Hamileliğin 18. Haftası

Hamileliğin 18. haftasında olan bir anne adayı, “5 aylık hamile” olarak da tanımlanır.

Anne adayı, 18 haftalık hamile sayılırken, tıbbi hesaplamalara göre bebiş ise 16 haftalık sayılmaktadır.

Ve bilindiği gibi hamilelik süreci 3 trimester dönemlerinden oluşmaktadır. Hamileliğin 18. haftası ya da diğer ifade ile hamileliğin 5. ayı, ikinci trimester dönemine dahildir.

 1. trimester dönemi en rahat geçen dönemdir. Özellikle de ilk trimester dönemindeki belirtiler, yaşanılan durumlara kıyasla çok daha rahat bir dönemdir.

Bu yazıda 5 aylık hamile olan bir anne adayının bilmesi gerekenler, yaşadığı etkiler ve daha fazlasını derledik. Özel olarak ise hamileliğin 18. haftasında olanlar üzerinde duruyoruz.

Hamileliğin 18. Haftasında Bebeğin Şekli Nasıldır?

Elbette ki bu hafta bebişinizde bariz bir büyüme var. Öyle ki boyu 12.5 – 14 cm civarında ve ağırlığı da 150 gram civarındadır.

Bu dönemde bebeğinizin ortalama olarak ne kadar büyüklükte anlamanıza yardımcı olabilmemiz için basit bir şekilde kavun örneğini verebiliriz. Şu an bebeğiniz ortalama bir kavun büyüklüğünde.

 1. 1 haftaya dair bebişinizin en önemli gelişim detayı ise artık daha da büyüyen elleri kolları ve kas sistemi sayesinde, varlığını iyiyden iyiye hissetirmeye başlamasıdır. Elleri o kadar gelişti ki, parmak izleri bile belli oldu.

Ayrıca ilk haftalarda sadece emme fonksiyonu olan bebişiniz bu haftadan itibaren esnemeye ve hatta hıçkırmaya da başlayacak.

Bu haftalarda, bebişinizin durumunu izlemenin en iyi yöntemi ultrasondur. Bu sayede kalp durumu da kontrol edilebilir ve çeşitli anormallikler varsa önceden tespit edilebilir.

Bebeğinizin cinsiyeti artık daha belirgin ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, cinsiyetin bu haftalarda net olarak belirlenmesi için diğer etkenler de önemli olmaktadır. Mesela ultrason cihazının modeli, hekimin ne kadar tecrübeli olduğu ve bebişinizin karnınızda nasıl bir pozisyonda duruyor olduğudur. Tüm bu etkenler neticesinde bebişinizin cinsiyetini kesin olarak öğrenebilmeniz 20. haftaya kadar beklemenizi gerekli kılabilir.

Hamileliğin 18. Haftasında Annede Neler Değişir?

 1. 18. haftada bebeğinizin ortalam bir kavun kadar büyük olduğunu dikkate aldığımızda, bu hafta tartıldığınızda kilo aldığınızı görmeniz ya da aynaya baktığınızda da bunu fark etmeniz gayet doğaldır.

Öyle ki ortalama olarak şimdiye kadar en az 4, en fazla ise 6 kilo (hatta daha fazla da olabilir) almış olma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca bu kilo durumlarının kişiden kişiye göre de değişkenlik gösterdiğini unutmayınız.

Eğer ki gerektiğinden fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız, bu durumda hamileliğin başında vücut kitle endeksini baz alarak, ideal kilo alım miktarını hesaplayarak, öğrenebilirsiniz ve bu sayede gereğinden fazla kilo mu aldığınızı anlayabilirsiniz. Yine de bu dönemde bir diyetisyen ile görüşüp, içiniz rahat olabilir.

Hamileliğin 18. Haftasında Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin 18. haftasında ortaya çıkan belirtileri her kadının birbirinden farklı hissedebildiğini unutmamalısınız. Bu belirtilerin hepsini hissedemeyebilirsiniz ya da daha ileri zamanlarda hissetmeye başlayadabilirsiniz.

