Hamileler oruç tutabilir mi?

Hamileler oruç tutabilir mi? Hamilelikte oruç tutulur mu? Hamileyken oruç tutmanın anneye ve bebeğe zararı olur mu? Hamileyken oruç tutulursa nelere dikkat edilmelidir?

Hamileler oruç tutabilir mi? bugünlerde en çok merak edilen soruların başında geliyor. Cevabı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamileler oruç tutabilir mi? Koronavirüs tedbirleri ve havanın sıcak olması sebebiyle hamilelerin ve emziren annelerin en çok merak ettikleri soruların başında geliyor.

Diyanet işleri başkanlığı hamilelerin oruç tutup tutmamasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Diyanet işleri başkanlığından yapılan açıklamaya göre;

“Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler.” (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Bu açıklama ile anlıyoruz ki dinimizce, hamileler kendisi ve bebek sağlığı için oruç tutmayabilirler.

Hamileyken oruç tutulursa nelere dikkat edilmelidir?

Hamileyken oruç tutmak isteyen anne adaylarını mutlaka bir doktora danışmalıdır. Hamilelik uzun bir süreç olup, bu süreç her kadında farklı şekilde seyreder.

Hamilelikte oruç tutmak yada tutmamak her bünyeye göre değişiklik gösterebilir. Bağışıklık, vücut direnci, hamileliğin hangi haftasında olduğunuz gibi etkenler ile doktorunuzun ne oruç tutmanız ile ilgili kararı belirleyici olabilir.

Doktorunuzdan oruç tutmak için onay aldıysanız oruç tutarken kendi sağlığınız ve bebek sağlığınız için dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. En başta sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile sahur ve iftar öğünlerini geçirmelisiniz.

Hamilelikte kalsiyum ve demir çok önemlidir. Sahur öğünlerinde mutlaka kalsiyum ve demir içeren besinler almanız gerekmektedir. Hamileyken oruç tutacak kadınlar mutlaka sahur yapmalıdır. Sahurda hafif, doyurucu ve bol proteinli yiyecekler tüketilmelidir.

İftar ve sahur arasında bol su tüketilmelidir. Bu su böbrekleriniz için gereklidir.

Hamileyken oruç tutanlar sağlık açısından, İftarda ve sahurda bolca süt ve süt ürünleri tüketmelidirler. Böylece bol kalsiyum alacaklardır.

Vücudunuzun tatlı ihtiyacı için meyve ve hafif sütlü tatlıları seçebilirsiniz.

Dinimizde hamilelik ve oruç

Hamilelikte tutamadığınız oruçları kaza edebilirsiniz. Hamileliğiniz ve emzir süreniz bittikten sonra kaza ettiğiniz oruçları tutabilirsiniz.

“Hamileler oruç tutabilir mi?” üzerine bir yorum

  1. Allah razı olsun faydalı bir yazı olmuş, şu mübarek ramazan ayında oruç tutan herkese ve özellikle hamilelere Allah kolay versin.

    Cevapla
Yorum yapın