Hamileliğin 11. Haftası

Hamileliğin 11. haftasında, tıbbi hesaplamaya göre bebiş henüz 9. haftada olmaktadır. Ayrıca hamileliğin 11. haftası, hamileliğin 3. ayına dahil olduğundan, 3 aylık hamile sayılıyorsunuz. Bu da 1. trimesterin son ayı olduğu için 11 hafta, güzel bir haftadır. Çünkü 2. trimester dönemine geçiş artık çok yakındır ve 2. trimester dönemine geçildiğinde çok daha rahat bir dönem olacaktır.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 11. haftasında iken bebek artık daha da uzamış ve basit bir hesap ile ortalama olarak; baş bölümünden popoya kadar 4.4 –  6 cm arasında bir uzunluk değerine sahiptir ve tahmin edeceğiniz gibi artık daha ağır olup, ağırlığı ortalama olarak 8 gramdır.

Bu dönemde bebeğin şeklinin net bir şekilde anlaşılabilmesi için limon benzetmesi yapabiliriz. Ancak sıradan bir limon şekli ile kıyaslamak doğru olmaz. Zira artık  Yani bütün organlar ciddi gelişim sağlamaya başlamış, yerli yerinde oturmaya başlamıştır. Fetal büyümesi geçen haftalara kıyasla artık hızlı bir şekilde gerçekleşse de, siz 2. trimester dönemine geçiş yapmanız ile birlikte daha rahat bir sürece geçiş yapmış olacaksınız. Bu süreçte, yani; 11.hafta ile 20. hafta arasında bebiş hızla büyümeye devam edecek ve ağırlığı da 30 katına, boyu da 3 katına çıkacaktır. Bu ciddi bir fark anlamına geliyor ve doğal olarak plasentadaki kan damarlarıda bebeğe daha güvenli bir ortam sağlamak için gelişim sağlayacaktır.

Yani 11 haftalık hamilelikte muazzam bir dengede ilerleyiş sağlanır ve bebek gelişiminde önemli, güvenli bir ortam hazır olur. Bu gelişim döneminde kulaklar başın yukarısına ve yanına doğru şeklindedir.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Bebişin cinsiyetinin öğrenilmesi, anne adayları için en heyecan veren konular arasındadır.

  1. haftada bu konuda ciddi gelişmeler kaydedilir. Çünkü bu hafta bebeğinin dış üreme organları artık belirgin olmaya başlar. Bu da cinsiyetin belirlenmesinde önemli bir detaydır. Genital organlar, bebeğin cinsiyetine göre artık penis ya da klitoris olarak belirginleşmeye başlar.

Henüz bu dönemde kesin olarak cinsiyeti söylemek biraz zorlu olsa da, ilerdeki üç hafta içerisinde cinsiyetin daha net anlaşılması mümkün olacaktır.

Bu heyecanlı dönemde ise oğlan olursa ne, kız olursa ne yapacağınıza dair planlar yapmaya başlayabilir ve eşinizle keyifli bir zaman geçirerek, pozitif olabilirsiniz.

Hamileliğin 11. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

11 haftalık hamile bir kadın, ilk trimester döneminin yani ilk 3 aylık dönemin artık sonuna yaklaşıyor olduğundan ve ikinci döneme geçiş aşamasında olduğundan hem büyük değişimler hem de daha sakin duygular hakim olabilmektedir.

Ancak bebek henüz limon kadar büyümüş olmasına rağmen, kasları yeteri kadar gelişmediğinde hamileliğin 11. haftasında bebeğin hareket ettiğini hissetmez olanaksızdır.  .

Hamileliğin 11. haftasındaki belirtiler ise hormonal değişimlere bağlı olarak meydana gelen, standart hamilelik belirtileridir. Bu belirtilerin en çok bilinenleri ve hakim olanları; mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, cinsel organlarda hassasiyet, sık sık idrara çıkmak, uykusuzluk  gibi durumlar sıralandırılabilir.

Bu belirtilerin gayet doğal olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir ki, normalin dışında olduğuna inandığınız bir belirti varsa da, konu ile ilgili doktorunuz ile görüşmek en doğrusudur.

Hamileliğin 11. haftasında yaygın olarak hissedilen bir diğer etki ise kasık ve karın bölgesindeki ağrıdır. Bu ağrılar diz bölgesine kadar inebilmektedir. Zaman zaman  aniden saplanan sancılar ya da kramplar olarak da kendisini gösterebildiği gibi sanki yerden çekilme gibi hissiyatlara neden olabilir. Bunlar da gayet doğaldır çünkü rahmi destekleyen bağ dokuları bebeğin hızlı bir şekilde büyümesine ayak uydurmak durumundadır ve buna bağlı olarak  rahmi karın duvarına bağlayan yuvarlak bağ dokusunun gerilir ve sonuç olarak bu tür ağrılar, sancılar meydana gelir.

11.Hafta Gebelikte Baş Ağrısı

Baş ağrısı da 11 haftalık gebelik şikayetleri arasında yer alır. Artan kan üretimi gebelik boyunca sürer ama bu ayın sonunda yavaşlar. Bu değişimle başa çıkmak için kalbin daha fazla ve daha hızlı pompalama yapmaya devam eder. Dolaşım sistemindeki bu değişimler sana baş dönmesi ve baş ağrısı gibi tatsız belirtiler şeklinde yansır.

Bedenin değişiyor, daha da değişecek. Bebeğinle birlikte karnın da büyüyecek. Heyecanlı olan bu değişimi ay ay çektirdiğin fotoğraflarla güzel bir anıya dönüştürebilirsin. Hatta kim bilir, belki bebeğinle fotoğraflara bakıp, üzerine sohbet bile edebilirsin. Hamilelik fotoğrafları için profesyonel bir destek istiyorsan Hamilelik ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı inceleyebilirsin.

Hamileliğin 11. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

11 haftalık hamile bir anne adayı için beslenme düzeni, standart hamilelik beslenme programı önerilerine ek olarak, karbonhidrat içeren gıdalar da önerilmektedir. Nitekim karbonhidrat, gelişmekte olan bebişinizin bu döneminde ihtiyaç duyduğu için temel enerji kaynağı olma özelliğindedir. Karbonhidrat içeren ve beslenme programına dahil edebileceğin başlıca gıdalar: esmer pirinç, patates, muz, elma,  armut, yulaf ezmesi, fasulye, soya fasulyesi tam tahıllı ekmek şeklinde sıralandırılabilir.

Hamileliğin 11. Haftasındayken, Yine mi Test?

Evet. ilk trimester döneminin sonuna yaklaşıldığındaki bunlar; 11.hafta ila 14. haftalar arasında olmaktadır, bu süreçte testler yapılarak gidişata dair net bilgiler edinilir.

Bu testlerin başlıcaları; kan tahlili, Ultrason Tetkiki (bebeğin gelişimi incelenir), İkili Test (zeka testi olarak da bilinir, down sendromu gibi sağlık sorunlarını belirleyici özelliktedir)

Yorum yapın