Hamileliğin 38. Haftası

Hamileliğin 38. Haftası – Siz, hamileliğinizin 38. haftasındayken, bebişiniz 36. haftasında oluyor. Artık doğum yaklaşmaya başladı. Tam tamına 38 haftalık bir süreci geride bırakmanıza çok az bir zaman kaldı.

 

Geçirdiğiniz tüm bu haftalar, hayatınızda belki de birbirinden en farklı 38 haftası oldu. En başta uzun görünen bu süreç, şimdi belki de geriye dönüp baktığınızda size o kadar kısa geliyor ki, bunca haftanın ne zaman, ne ara böyle hızlı geçtiğine şaşıyorsunuz. Belki de, tam tersi ve 38 hafta 38 yıl gibi geldi.

 

İyisi ve kötüsüyle artık bu süreç bitmek üzere. Peki hamileliğe yaklaştığınız bu 38. haftada neler olacak, neler hissedeceksiniz ve yaşayacaksınız. Merak edilen tüm detayları bu yazıda derledik.

 

Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 38. haftasında bebişinizin kilosu yaklaşık olarak 3 kg civarındadır, boyu ise 47-50 cm civarındadır.

 

Özellikle de önceki haftalar ile kıyaslarsak, artık pek de ufak sayılmıyor. Öyle ki bugün doğum yapıp, görseniz elinize rahatça alırsınız ve hatta hayatta bile kalır. Ancak artık 39. haftaya girecek olmanız ile birlikte bebişinizin rahimde geçireceği sürenin de sonuna geliniyor.

 

 1. haftayı tamamladığınızda, bebişiniz rahminizde belki 2, belki de en fazla da 4 hafta kadar daha kalacaktır ancak emin olabilirsiniz ki bu haftalarda bebişinizin dünyaya gelebilmesi için tüm gereksinimler tam anlamıyla hazır.

Dolayısıyla şu an itibariyle son rötuşları yapıyor diyebiliriz. Mesela tenini koruyan verniks ve lanugo tüylerinden kurtuluyor ve daha nefes alabilmesi için gerekli gelişimler sağlanıyor.

Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğin Hareketleri

37, 38, 39. haftalar, doğumdan önceki son haftalar olduğundan dolayı bebeğin hareketlerinde azalma hissedersiniz. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi hareket alanının daralması, ikincisi de bebişinizin yavaş yavaş doğuma hazırlanıyor olmasıdır. Öyle ki hem dinleniyor, dünyaya geleceği gün için enerji topluyor gibidir. Bununla birlikte pozisyonunda da değişiklikler oluyor.

Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğin Hareketleri
Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğin Hareketleri

Her ne kadar bu haftalarda hareketlerin azalması normal olsa da, aşırı hissiyatsızlık ya da tam tersi aşırı hareketlilik de normal karşılanmaz. Bu nedenle tedbirli olmak gerekir ve hareket sayısının fazla azalmaması ya da aşırı fazla olmaması dikkate alınması gerekir. Bu aradaki o ince çizgi önemlidir ve eğer bir anormallik hissedersiniz doktorunuz ile görüşmeniz önem arz eder.

Çünkü unutulmamalıdır ki hareketlerin sıklığının tamamen azalması ya da gereğinden fazla artması, bazı şeylerin normal bir şekilde yolunda gitmediği anlamına gelebilmektedir.

 

Bebişinizin hareket durumunu kontrol etmenin kolay bir yöntemi ise  sol tarafa dönüp yatmak ve bu esnada kaç defa hareket ettiğini saymaktır. Eğer sayımlarınız sonucunda saatte 4 kereden daha az hareket ediyorsa, bu durumda doktorunuz ile görüşmeniz önerilir.

Hamileliğin 38. Haftasında Annedeki Değişiklikler

 

Hamileliğin 38. annedeki en önemli değişiklikler kilo durumları ile ilgili değişikliklerdir.

