Hamileliğin 35. Haftası

Doğuma sadece 5 hafta kaldı. Tabii ki bu sadece tahmini bir süre. Tıpkı bebeğin anne karnındaki gelişimi, nasıl ki anneden anneye göre farklılık gösteriyorsa, doğum zamanı da farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak hamileliğin 40 haftalık bir süreçten oluşuyor olduğunu dikkate aldığımızda, artık doğum yapabilmek ve bebeğinizi kucağınıza alabilmek için ortalama 5 haftanın kaldığını söyleyebiliyoruz.

 

Koskoca 34 haftasını geride bırakan bir anne adayı için dikkat edilmesi gereken ayrıntıların yanı sıra, bu hafta boyunca bebekte nasıl gelişim olacak ve diğer tüm ayrıntılardan bu yazımızdan bahsedeceğiz.

Hamileliğin 35. Haftasında Bebeğin Gelişim Durumu

 

Rahim gittikçe büyüyor, bu büyümenin nedeni ise bebeğin ve plasentanın büyümesi ile alakalıdır. Bebişinizin daha da büyümesi beraberinde ihtiyaç duyduğu amniyotik sıvının da miktarı artmaktadır.  Dolayısıyla tüm bu etkenler hem bebişin hızla doğuma hazırlanıyor olduğunun hem de kilo alıyor olmanızın bir belirtisidir.

Hamileliğin 35. haftasında bebişinizin beyin hücreleri de hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Beynin gelişimi ile birlikte kafasının girinti çıkıntıları ve genel olarak büyümesi de hızla devam ediyor.

Hamileliğin 35. Haftasında Annedeki Değişimler ve Belirtiler

 

 1. ya da en geç 37-38 haftalarda bebişiniz artık başını pelvise doğru döner. Bu bebeğin doğum pozisyonuna gelmesi anlamına gelir. Bu doğum pozisyonu sayesinde doğum esnasında önce başı çıkması mümkün olur. Bu da sizin açınızdan doğumun oldukça kolay ve normal bir şekilde gerçekleşmesi anlamına gelir. Bu duruş şekli aynı zamanda bebişin doğum esnasında doğum kanalından geçmesini de kolaylaştırmaktadır.35. haftadan itibaren bebek hareketleri önceki haftalara kıyasla daha az hissedilir. Bunun nedeni rahmin içindeki daralan alan yüzündendir. Bu dar alanda bebeğinin sana yumruklar atması, tekmelemesi çok zor, takla atması ile artık olanaksızdır. Ancak yine de ara ara gerilme, yuvarlanma, kıpırtı hissedersiniz.Hamileliğin 35. haftasında olan anne adayındaki başlıca değişimler ve belirtiler;

 

