Hamileliğin 14. Haftası

  1. Hafta ile 2. trimester dönemine giriş başlamış oluyor. Bu güzel bir haber çünkü toplamda 3 dönem olan trimester dönemlerinin biri gitti ikisi kaldır ve daha önce de belirttiğimiz gibi ikinci dönem en kolay geçen dönemdir. Yani ilk dönem kadar zorlanmayacaksınız.

14 haftalık hamilelikte olan bir anne adayı hamileliğin 4. ayına ilk adımını atmış demektir. Bu dönemde ilk 3 aylık döneminde yaşanan semptomların çoğu artık yavaş yavaş etkisini azaltmaya başlar. En güzeli de bu dönemde sıkça yaşanan mide bulantısı yavaş yavaş peşini bırakma sinyalleri verir. En güzeli de artık daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız ve tuvalet düzeniniz de ideal olmaya başlayacak. Göğüsleriniz fiziksel olarak pek değişmeyecek ancak güzel haber ise hassasiyet oranı biraz daha düşecek olmasıdır.

Hamileliğin 14. Haftasında Bebeğin Durumu

Tıpkı ileride çocuk olduklarında da olacağı gibi, ikinci trimesterden itibaren, fetüsler birbirinden farklı hızlarla büyümeye başlarlar. 14 haftalık gebelikte bebek gelişimi için de aynı şey geçerlidir.

  1. haftada bebek boyu yaklaşık olarak; baş bölgesinden kalçaya kadar 8 – 9.3 cm ve ağırlığı da yaklaşık 25 gr’dır.

14 haftadayken, eğer şimdiye kadar bebeğin cinsiyeti hakkında bir bilgi edinmediysen ya da test yaptırmadıysan, şimdi bu hafta ile cinsiyeti öğrenmenin tam zamanı geliyor. Çünkü bu haftadan itibaren  üreme sistemleri ciddi gelişim sağlar ve bu sayede artık bu bilgi netleşecektir. Bu hafta üreme organları dikkate alınarak, bebişin kız mı erkek mi olduğunu belirlemek mümkün olacaktır.

Hamileliğin 14. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

  1. haftada, göbek artık daha da belirgin hale geleceğinden, hamile kıyafetleri giymek gerekmektedir. Bu nedenle bu kıyafetlerin seçiminde şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var. Çünkü bundan sonraki süreçte daha çok kilo alacaksın. Bu yüzden içinde rahat edeceğin ve özel olarak hamileler için dikilmiş kıyafetler büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu dönemde cildin ve kasların büyük değişimlere uğrar. En başta; rahmin, plasentanın gerilmesi ile birlikte bebek için daha rahat bir ortam sağlanmış olur.

Hamileliğin 14. haftasına dair başlıca belirtiler;

  • Bu hafta özellikle de diz ve bacak kısımlarında ağrı, kramplar hissedilebilir. Bunun temel nedeni ise rahmin büyümesi ve pozisyonu daha yukarıya doğru ve daha dışarı dönük olmasıdır. Bu durum vücudun ağırlık merkezinin değişmesine neden olur. Bu da oganları çevreleyen kasların ve bağ dokularının daha fazla kasılmasına neden olur.
  • Yine rahmin büyümesine bağlı olarak, rahim etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesi sonucunda karnın alt ve genel olarak kasık kısımlarında ağrılar hissedilebilmektedir.
  • Rahmin genişlemesiyle birlikte ortaya çıkan hemoroitler, geçici kabızlığa neden olabilmektedirler. Bu nedenle bu süreçte yeterli miktarda lifli beslenmek, bol miktarda sıvı tüketmek önerilir.
  • Bu hafta normalden daha fazla nefes aldığını fark etmen normal. Çünkü artan progesteron hormonu akciğer kapasitesini de artırır ve bu kapasite için normalden %30-40 oranında daha fazla hava alıp verme işlemi gerçekleşir. Bu durum bazen nefes darlığı olarak da Düzenli olarak nefes egzersizleri yapmak, bu haftalarda çok iyi gelecektir.
  • Ciltteki değişikliklerin başında ise et benleri ve genel olarak benler çıkmaya başlar. Bene benzeyen ve ciltte dikkatli bakıldığında ilk kez beliren küçük lekeler şeklinde de görülebilirler. Benler hakkında en iyi bilgiyi ve tedavi yöntemini cilt doktoru ile danışarak öğrenmeniz mümkündür.

Ayrıca; hamileliğin 14. haftasında radyasyon etkilerine dikkat etmek ve radyasyondan olabildiğinde sakınmak gerekir. Özellikle bazı tıbbi müdahaleler ciddi sorun teşkil edebilir. Bu dönemde röntgen ışınları, tomografi ve MR işlemlerinden uzak durulması gerekir.

Çünkü radyasyon hem gelişim bozukluğuna hem de kanser riskine neden olabilmektedir. 8. ve 15. haftaları oldukça hassas bir dönemdir.

Hamileliğin 14. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde normalde doktor; düşük kalorili, besin değeri bakımından zengin, yağ ve şekeri oranı düşük gıdaları önerir. Eğer bu gıdalar ile düzenli beslenmek zor oluyorsa doktor ile iletişime geçerek alternatif besinler öğrenebilir ve öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

Özellikle alerji ya da gıda intoleransı durumlarında değerli besin kaynakları için alternatif gıdaları tükerek, ilgili besin değerleri ihtiyacını karşılamanın önemli olduğu bir dönemdir.

Bu dönemde dengeli beslenme önem arz eder ve aşırı kiloların da hamileliğin etkisi ile diyabeti ve yüksek kan basıncını tetikleyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kilo artışı aynı zamanda oldukça fazla yakınılan klasik hamilelik belirtilerini; bel ağrısı, varisli bacaklar, ciltte çatlaklar, halsizlik gibi; daha da fazla hisettirir.

 

Yorum yapın