını yanıtlayacağı cevapları siz değerli okuyucularımıza sunacağız. Bu yazımızda yazdığım her metni kafanızda yer edinmenizde fayda var.

Karnındaki Bebeğin Gelişimine Etki Eder mi?

Anne olan insanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de “karnımdaki bebeğe etki eder mi?” sorusudur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda anne olan hamilelerin beslenme düzenine çok fazla dikkat etmesi gerektiği öne sürülüyor. Bazı uzmanlar ise emziren annelerin karnındaki bebeği olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor. Hamilelik dönemi oldukça meşakatli bir yolculuk olduğu için, çocuğunuzun 3 yaşına gelmesini ya da sütten kesilmesini beklemenizde fayda var. Eğer ki beklemezseniz, karnınızdaki bebeğin gelişimi bir nebzede olsun olumsuz etkilenecektir. Eğer ki güçlü bir beslenme programı uyguluyorsanız ve aksatmıyorsanız, karnınızdaki bebek bu durumdan olumsuz etkilenmeyecektir.

Emzirirken Sütün Kalitesi Durumu

Emziren anneler ile anne adaylarının süt tatı yapılan araştırmalara istinaden farklıdır. Gebelik döneminde sütte bulunan protein değeri yükseliş gösterirken, şeker oranı düşecektir. Bazı uzman doktorların tavsiyesi ise şu yöndedir; 2 yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz, gebe olan anneler için bu durum biraz farklıdır. Çünkü bebeğin süte düşkünlüğü kısa süre içerisinde azalacaktır. Fakat anne sütünde bulunan besin değerleri tamamen farklıdır, beslenmeyle doğru orantılıdır.

Yorum yapın