 • Vitamin ihtiyacı artar – Bu hafta beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Çünkü gelişmekte olan bebeğiniz daha fazla vitamin ve mineral ihtiyacı duyacaktır. Hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde vücudunuzda gerekli vitamin ve minerallerin bulundurulması önemlidir. Bu vitaminler ve mineraller için eğer doktorunuz günlük dozajlar belirlediyse, bu dozajları dikkate almalısınız.
 • Bebeğin pozisyonu değişir – Bebişiniz, doğum sürecine hazırlık olarak aşağılara leğen kemiğinin içine doğru iner. Bu pozisyon değişimi, “hafifleme” olarak karnın üst kısmında hissedilir. Ancak leğen kemiğinde, idrar torbanda ve kalçalarına baskı artar.
 • Vajinal kanama – Bu haftalarda ve genel olarak hamileliğin son dönemlerinde vajinal kanama plasenta ile ilgili sorunların işareti olabileceğinden doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ayrıca rahimde hiçbir sancı duymadan ağrısız kanama olması da ciddi bir işarettir.
 • Vajinal akıntı – Hamilelik süresi boyunca akıntı gayet normaldir. Bu zaten kadınların çoğunda devam etmektedir. Bu akıntı; beyaz, sulu, belki hafif kokulu bir akıntı şeklindedir. Bu akıntının nedeni ise hormonların vajina duvarına yaptığı etkiden kaynaklanmaktadır. Eğer ki akıntıya kaşıntı problemi de eşlik ediyorsa, kızarıklık, tahriş de gözlemleniyorsa kesinlikle doktor ile görüşülmelidir.
 • Nefes darlığı – Normalde bu haftadan itibaren bebek doğum pozisyonuna geldiği için daha rahat nefes almanız gerekir ancak tam tersi nefes darlığı yaşıyorsanız bunun nedeni rahmin diyaframını yukarıya doğru itmesinden kaynaklanır. Zamanla, özellikle de önümüzdeki haftalarda daha rahat nefes alacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Sık sık idrara çıkma – Klasik hamilelik belirtilerinden birisi olan sık sık idrara çıkma durumu, bebeğin doğum pozisyonuna geçişi ile daha da artabilmektedir. Çünkü bu yeni, doğum pozisyonu leğen kemiğine inmesine ve dolayısıyla da idrar torbası üzerindeki baskıdan dolayı da sık sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu yüzden dolayı gebeliğin son haftalarında geceleri sık sık idrara çıkmanıza bile neden olabilir. Bunun için en iyi öneri ise gün boyunca su tüketimini akşam saatlerine kadar tamamlak ve gece yatmadan önce olabildiğince daha az su tüketmektir.
 • Vajinal ağrı – Vajina ağrısı doğum sancılarının başladığı anlamına gelmez. Bu sadece rahim ağzı açılmasından kaynaklıdır. Bu ağrı şiddetli ve hatta bıçak saplanması gibi olabilir. Hamileliğin son haftalarında olduğunuz için kaygılanacak bir durum yoktur ancak yine de doktorunuz ile durumu görüşebilirsiniz.
 • Vajinal kasılmalar – Bazı kadınlarda vajinal ve genel olarak rahim bölgesinde kasılmalar olabilmektedir. Ancak bu sadece bazı anne adayları için geçerli olup, bazı anne adaylarında ise hiç hissedilmez. Bu kasılmalar kramp girmesi şeklinde de olabilmektedir. Eğer sık sık oluyorsa, sıklığını not ederek doktorunuzla görüşmeniz önerilir.
 • Hemoroid & Kabızlık – Genel hamilelik belirtilerinden birisi olan hemoroid, diğer ifade ile kabızlık oldukça can sıkıcı bir sorun olabilmektedir. Bilinmelidir kiama hamilelik sırasında kadınların pek çoğu bu sorunu yaşar. Bu sorundan kaçınmanın en iyi yöntemi ise beslenmedir.
 • Ellerde uyuşma – Vücudun farklı bölgeleri de dahil olmak üzere, bu son haftalarda özellikle de el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma olabilmektedir. Bu hissiyatların nedeni ise dokuların sinirlere baskı yapmasından kaynaklıdır. Eğer ki uyuşma ve ağrı başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısı ile sınırlı ise bu “karpal tünel” olarak adlandırılan bir sendromun işareti olabilir. Bu durumda da doktor ile görüşmek en iyisidir.
 • Duygusal değişimler – Doğum yaklaştıkça duygu dalgalanmaları daha da fazla yaşanabilmektedir. Bu nedenle geçen haftalara kıyasla çok daha y sinirli, alıngan, heyecanlı, sabırsız ve endişeli hissetmeniz oldukça normaldir. Bu değişimlerin üzerinden gelmek için sevdikleriniz ile sürekli duygu-düşünce paylaşımı en iyisi olacaktır.

 

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelik süresi boyunca vücudunuzdaki değişimlere uyum sağlamak ve daha iyi hissetmek için nefes egzersizleri mutlaka önerilir. Nefes egzersizlerinin birçok faydası olacak.

Hamilelikte Nefes Egzersizi
Hamilelikte Nefes Egzersizi

Bu faydalardan birkaçı;

 

 • Mide yanmasının önlenmesi
 • Kabızlık ile ilgili şikayetlerinin azaltılması
 • Hazmın kolaylaşması
 • Kan dolaşımının düzene girmesi
 • Bebeğine giden oksijeni daha fazla alabilmek

Nefes egzersizleri normalde tüm insanlar için önerilir ancak hamilelik dönemindeki anne adayları için daha da fazla önerilir.

Yorum yapın