Gebelikte asla yapmayın!

Gebelikte asla yapmayın. Gebelikte nelere dikkat etmelisiniz? Hamileliğin hangi döneminde dikkat etmelisiniz? Gebelikte neleri yapmamalısınız? Hamilelikte en çok nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu sorularınıza hamileler için hazırladığımız bu yazda cevap bulabilirsiniz.

Hamilelikte asla yapmayın gereken şeyler vardır, bunlar hem sizin sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelikte asla yapmayın, Gebelik aylarınızda kendi sağlığınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz, hem sizi hemde bebeğinizi etkileyecek faktörlerden kaçınmalısınız. Özellikle 3 şeyden uzak durmalı, kesinlikle bunları yapmamalısınız.

Gebelik döneminde alkol ve alkollü içeceklerden uzak durun.

Alkol kullanımı hem gebelik hemde normal yaşamınızda size zarar verir, karaciğerde yağlanma başta olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Gebelik döneminde alkol ve alkollü içecekleri kullanmayın, böylelikle hem kendi sağlığınızı hemde bebeğinizin sağlığını riske etmemiş olursunuz.

Gebelik sürecinde tütün ve tütün mamülleri kullanmayın.

Gebeliğinizin normal seyrinde gitmesi, sizin gebelik süreniz boyunca yaptıklarınızla da ilgilidir. Dolasıyla sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Tütün ve tütün mamülleri her şartta insan sağlığına ve çevre sağlığına zararlıdır. Akciğer ve solunum hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olan tütün ve tütün mamüllerini gebeliğiniz boyunca hatta tüm hayatınız boyunca kullanmamalısınız.

Gebeliğiniz boyunca hem bu tür zararlı alışkanlıkları yapmamalı ve bu tür mamüllerin kullanıldığı ortamlara dahi girmemelisiniz. Tütün ve tütün mamüllerinin şeklinin değişmesi zarar ve etkilerini azaltmaz.

Sigara, puro, nargile, pipo vs. kullanmayın, kullananlar yanında durmayınız. Bebeğinize zehir solutmayın, unutmayın ki gebelik süreci boyunca sizin aldığınız nefes bebeğinizin nefesi, yediğiniz ve içtiğiniz şeyler de bebeğinizin yediği ve içtiğidir.

Gebelik boyunca kullanılması yasak ve zararlı ilaçları kullanmayın.

Gebeliğiniz boyunca yapmamanız gereken şeylerden birisi de gebeler için sakıncalı olan ilaçları kullanmamaktır. Gebelikte doktorunuzun veya sağlık kuruluşların reçete etmediği hiç bir ilacı kullanmamalısınız. Yanlış veya bilinçsiz ilaç kullanımı, gebeliğiniz için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı bir gebelik için lütfen gebelik kurallarına uyunuz. Gebeliko.com’daki yazılar ve tavsiyeler tamamen gebeliğinize yardımcı olmak için tavsiyeler içerir.

Yorum yapın