 

Buna göre;

 

 • Kilonuz artık sabit gidibir. Artmaz ya da aniden azalmaz. Kısacası bu haftalarda artık değişiklik göstermez.
 • Ayrıca istatistikler gösteriyor ki hamileliğin bu haftalarında birçok kadın fazla kilo almaz ancak buna rağmen kendilerini aşırı kilolu bir şekilde rahatsız hissederler. Bu durumun nedeni ise her ne kadar anennin kendi bünyesinde kilo alımı çok yavaşlamış olsa da, bebeğin kendi bünyesinde bu son haftalarda kilo almaya başlamış olmasıdır. İşte bu nedenle bazı kadınlar son günlerde yarım kilo verebilir.

 

Sonuç olarak kilo ilgili olarak şu önemlidir; hamilelik öncesi vücut kitle endeksin dikkate alınır ve bu indeks değerine göre doğum zamanı geldiğinde toplamda 12-17 kilo civarında almış olacaksınız. Bu tabii ki hamilelik öncesi kilo durumunuza ve diğer yan etkenlere bağlı olarak değişmekle birlikte tavsiye edilen ideal kilo alımı ise 11-14 kg civarında olmaktadır.

Hamileliğin 38. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

 

 • Meme uclarından sıvı gelmesi – Bilmelisiniz ki 38 haftalık hamilelik sürecinde artık göğüsleriniz bebeğinizi beslemek için hazır hale gelmiştir. İşte bu hazır olmanın getirdiği bir işaret olarak doğum yaklaştıkça, sarımtırak protein sıvısı göğüs uclarında görebilirsiniz. Buna ağız sütü denir ve meme uçlarından sızmaya başlar.
 • Nefes darlığı ve baskı hissiyatı – Hamileliğin farklı dönemlerinde, özellikle de üçüncü trimester döneminde ağırlıklı bir şekilde hissettiğin gibi şu an bile hala ara ara nefes darlığı yaşayabilir ve baskı hissiyatı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni ise bebek büyüdükçe göğüs kafesinin altında baskı oluşur. Bundan dolayı bu belirtiler hissedilir.
 • Ciltteki belirtiler – En önemli belirtiler, cilt üzerinde gözlemlenebilir. Öyle ki hamileliğin son 1 ayında bu cilt üzerindeki değişimler daha net bir şekilde belirgin hale gelir. Bu belirtileri görmek için özellikle de bacaklara, ayak bileklerine bakmalısınız. Burada varis damarları belirir. Öte yandan yüzünüzde, boynunuzda ve göğsün üst kısımlarında da yine kılcal damar ve çatlakların ortaya çıktığını görebilirsiniz.
 • Bacaklarda değişik his – Bacaklarda sanki gövdeden ayrılacakmış gibi bir his olur. Bunun nedeni ise vücudun bağ dokularının, doğumun yaklaşması ile birlikte yumuşamaya ve gevşemeye başlamış olmasıdır.
 • Bel ve kalçada ağrılar – Büyüyen rahmin doğal bir sonucu olarak ağrılar da ortaya çıkar. Bu ağrılar en çok da bel ve kalça bölgelerinde hissedilir. Öyle ki kalçalarından ve kaba etlerine doğru siyatik sinirlere yapılan baskı neticesinde ara ara ya da uzun süreli de olsa karıncalanma hissiyatı ve hissizlik ortaya çıkabilmektedir. Ancak sabredin çünkü bebişiniz pozisyon değiştirecek ve leğen kemiğine inmesiyle bu ağrılar, karıncalanmalar da azalacaktır.
 • Duygusal belirtiler – Son haftalarda anne adayının kişisel özellikleri doğrultusunda farklı duygusal belirtiler ortaya çıkar. Örneğin sıkılmak da bunlardan birisidir. En iyisi, bu dönemde daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler yapmanızdır. Bunun için kafanızı dağıtacak bir şeyler bulmak ve onlarla ilgilenmek en iyisidir.

