Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri nelerdir? Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız, aradığınız tüm sorulara ve hamilelik belirtileri için bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri, Hamile olabilir misin? Bazı kadınlar için, hamileliğin en erken belirtileri hamile kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar. hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz veya ümit edebilirsiniz. Bazı kadınlar için, hamileliğin erken belirtileri sonraki ilk birkaç hafta içinde başlayacaktır.

Hamilelik belirtileri yoğunluk, sıklık ve sürelerine göre de değişebilir.

Hamilelik belirtileri; şişmiş göğüsler

Göğüsleriniz hamileliğin ilk belirtilerinden birini sağlayabilir. Hamile kaldıktan iki hafta sonra, hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas, ağrılı veya ağrılı hale getirebilir. Ya da göğüsleriniz daha dolgun ve ağır hissedebilir.

Hamilelik belirtileri; yorgunluk

Yorgunluk ve yorgunluk , hamilelik erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Erken hamilelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. 

Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi hamileliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir araya gelebilir. Yorgunluk ve yorgunluk , hamilelik belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. 

Erken hamilelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi hamileliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir araya gelebilir.

Hamilelik belirtileri; Hafif kanama veya kramp

Bazen az miktarda lekelenme veya vajinal kanama , hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen, döllenmiş yumurta uterusun astarına yapıştığında olur.

Döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra bu tip kanama genellikle normal bir süreden biraz daha erken, daha açık ve daha hafiftir ve uzun sürmez. Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzer.

Hamilelik belirtileri; Kusma olan veya olmayan bulantı

Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde vurabilen sabah bulantısı , hamileliğin klasik semptomlarından biridir. Bazı kadınlar için, mide bulantısı hamile kaldıktan iki hafta sonra başlar. 

Bulantı en azından kısmen hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor, bu da midenin daha yavaş boşalmasına neden oluyor. Hamile kadınlar da artan bir koku duyusuna sahiptir, bu nedenle yiyecekler yemek pişirmek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular erken hamilelikte bulantı dalgalarına neden olabilir. 

Sabah bulantısının etkileriyle mücadeleye yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır .

Gebelik Belirtileri; iştahsızlık yada fazla yemek yeme

hamileyken, kahve veya kızarmış yiyecekler gibi bazı yiyeceklerde burnunuzu açarken kendinizi bulabilirsiniz. Diğer hamilelik belirtileri gibi, bu yiyecek tercihleri ​​hormonal değişikliklere – özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk trimesterde – tebeşirlenebilir.

Hamilelik Belirtileri; baş ağrısı

Hamileliğin başlarında, hormonal değişikliklerin neden olduğu artan kan dolaşımı sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Hamilelik Belirtileri; kabızlık

Hamileliğin bir başka yaygın erken belirtisidir. Progesterondaki artış, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Hamilelik Belirtileri; ruh haliniz

Erken hamilelikte vücudunuzdaki hormonlar sizi alışılmadık derecede duygusal ve tuhaf hale getirebilir. Duygu – durum dalgalanmaları da özellikle ilk üç aylık dönemde yaygındır.

Gebelik Belirtileri; Solukluk ve baş dönmesi

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe baş dönmesi veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Hamileliğin başlarında, zayıflık düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Hamilelik Belirtileri; Yüksek bazal vücut ısısı

Sabah ilk uyandığınızda bazal vücut sıcaklığınız oral sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan kısa bir süre sonra artar ve bir sonraki döneme kadar bu seviyede kalır. 

Eğer olduysan bazal vücut ısısı grafik sen yumurtlamak belirlemek için, iki haftadan fazla olan sürekli yükselme olduğunu sen hamile anlamına gelebilir.

Gebelik Belirtileri; Kaçırılan Dönem

Hamileliğin en belirgin erken belirtisi, döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası hamilelik işareti genellikle kadınların diğer gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi aramasına neden olur.

Bazı kadınlar her zamankinden daha hafif bir dönem yaşayabilirler. Aylık döngünüzü kaçırdığınızı fark edene kadar aşağıda listelenen hamilelik belirtilerinden hiçbiriyle karşılaşmayabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri; Sadece “Hissetmek”

Hamilelik belirtisi, şu anda bu listeyi kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın hamilelik belirtileri hakkında sezgileri olduğuna inanır. Sezgilerinin çoğu zaman doğru olduğu kanıtlanmıştır.

Belki de kendinizi farklı hissedersiniz; yorgun, karamsar, mide bulandırıcı, baş dönmesi. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya kendinizi tuvalete daha sık seyahat ederken bulabilirsiniz. Ağrılı göğüsleriniz var veya aşırı hassas görünüyorlar ya da her zamanki kendiniz gibi hissetmiyorsunuz.

Gebelik Belirtileri; Hamile olup olmadığınızı gerçekten nasıl anlarsınız?

Ne yazık ki, bu belirtiler hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adet döneminizin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomlardan herhangi birini yaşamadan hamile kalabilirsiniz.

Yine de, bir periyodu kaçırırsanız veya bu listedeki herhangi bir ipucunu fark ederseniz, özellikle hamilelik döneminizi takip etmiyorsanız veya bir aydan büyük bir süreye kadar değişiyorsa, evde hamilelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Evde hamilelik testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızdan randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar erken doğrulanırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Hamileliğin olası erken belirtilerinden endişe ediyorsanız, hamilelik testi ile zihninizi rahatlatabilirsiniz . Sadece bir hamilelik belirtisinden daha fazlası, bu bir bebek bekliyor olup olmadığınıza dair bilimsel bir kanıttır.

Hamilelik testleri, adetinizi kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar beklemek için en iyi sonucu verir. Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz.

Yorum yapın