Hamileliğin 33. Haftası

Hamileliğin 33. haftasındaki bir anne adayı için artık sona doğru adımlar atılmaktadır. Genellikle 40 hafta süren hamilelik süresini, hafta hafta takip etmek en doğrusudur. Zira doktorlar da hamilelik hesabını ay üzerinden değil, hafta üzerinden yapmaktadırlar. Böylelikle hafta hafta önerilerde bulunmak mümkün oluyor ve anne adayları haftalık önerileri dikkate alarak, hem kendileri hem de bebişleri için daha bilinçli bir hamilelik dönemi geçirmiş oluyorlar.

 

Tıpkı şimdiye kadar geride bıraktığınız haftalara dair bilgi ve önerilerimizi sizinle paylaştığımız gibi, 33. haftaya dair da önemli bilgilerden ve önerilerden bu yazımızda bahsedeceğiz. Bebişinizin gelişiminden, bu haftaki en ideal beslenme düzenine kadar ki tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamileliğin 33. Haftasında Bebeğin Gelişim Durumu

 

Bebişiniz, son haftalardaki son hazırlıklarına hazırlandığı bu haftalarda neredeyse sizin kadar hızlı bir şekilde kilo alıyor. Ancak daha da fazla büyümeye devam edecek. Hamileliğin 33. haftasındaki bir bebişin ağırlığı yaklaşık 2 kg civarındadır ancak doğum haftasına kadar bu kilo neredeyse iki katına ve hatta daha fazlasına da çıkabilmektedir. Dolayısıyla bebişiniz hızla kilo almaya ve fiziksel gelişimini de sürdürmeye devam ediyor. Bebişin bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde geliştirmeye devam ediyor ve ciğerlerinin gelişimi de neredeyse tamamlandı.

 

Sonuç olarak bebeğiniz bu 33. hafta itibariyle o kadar çok gelişmiş halde ki, dünyaya gelse bile yaşama ihtimali son derece yüksek.

Hamileliğin 33. Haftasında Bebeğin Hareket Durumu

 

Hamileliğin 33. haftasında bebek hareketleri artık alıştık bir hal alır. Anne adayı, bu hareketleri karakteristik olarak algılar ve hareketlerin türünü bile ayırt etmeye başlar.

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi 24 – 28. haftalar, bebeklerin rahmin içinde genellikle en aktif olduğu haftalardır. Dolayısıyla bu haftaları çoktan geçmiş bir anne adayı artık yeteri kadar deneyim kazanmıştır. 28. haftadan itibaren 32. haftaya kadar hareketlerin artık bir düzen kazanacağı için daha da düzenli hissedilir olacaktır. Bu sayede bebeğinizin hareketli olduğu ve dinlendiği süreleri daha net bir şekilde hissedersiniz.

 

Unutulmaması gereken bir diğer önemli ayrıntı ise bazı bebeklerin hareketli olduğu süre uzun olurken, bazı bebeklerin dinlenmeye ayırdığı süre daha uzun olabilmektedir. Dolayısıyla bu değişken bir durum ve çok ciddi bir yavaşlama ve durma olmadığı sürece bu durumlar normaldir.

Hamileliğin 33. Haftasında Annedeki Değişimler ve Belirtiler

 

  • Kilo değişimi – Bu haftalarda kilo almaya devam edersiniz. Hatta bu sıralar daha hızlı bir şekilde alıyor olmanız da normaldir. Bunun nedeni ise bebeğinizin hızla gelişmeye devam ediyor olmasıdır.
  • Mide yanması – Mide yanması, genel olarak hamilelik sürecinin klasik etkilerinden birisi olup, birden fazla nedeni söz konusudur. En bilindik nedeni ise hızla büyüyen bebeğin mideye yaptığı baskı neticesinde mide asitinin yemek borusundan yukarıya doğru çıkmasıdır. Bu da geçicidir. Geceleri sola dönüp uyumak, öğünlerinizde belli başlı değişiklik yapmak bu yanmayı önemli ölçüde engeller ve hatta yok eder.
  • Su gelmesi – Amniyotik sıvıdan gelen bir fışkırma neticesinde az miktarda sıvı su gelmesi meydana gelir. Bu durum genellikle ayaktayken sürekli bir ıslaklık ve bacaklarından su akması şeklinde hissedilir. Bu sıvı berrak ya da kanlı da olabilir. Hatta sarı ya da yeşil de olabilir. Bu bebişin idrar torbasına yaptığı baskıdan kaynaklıdır. Su gelmesi durumunda doktorunuzla görüşmeniz önerilir.
  • Cinsel ilişki – Hamileliğin 33. haftasında artık cinsellik doğru değildir. Nitekim bu haftalarda cinsellik rahimde ve hatta bebekte enfeksiyon riskini arttırabilmektedir.
  • Vajinal ağrılar – Rahim ağzı açılması durumu neticesinde ağrılar ve hatta doğum sancıları başlayabilir. Eğer ki vajinada şiddetli ve bıçak saplanması gibi bir ağrı hissediyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.
  • Vajinal kasılmalar ve sancılar – Kasılma ve sancılar devam eder.
  • Vajinal Kanama – Sadece 33. haftada değil, aslında genel olarak 3. trimester döneminde vajinal kanamalar plasenta ile ilgili bir sorunun göstergesi olabildiğinden, normal sayılmaz. ÜStelik şiddetli veya orta şiddetli bir kanama da söz konusuysa doktorunuz ile görüşmeniz önerilir.

 

Hamileliğin 33. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır

 

Hamileliğin 33. haftasında başlıca beslenme önerileri; taze meyve ve sebzeler tüketimi. Özellikle mevsimindeki doğal gıdaları tüketmek. Bununla birlikte yeterli protein alımı için süt ve diğer süt ürünleri, hem tok hissetmek hem de kilo dengesini korumak için tam tahıllı ürünler tüketmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığına katkı sağlayacaktır.

Hamileliğin 33. Haftasında Beslenme
Hamileliğin 33. Haftasında Beslenme

Öte yandan zararlı hazır gıdalardan ve diğer şeker, yağ oranı yüksek besinlerden de uzak durmak gerekir. Paketlenmiş, çeşitli koruyucu ve katkı maddeleri içeren, yağ ve şeker oranı yüksek, kızartılarak yapılmış gıdalardan olabildiğince uzak durmak en iyisidir. Asitli içeceklerden ve kafein içeren içeceklerden de uzak durmanız gerekir.

Yorum yapın