Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri nelerdir? Gebe olduğunuzu nasıl anlarsınız, aradığınız tüm sorulara ve gebelik belirtileri bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri, gebe olabilir misin? Bazı kadınlar için, gebeliğin en erken belirtileri gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar. gebe olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz veya ümit edebilirsiniz. Bazı kadınlar için, gebeliğin erken belirtileri sonraki ilk birkaç hafta içinde başlayacaktır.

Gebelik belirtileri yoğunluk, sıklık ve sürelerine göre de değişebilir.

Gebelik belirtileri; şişmiş göğüsler

Göğüsleriniz gebeliğin ilk belirtilerinden birini sağlayabilir. Gebe kaldıktan iki hafta sonra, hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas, ağrılı veya ağrılı hale getirebilir. Ya da göğüsleriniz daha dolgun ve ağır hissedebilir.

Gebelik belirtileri; yorgunluk

Yorgunluk ve yorgunluk , gebeliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Erken gebelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. 

Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi gebeliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir araya gelebilir. Yorgunluk ve yorgunluk , gebeliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. 

Erken gebelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi gebeliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir araya gelebilir.

Gebelik belirtileri; Hafif kanama veya kramp

Bazen az miktarda lekelenme veya vajinal kanama , gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen, döllenmiş yumurta uterusun astarına yapıştığında olur.

Döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra bu tip kanama genellikle normal bir süreden biraz daha erken, daha açık ve daha hafiftir ve uzun sürmez. Bazı kadınlar gebeliğin erken döneminde karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzer.

Gebelik belirtileri; Kusma olan veya olmayan bulantı

Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde vurabilen sabah bulantısı , gebeliğin klasik semptomlarından biridir. Bazı kadınlar için, mide bulantısı gebe kaldıktan iki hafta sonra başlar. 

Bulantı en azından kısmen hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor, bu da midenin daha yavaş boşalmasına neden oluyor. Gebe kadınlar da artan bir koku duyusuna sahiptir, bu nedenle yiyecekler yemek pişirmek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular erken gebelikte bulantı dalgalarına neden olabilir. 

Gebelik Belirtileri: Sabah bulantısının etkileriyle mücadeleye yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır .

İştahsızlık yada fazla yemek yeme

Gebeyken, kahve veya kızarmış yiyecekler gibi bazı yiyeceklerde burnunuzu açarken kendinizi bulabilirsiniz. Diğer hamilelik belirtileri gibi, bu yiyecek tercihleri ​​hormonal değişikliklere – özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk trimesterde – tebeşirlenebilir.

Baş ağrısı

Gebeliğinbaşlarında, hormonal değişikliklerin neden olduğu artan kan dolaşımı sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Gebelik Belirtileri; kabızlık

Gebeliğin bir başka yaygın erken belirtisidir. Progesterondaki artış, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Hamilelik Belirtileri; ruh haliniz

Erken gebelikte vücudunuzdaki hormonlar sizi alışılmadık derecede duygusal ve tuhaf hale getirebilir. Duygu – durum dalgalanmaları da özellikle ilk üç aylık dönemde yaygındır.

Solukluk ve baş dönmesi

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe baş dönmesi veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Gebeliğin başlarında, zayıflık düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Hamilelik Belirtileri; Yüksek bazal vücut ısısı

Sabah ilk uyandığınızda bazal vücut sıcaklığınız oral sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan kısa bir süre sonra artar ve bir sonraki döneme kadar bu seviyede kalır. 

Eğer olduysan bazal vücut ısısı grafik sen yumurtlamak belirlemek için, iki haftadan fazla olan sürekli yükselme olduğunu sen gebe anlamına gelebilir.

Gebelik Belirtileri; Kaçırılan Dönem

Belki de gebeliğin en belirgin erken belirtisi, döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası gebelik işareti genellikle kadınların diğer gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi aramasına neden olur.

Bazı kadınlar her zamankinden daha hafif bir dönem yaşayabilirler. Aylık döngünüzü kaçırdığınızı fark edene kadar aşağıda listelenen gebelik belirtilerinden hiçbiriyle karşılaşmayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri; Sadece “Hissetmek”

gebelik belirtisi, şu anda bu listeyi kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın gebelik belirtileri hakkında sezgileri olduğuna inanır. Sezgilerinin çoğu zaman doğru olduğu kanıtlanmıştır.

Belki de kendinizi farklı hissedersiniz; yorgun, karamsar, mide bulandırıcı, baş dönmesi. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya kendinizi tuvalete daha sık seyahat ederken bulabilirsiniz. Ağrılı göğüsleriniz var veya aşırı hassas görünüyorlar ya da her zamanki kendiniz gibi hissetmiyorsunuz.

Hamilelik Belirtileri; Gebe olup olmadığınızı gerçekten nasıl anlarsınız?

Ne yazık ki, bu belirtiler gebeliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adet döneminizin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomlardan herhangi birini yaşamadan gebe kalabilirsiniz.

Yine de, bir periyodu kaçırırsanız veya bu listedeki herhangi bir ipucunu fark ederseniz, özellikle gebelik döneminizi takip etmiyorsanız veya bir aydan büyük bir süreye kadar değişiyorsa, evde gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Evde gebelik testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızdan randevu alın. gebeliğiniz ne kadar erken doğrulanırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Gebeliğin olası erken belirtilerinden endişe ediyorsanız, gebelik testi ile zihninizi rahatlatabilirsiniz . Sadece bir gebelik belirtisinden daha fazlası, bu bir bebek bekliyor olup olmadığınıza dair bilimsel bir kanıttır.

Gebelik testleri, adetinizi kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar beklemek için en iyi sonucu verir. gebelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz.

Yorum yapın