Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin Belirtileri nelerdir? Gebeliğin Belirtileri nasılanlaşılır? Hamilelik Belirtilerini nasıl anlarım, Hamileliğin Belirtileri nasıl anlaşılır? Tüm bu sorularınıza bu yazımızda cevaplar bulabilirsiniz.

Gebeliğin Belirtileri nelerdir?

Hamileliğin belirtileri; En erken hamilelik belirtileri kaçırılan bir dönem olabilir. Ayrıca sabah bulantısı , koku hassasiyeti ve yorgunluğu da hamileliğin belirtileri olabilir.

Hamileliğin belirtileri ne zaman başlar?

Kulağa tuhaf gelse de, hamileliğinizin ilk haftası son adet döneminizin tarihine dayanır . Son adet döneminiz, henüz hamile olmasanız bile, gebeliğin 1. haftası olarak kabul edilir.

Belirti ve bulgularZaman çizelgesi (kaçırılan dönemden)
hafif kramp ve lekelenmehafta 1 ila 4
kaçırılan dönem4. hafta
yorgunluk4. veya 5. hafta
mide bulantısı4. ila 6. hafta
karıncalanma veya ağrıyan göğüsler4. ila 6. hafta
sık idrara çıkma4. ila 6. hafta
şişkinlik4. ila 6. hafta
yol tutmasıhafta 5 ila 6
ruh hali6. hafta
sıcaklık değişiklikleri6. hafta
yüksek tansiyon8. hafta
aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi9. hafta
daha hızlı kalp atışı8. – 10. hafta
meme ve meme başı değişiklikleri11. hafta
akne11. hafta
fark edilir kilo alımı11. hafta
hamilelik parlaması12. hafta

1. Hamileliğin Belirtileri: Erken gebelikte kramp ve lekelenme

1. haftadan 4. haftaya kadar her şey hala hücresel düzeyde gerçekleşiyor. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarına ve vücut kısımlarına gelişecek bir blastosist (sıvı dolu bir hücre grubu) oluşturur.

Hamile kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra (4. hafta), blastosist uterusun astarı olan endometriyumda implant edecektir. Bu, hafif bir süre boyunca yanlış olabilecek implantasyon kanamasına neden olabilir.

İşte implantasyon kanamasının bazı belirtileri:

 • Renk: Her bölümün rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.
 • Kanama: Kanama genellikle normal adet döneminizle karşılaştırılır. Lekelenme sadece silme sırasında mevcut olan kan ile tanımlanır.
 • Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. Göre 4,539 kadının çalışması Güvenilir KaynakKadınların yüzde 28’i lekelenme ve hafif kanamalarını ağrı ile ilişkilendirmiştir.
 • Bölümler: İmplantasyon kanamasının üç günden az sürmesi muhtemeldir ve tedavi gerektirmez.

Sigara içmekten ve alkol kullanmaktan kaçının.

2. Hamileliğin Belirtileri: Erken gebelikte kaçırılan süre

İmplantasyon tamamlandığında, vücudunuz insan koryonik gonadotropini (hCG) üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun hamileliği sürdürmesine yardımcı olur. Ayrıca yumurtalıklara her ay olgun yumurta bırakmayı bırakmalarını söyler.

Gelecek döneminizi gebe kaldıktan dört hafta sonra özleyeceksiniz. Düzensiz bir süreniz varsa, onaylamak için hamilelik testi yapmak istersiniz.

Çoğu ev testi, kaçırılan bir süreden sekiz gün sonra hCG’yi tespit edebilir . Hamilelik testi idrarınızdaki hCG seviyelerini tespit edebilecek ve hamile olup olmadığınızı gösterecektir.

Hamilelik Belirtileri ve İpuçları

 • Hamile olup olmadığınızı görmek için hamilelik testi yapın.
 • Olumlu ise, ilk doğum öncesi randevunuzu planlamak için doktorunuzu veya ebenizi arayın.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza büyüyen bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığını sorun.

3. Gebelik Belirtileri: Erken hamilelik sırasında yükseltilmiş vücut ısısı

Daha yüksek bazal vücut ısısı da hamilelik belirtisi olabilir. Vücudunuzun çekirdek sıcaklığı egzersiz sırasında veya sıcak havalarda daha kolay artabilir. Bu süre zarfında, daha fazla su içtiğinizden ve dikkatli egzersiz yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

4. Erken hamilelikte yorgunluk

Yorgunluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişebilir. Bu semptom hamileliğin erken döneminde yaygındır. Progesteron seviyeleriniz yükselir, bu da sizi uykulu hissettirebilir.