Hamileliğin 18. haftasındaki hamilelik belirtileri, 5 aylık hamilelik belirtileri olup, bu belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Vajinal akıntı oranında bariz bir artış gözlemlenir
 • Nabızda normalden daha fazla artış
 • Göbek deliği artık belirgin bir şekilde dışarı çıkar
 • Deride renk değişimleri meydana gelir ki bu değişimi çıplak gözle, gözlemlemek mümkündür
 • Özellikle de uzun süre ayakta hareket durmaya bağlı olarak meydana gelebilen bacak krampları
 • Ayaklarda ve ellerde şişme en çok gözlemlenen belirtilerden birisidir
 • Yine gün içerisindeki hareket şekillerinize bağlı olarak bel ve sırt bölgesinde meydana gelebilen ağrılar
 • Klasik olarak kabızlık şikayetleri devam edebilir
 • Normalden daha fazla yeme isteği gelebilir çünkü bu dönemlerde artık iştah açılıyor
 • Burun tıkanıklığı ve hatta kanaması olursa telaş yapmayın, bu da normal bir belirti olarak tanımlanır.
 • Hamilelik döneminin genelinde olduğu gibi, bu döneminde de diş etlerinde hassasiyet ve kanama olabilmektedir
 • Bu hafta belirtiler arasında psikolojik değişimler de vardır ki bu değişimlerin başında; giderek artan gerçek bebeklik hissiyatı, daha dengeli bir ruh hali, buna rağmen kafanın dalgın olma durumlarının olması.

Hamileliğin 18. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? (Çözüm Önerileri)

Daha önce sıralandırdığımız hamileliğin 18. haftasındaki belirtiler ya da bir diğer ifade ile 5 aylık hamile belirtileri ile mücadele edebilmek, en aza indirgemek ve genel olarak daha rahat bir 18. hafta hamilelik süreci geçirebilmek için aşağıdaki önlemleri dikkate almanızı öneririz;

 • Sırt, bel ve boyun kaslarında meydana gelen ağrılar için; düzgün oturma pozisyonu, çok uzun süre ayakta durmamak, ağır yükler kaldırmaktan kaçınmak, fazla kilo almamak, bel destek yastığı kullanmak, kaslara sıcak su torbası ile masaj yapmak, stresten uzak durmak en iyi çözüm önerileri arasındadır.
 • Karın ve kasık bölgesinde meydana gelen ağrıları normaldir. Bu durumun nedeni rahmi destekleyen kas ve dokuların gerilmesinden kaynaklıdır. Bu nedenle kramp girebilir, ani ağrılar da olabilir. ya da daha çok ağrı gibi olabilir. Bu kramp ve ani ağrılar için kısa süreli beklemek yeterlidir, kısa bir sürede geçecektir.
 • Eğer ki ateşli titreme, kanama, baş dönmesi aşırı semptomlar varsa, doktor ile görüşmeniz gerekir.
 • Sık sık idrara çıkma durumu normaldir ama eğer idrar yaparken ağrı, sızı oluyorsa idrar yolu enfeksiyonu büyük bir ihtimal dahilindedir. Bu durumu düzeltmek ve genel olarak daha sağlıklı bir hamilelik süreci için bol bol su içmek önem arz eder. Yine de doktor ile görüşmek iyi bir çözümdür.
 • Ayaklar da büyü ve şiş gibi görünür. Bunun da çözümü pahalı ayakkabılardan uzak durmak, geçici basit ve geniş kalıp ayakkabılar tercih etmektir.
 • Masaj, hamilelik yogası, pilatesi tek başınıza ya da en doğrusu ise yapılan bir merkeze giderek seanslara katılmanız daha pozitif bir ruh hali için büyük fayda sağlayacaktır.
 • Kilo almaya bağlı olarak, kendinizi daha hantal hissedebilirsin Bu hissiyatın üzerinden gelmek için hamilelik için uygun sporlar ve hareketler önerilir. Mesela yüzmek ve hafif tempo yürüyüş bunlardan ikisidir.

Hamileliğin 18. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin 18. haftasında ve hatta genel olarak 5 aylık hamile olan bir anne adayı için, ihtiyaç duyulan kan hacminin karşılanması açısından, demir alımı önem arz eder.

Doğal gıdalardan demir alımı en iyisidir ve bunun için önerilen başlıca gıda türleri; tavuk, kırmızı et, sakatatlar, yumurta sarısı, ıspanak, lahana, tofu, mantar olarak sıralandırılabilir.

Bu hafta demir alımı gibi diğer değer alımlarını da sürdürmeniz önerilir. Yeterli vitamin ve mineral alımı ile öğünlerinizi sürdürün.

Yorum yapın