Gebelik Döneminde Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Gebelik Döneminde Karın Sertleşmesi Sebepleri Nelerdir; gebelik döneminde birçok kadın karın sertleşmesinden şikâyetçi olmaktadır.

Gebelik Döneminde Karın Sertleşmesi

Rahim içinde her geçen gün daha da büyüyen bebeğin uyguladığı baskılar, özellikle gebeliğin son vakitlerine doğru sertleşen karın ile birlikte kendisini daha çok gösterir. Ayrıca aşırı yemek tüketimi ve kabızlık gibi durumlarda gebelikte karın sertleşmesini tetikler. Ama çeşitli sebeplerden dolayı da karın sertleşmesi oluşabilmektedir.

İskeletin Gelişimi İle Alakalı Oluşan Karın Sertleşmeleri

Gebe kadınların karın sertliği problemleri şu nedenlere bağlı olabilmektedir.

*Gebeliğin 2. Trimesterında iskelet gelişimi kendisini gösterir.

*Yavaş şekilde genişleme durumu başlar.

*Kemikler biçimlenmeye başladığında karın hizası her geçen gün daha da sertleşir.

En şiddetli zamanları ise son dönemler olmaktadır.

Kilonun Durumu İle Alakalı Olarak Oluşan Karın Sertleşmesi

Kilo bakımından az olan hanımların ilk zamanlarda mide kısımlarında yaşadıkları problem karın bölgelerinde aşırı olan sertleşmenin sonucu olmaktadır. Zayıf olan kadınlar karın sertleşmelerini genellikle ilk 3 ay içinde yaşar. Fakat kilolu olan kadınlar son 3 ay içinde bu durumu yaşamaktadır.

Rahmin Büyümesinden Dolayı Oluşan Gebelik Döneminde Karın Sertleşmesi

En doğal süreçlerden birisi olan rahim büyümesi karın kısmına baskı yaptığından genişleme yaşatarak karın sertleşmesini meydana getirir. Rahim büyümeye başladığında ilk 3 ay Trimesterda bu olay hafif derecelerde hissedilmektedir.

Gebelik döneminde karın sertleşmesinden dolayı görülen ağrı ve şikayetler için en doğru tedavi doktorunuz tarafından belirlenebilir, bilinçsiz ilaç kullanımı yapmamanız konusunda sizi uyarmak isteriz.

Gebeliklerde reçetesiz ilaç kullanımı yapmayın. Hamilelik boyunca gebeliğe ve anne adaylarına etki edebilecek ilaçlar vardır, bu sayfamızdan Gebelikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar Listesi‘ne bakabilir, gebeliğiniz boyunca kullanmamanız gereken ilaçları bu listeden öğrenebilirsiniz. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

Okumak isteyeceğiniz gebelikle ilgili diğer yazılarımız:

Yorum yapın