İpuçları

 • Hamileliğin ilk haftaları bitkin hissetmenizi sağlayabilir. Yeterince uyumak için çaba sarf edin .
 • Yatak odanızı serin tutmak da yardımcı olabilir. Vücut sıcaklığınız hamileliğin erken aşamalarında daha yüksek olabilir.

5. Erken hamilelik sırasında artmış kalp hızı

8 ila 10 hafta civarında, kalbiniz daha hızlı ve daha sert pompalamaya başlayabilir. Çarpıntı ve aritmiler hamilelikte yaygındır. Bu normalde hormonlardan kaynaklanır.

Fetusa bağlı artan kan akışı hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olur. İdeal olarak, yönetim hamile kalmadan önce başlar, ancak altta yatan bir kalp probleminiz varsa, doktorunuz düşük ilaç dozlarını denetlemeye yardımcı olabilir.

4. Gebeliğin Belirtileri: Göğüslerde erken değişiklikler: Karıncalanma, ağrı, büyüme

Meme değişiklikleri 4. ve 6. haftalar arasında ortaya çıkabilir. Hormon değişiklikleri nedeniyle hassas ve şişmiş göğüsler geliştirebilirsiniz. Vücudunuzun hormonlara uyum sağlaması birkaç hafta sonra ortadan kalkacaktır.

Meme başı ve meme değişiklikleri de 11. haftada ortaya çıkabilir. Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olur. Areola – nipelin etrafındaki alan – daha koyu bir renge dönüşebilir ve daha büyük büyüyebilir.

Hamileliğinizden önce sivilce ile karşılaşırsanız, tekrar ara verebilirsiniz.

İpuçları

 • Rahat, destekleyici bir annelik sütyen satın alarak göğüs hassasiyetini hafifletin. Pamuklu, balensiz sütyen genellikle en rahat olanıdır.
 • Önümüzdeki aylarda “büyümek” için size daha fazla alan sağlayan çeşitli tokalarla birini seçin.
 • Meme uçlarınızdaki ve meme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri satın alın.

7. Erken hamilelik sırasında ruh halindeki değişiklikler

Kişisel östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksek olacaktır. Bu artış ruh halinizi etkileyebilir ve sizi normalden daha duygusal veya reaktif hale getirebilir. Duygu durum dalgalanmaları hamilelik sırasında yaygındır ve depresyon , sinirlilik , kaygı ve öfori duygularına neden olabilir .

8. Erken hamilelikte sık idrara çıkma ve idrar kaçırma

Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreğin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur, bu da mesanenizde daha fazla sıvıya neden olur.

Hormonlar da mesane sağlığında büyük rol oynar. Kendinizi banyoya daha sık veya yanlışlıkla sızıntı yaparken bulabilirsiniz .

9. Erken gebelikte şişkinlik ve kabızlık

Adet döneminin semptomlarına benzer şekilde , erken hamilelik sırasında şişkinlik oluşabilir. Bu, sindirim sisteminizi de yavaşlatabilecek hormon değişikliklerinden kaynaklanabilir. Sonuç olarak kabız ve tıkanmış hissedebilirsiniz .

Kabızlık ayrıca karın şişkinliği duygularını artırabilir.

10. Erken hamilelikte sabah bulantısı, bulantı ve kusma

Mide bulantısı ve sabah bulantısı genellikle 4-6 hafta arasında gelişir. Sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, gündüz veya gece herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bulantı ve sabah bulantısına neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak hormonlar rol oynayabilir.

Hamileliğin ilk üç ayında, birçok kadın hafif ila şiddetli sabah bulantısı yaşar. İlk üç aylık dönemin sonuna doğru daha yoğun olabilir, ancak ikinci üç aylık döneme girdiğinizde genellikle daha az şiddetli hale gelir.

İpuçları

 • Yatağınızın yanında bir paket tuzlu bisküvi krakeri bulundurun ve sabah bulantılarını gidermek için sabah kalkmadan önce birkaç yemek yiyin.
 • Bol su içerek nemlendirin.
 • Sıvıları veya yiyecekleri tutamıyorsanız doktorunuzu arayın.

