Gebelikte Mide Ekşimesi ve Yanmasını Geçiren 10 Tedavi

Gebelikte mide ekşimesi ve yanmasını ne geçirir?

Gebelikte sık görülen mide ekşimesi yada yanmasına neler iyi gelir? Hamilelikte mide ekşimesi tedavileri nelerdir? Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Tüm bu sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gebelikte mide ekşimesi ve yanması: Hamilelikte şişmiş bilekler ve mide bulantıları beklenen ve bilinen rahatsızlıklardır. Peki mide ekşimesi yada mide yanması neden olur ve nasıl geçer?

Adından da anlaşılacağı gibi, mide ekşimesi (gastroözofageal reflü ve asit hazımsızlığı da denir), göğüs kemiğinizin arkasından başlayan ve boğazınızı midenize bağlayan bir tüp olan özofagusunuzu yukarı doğru hareket eden ateşli bir çalkalama gibi hisseder. Bu asitler boğazınızı bile yukarı kaldırabilir.

Hamilelikte mide ekşimeleri yada mide yanmaları birkaç dakika ile birkaç saat sürebilen bir yanma hissi oluşmasının yanı sıra:

  • şişkin hissetmek
  • çok geğirme
  • ağzında ekşi bir tat var
  • Boğazı ağrımak
  • sık sık öksürmek

baharatlı yiyecekler mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir, sahip olduğunuz yanma hissi hormonlarla jalapenolardan daha fazladır.

Gebelikte Mide Ekşimesi Oluşumuna Ne Sebep Olur?

Göğsünüzde üç alarmlı bir ateş dansınız olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bir araştırmaya göre, annelerin yüzde 45’i mide ekşimesi yaşar. Hamilelikten önce mide ekşimesi geçirdiyseniz, bu süre zarfında daha da olasıdır.

Mide ekşimesi, tabiri caizse, hamileliğin herhangi bir noktasında görülebilir, ancak ikinci ve üçüncü trimesterde en yaygın olanıdır. Uzmanlar, için için yananlara neyin sebep olduğundan tam olarak emin değiller, ancak bunun üç yönlü bir sorun olduğundan şüpheleniyorlar.

Gebelikte Mide Ekşimesi : Hormonlar

Hamilelik hormonu” olarak da adlandırılan progesteron, rahminizi ve içindeki bebeği besler, hamilelikle ilgili mide ekşimesinin arkasındaki başlıca sebeptir.

Progesteron kas gevşetici gibi davranır. Mide ekşimesi durumunda, hormon midenizi yemek borunuzdan kapatan sıkı kasları (alt özofagus valfi olarak adlandırılır) gevşetebilir.

Yediğinizde veya içtiğinizde, kas normal olarak sıkıca kapatılmadan önce içeriğin mideye girmesine izin verir. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan yükselen progesteron seviyeleri, bu kasın gevşemesini sağlayabilir ve mide asidinin yemek borunuzdan ve hatta boğazınıza geri akmasına izin verebilir.

Gebelikte Mide Ekşimesi : Büyüyen bebek

Karnınız gibi rahim de büyüyen bebek ile genişler, bu diğer organların bazı alanı için rekabet eder. Bir tüp diş macununun sıkılması gibi, büyüyen uterusunuz midenize baskı uygular ve mide asitlerinin dökülme olasılığını artırır – özellikle de mideniz doluysa.

Rahim büyüdükçe mideniz sıkılır. Bu, hamilelik boyunca ilerledikçe mide ekşimesinin neden daha yaygın olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Gebelikte Mide Ekşimesi : Yavaş sindirim

Progesteron sayesinde mide içeriği normalden daha uzun süre yapışır. Sindirim yavaşladıkça ve mide daha dolgunlaştıkça, mide ekşimesi olasılığı artar.

Gebelikte Mide Ekşimesi için Kanıtlanmış Tedaviler

Mide yanması çok rahatsız edici olabilir, aşağıdaki yöntemler ile mide yanmanızı geçirebilirsiniz.

1. Ne yediğinize dikkat edin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, asidik ve baharatlı yiyecekler yumuşak olanlardan daha fazla mide asidi oluşturur. Narenciye, domates, soğan, sarımsak, kafein, çikolata, soda ve diğer asidik gıdalardan kaçının. Ayrıca sindirimi yavaşlatan kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.

2. Günde üç yerine sık sık küçük öğünler yiyin

Bu, midenin ezilmesini önlemeye yardımcı olur ve daha hızlı boşalmasına izin verir.

3. Yemek yerken dik oturun

Annen aslında bu konuda haklıydı – ve başka birçok şey daha. Yerçekimi yiyeceklerinizin koyulmasına yardımcı olur.

4. Yatmadan üç saat içinde yemeyin

Yatmadan önce sindirime başlamanız – midenizin boşalmasını yavaşlatır – gece için mide ekşimenizi kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

5. Sigara içmeyin

Hamilelik sırasında sigara içmemenizin birçok nedeni vardır ve mide ekşimesi bunlardan sadece biridir. Sigaradaki kimyasallar mide içeriğini tutan gevşemeye neden olur. Bu, asitlerin ve sindirilmemiş gıdaların yukarı sıçramasına ve ateşli amaçlarına ulaşmasına izin verir.

6. Bol kıyafetler giyin

Orta bölümünüzde baskı yaratan diğer giysilerden uzak durun. Yumru ve esnek, rahat pantolonları tercih edin.

7. Yemeklerden sonra onlarla birlikte içmeyin

Yemeğinizle birlikte sıvılar için ve mide ekşimesi için astarlanmış aşırı, sloshy bir mide ortamı yaratıyor olabilirsiniz.

8. Akupunkturu deneyin

2015 yılında yapılan bir çalışmada, semptomlarında hiçbir fark göstermeyenlere karşı akupunktur alan hamile kadınlar – ancak akupunkturu olan kadınlar uyku ve yemek yeteneklerinde iyileşme bildirdiler.

9. Alkol içmeyin

Alkole maruz kalmanın, gelişmekte olan bebeğiniz için – düşük doğum ağırlığından öğrenme güçlüklerine kadar – her türlü soruna neden olabileceği gerçeğinin yanı sıra, alkol de mide içeriğini midede tutan valfı rahatlatabilir.

10. Mide ekşimesi ilaçları hakkında doktorunuzla konuşun

ide ekşimenizi yaşam tarzı değişiklikleri ile geçiremediyseniz, doktorunuz hamilelik sırasında genellikle güvenli kabul edilen mide ekşimesi ilaçları önerebilir. Bu ilaçlar OTC mevcut olsa da, doktorunuz garantili olduğunu düşünüyorsa daha güçlü bir doz için reçete alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/pregnancy/heartburn-during-pregnancy#treatments

Yorum yapın