 

Hamileliğin 38. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 

Hamileliğin 38. haftasında iştahınız pek açıl olmayabilir ya da yemek yeseniz bile artık çok fazla yemek yemek istemeyebilirsiniz. Ancak sağlıklı beslenmeye devam etmenizin hem siz, hem de bebeğiniz için önemli olduğunu unutmamalısınız.

 

İşte 38. haftasında olan bir anne adayı için başlıca beslenme önerilerimiz aşağıdaki gibidir;

 

 • Ana öğünlerde çok yemek yemenize gerek yok. Aksine hem enerjini yüksek tutmak hem de mide yanmasını önlemek için gün içerisindede küçük küçük ara öğünler ve doğal atıştırmalıklar en iyisi olacaktır.
 • Sizlere önerebileceğimiz başlıca doğal atıştırmalıklar arasında, muz, kuru üzüm, kuru erik gibi sıralandırabiliriz. Unutmayın ki tercih edeceğiniz bu atıştırmalıkların hem tatlı ihtiyacınızı gidermesi hem de demir, potasyum, magnezyum değerleri bakımından da zengin olması önemlidir. İşte bunun için doğal atıştırmalıkları öneriyoruz.
 • Tıpkı hamilelik döneminin genelinde olduğu gibi, bu haftada da süt ve süt ürünlerini tüketmeniz önerilir ancak bu ürünlerin fazla tuzlu olmamalarına dikkat etmelisiniz. Az tuzlu ya da tuzsuz olmak şartıyla; peynir, yoğurt gibi süt ürünlerini ara öğün olarak tüketebilir ve ihtiyaç duyduğunuz; kalsiyum ve protein bileşenlerini elde edebilirsiniz.
 • Öte yandan hem lif alımı ile tok hissetmek, hem de protein ihtiyacını karşılamak için; nohut, yulaf, yer fıstığı gibi lif ve protein açısından zengin gıdaları da mutlaka öğünlerinize ya da ara öğünlerinize dahil etmeniz önerilir.
 • Meyve salatalarını da unutmamak gerekir. Mevsimindeki meyveler ile yapacağınız salataları keyifle tüketebilirsiniz. Size ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri verir ve de aşırı tatlı yeme ihtiyacınızı da dengeleyebilmeniz için önemli yardımcıdır.

 

Hamileliğin 38. Haftasında Doğum Belirtileri Nelerdir?

38 haftalık gebelik doğum belirtilerinin en önemlileri kasılmalar ve bu kasılmalara eşlik eden sancılar ve de sıvı gelmesidir.

 

Öyle ki doğumların %15 kadarında doğum sancıları başlamadan önce su gelir. İşte bu yüzden sıvı gelmesi normaldir. Sancılar olmadan sıvı gelir. Bu sıvı gelmesi birden boşalma şeklinde olabildiği gibi sızıntı şeklinde de olabilmektedir. Burada önemli olan bir diğer şey ise gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancılarını ayırt edebilmektir. İşte bunun için sancılar arası geçişi dikkate almak önemlidir.

 

Hazırlık sancılarından, gerçek sancılara geçiş dönemindeki en önemli belirtiler ise aşağıdaki gibidir;

 

 • Normalde hareket ettiğinizde ya da duruşunuzu değiştirdiğinizde kasılmalar azalır ama hareket ettiğinizde artık bu sancılar gerçek sancılardır.
 • Kasılmalar belirli bir düzeyde ilerliyor ve de giderek sıklaşıyorsa bu yine gerçek sancı işaretidir.
 • Unutmayın ki gerçek sancıda her kasılma aralığının tamamen aynı sürede olması şart değildir. Aynı şekilde şiddeti de artması şart değildir.
 • Kasılmalar regl krampları gibi hissediliyorsa ve kasılma bölgesi özellikle karnın alt kısmında bir basınç şeklinde hissediliyorsa gerçek sancı belirtisidir.
Yorum yapın