Hafta Hafta Hamileliğe Giriş

Merhaba, yaklaşık 40 hafta sürecek heyecanlı bir döneme giriş yapmış bulunmaktasın. Bu dönemi “heyecanlı” olarak tanımlamızın birçok sebebi var. Vücudunuzda meydana gelecek değişikliklerin yanı sıra “anne” olmaya dair ilk farklı duyguları da yine bu dönemde hissetmeye başlayacak olman bu sebepler arasındadır.

 

Derlediğimiz bu rehberde; hangi haftalarda, ne gibi hissiyatlar yaşayacağına dair ön bilgi edileceğin gibi, aynı zamanda bebeğinin gelişim sürecine dair önemli ipuçlarını da yakalamış olacaksın. Ayrıca her bilinçli annenin mutlaka farkında olması gerektiğine inandığımız ipuçlarını da seninle paylaşacağız.

 

Öncesinde ise önemli bir not: bu rehberde ele alacağımız bilgiler sadece “genel geçer” bilgileri kapsamakta olup; anne adaylarının hamilelik sürecine dair bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. Bir annenin, bebeğinin gelişim sürecine dair en doğru ve sağlıklı bilgiyi sadece doktorundan edinebileceğinin ve sadece doktorundan yardım alması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

 

Hamilelik sürecine dair bilmeniz gereken ilk ve en önemli bilgi; bu sürecin üç ana bölümden oluşuyor olduğudur. Bu bölümler; 1. trimester, 2. trimester ve 3. trimester olarak adlandırılır.

 

“Trimester” olarak tanımlanan bu üç ana dönemde farklı işaretler hissedecek ve değişimlere tanık olacaksın. Bu hissiyat ve değişimlerin neler olduğuna dair bilgileri zaten seninle bu rehberde paylaşacağız. Ancak daha öncesinde; “trimester” olarak adlandırılan bu dönemlerin genel özelliklerinden bahsedelim. Bu sayede hamilelik sürecine dair daha net bir fikre sahip olacaksın.

 

Buna göre;

 

  1. Trimester dönemi: Hamileliğin ilk 3 aylık sürecidir. Bu süreçte değişik semptomlar meydana gelir. Bu semptomları daha önce hissetmediğin için değişik bir hissiyat verir ve hatta heyecanlanırsın. Zamanla (yani bu üç aylık dönemde) ise bu belirtilere alışırsın.
  2. Trimester dönemi: Bu dönem ise hamileliğin ikinci 3 aylık dönemidir. İlk 3 aylık dönemde hissettiğin belirtiler artık senin için o kadar normal bir hale gelmiştir ki; gündelik hayatında herhangi bir şekilde rahatsızlık hissetmezsin. Bu süreçte bebeğin artık hızla gelişmeye başlamaktadır.
  3. Trimester dönemi: Hamileliğin en zorlu dönemi olarak da ifade edilebilecek bu son üç aylık dönemde artık bebeğin yeteri kadar büyümüştür. Bu durum beraberinde senin hislerinin “daha yoğun” bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle hem psikolojik hem de fizyolojik olarak yer yer zorlu olduğunu düşünebilir, yer yer ise mutlu olabilirsin. En iyisi ise tadını çıkarmaktır!

 

Trimester dönemlerine dair genel bilgileri edindiğine göre dilersen şimdi daha ayrıntılı bir şekilde hafta hafta hamilelik sürecini ele alalım.

Yorum yapın