11. Erken hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve baş dönmesi

Çoğu durumda, hamileliğin erken aşamalarında yüksek veya normal kan basıncı düşecektir. Bu, kan damarlarınız genişlediğinden baş dönmesi duygularına da neden olabilir.

Hamilelik sonucunda yüksek tansiyonun belirlenmesi daha zordur. İlk 20 haftadaki hemen hemen tüm hipertansiyon vakaları altta yatan problemleri gösterir. Erken hamilelik sırasında gelişebilir, ancak önceden de mevcut olabilir.

Doktorunuz, normal bir tansiyon okuması için bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için ilk ziyaretiniz sırasında kan basıncınızı alacaktır.

İpuçları

 • Henüz yapmadıysanız, hamilelik dostu egzersizlere geçmeyi düşünün .
 • Tansiyonunuzu düzenli olarak nasıl izleyeceğinizi öğrenin .
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olması için doktorunuza kişisel diyet kuralları hakkında bilgi verin.
 • Baş dönmesini önlemek için düzenli olarak yeterli su ve atıştırmalık içirin. Bir sandalyeden kalkarken yavaşça ayakta durmak da yardımcı olabilir.

12. Erken hamilelikte koku duyarlılığı ve gıda isteksizlikleri

Koku duyarlılığı, çoğunlukla kendini bildiren erken hamilelik belirtisidir. İlk üç aylık dönemde koku duyarlılığı hakkında çok az bilimsel kanıt vardır. Ancak, koku hassasiyeti bulantı ve kusmayı tetikleyebileceğinden önemli olabilir. Ayrıca bazı gıdalar için güçlü bir tatsızlığa neden olabilir.

Bir inceleme Güvenilir Kaynak1922-2014 yılları arasında kokular ve hamilelik arasındaki ilişki hakkındaki raporlara baktı. Araştırmacı, hamile kadınların ilk üç aylık dönemlerinde kokuları daha yoğun olarak değerlendirdiği yönünde bir eğilim buldu.

13. Erken gebelikte kilo alımı

Kilo alma ilk üç aylık döneminizin sonuna doğru daha yaygın hale gelir. Kendinizi ilk birkaç ayda yaklaşık 1 ila 4 kilo kazanabilirsiniz. Erken hamilelik için kalori gereksinimleri normal diyetinizden çok fazla değişmez, ancak hamilelik ilerledikçe artar.

Daha sonraki aşamalarda, gebelik ağırlığı genellikle aşağıdakiler arasında yayılır:

 • göğüsler (yaklaşık 1 ila 3 pound)
 • rahim (yaklaşık 2 kilo)
 • plasenta (1 1/2 pound)
 • amniyotik sıvı (yaklaşık 2 kilo)
 • artan kan ve sıvı hacmi (yaklaşık 5 ila 7 pound)
 • yağ (6 ila 8 pound)

14. Erken hamilelik sırasında mide ekşimesi

Hormonlar midenizle yemek borusu arasındaki kapağın gevşemesine neden olabilir. Bu mide asidinin sızmasına ve mide ekşimesine neden olur .

İpuçları

 • Daha büyük olanlar yerine günde birkaç küçük öğün yiyerek hamilelikle ilgili mide ekşimesini önleyin.
 • Yemeğinizin daha fazla sindirilmesi için en az bir saat dik oturmaya çalışın.
 • Antasitlere ihtiyacınız varsa, doktorunuzla kendiniz ve bebeğiniz için neyin güvenli olabileceği hakkında konuşun.

15. Erken hamilelikte, hamilelik kızdırma ve akne

Birçok kişi “hamilelik parıltısı” olduğunu söylemeye başlayabilir. Artan kan hacmi ve daha yüksek hormon seviyelerinin kombinasyonu, damarlarınızda daha fazla kan iter. Bu, vücudun yağ bezlerinin fazla mesai yapmasına neden olur.

Vücudunuzun yağ bezlerinin bu artan aktivitesi cildinize kızarık, parlak bir görünüm kazandırır. Öte yandan, akne de gelişebilir .

Hamileliğin belirtileri ikinci trimesterde azalır

İlk üç aylık dönemde yaşadığınız birçok vücut değişikliği ve hamilelik belirtisi , ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda solmaya başlayacaktır . Günlük yaşamınıza müdahale eden semptomlar hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hamileliğiniz için rahatlama ve rahatlık bulabilirsiniz.

Yorum yapın