Emzirmenin Anne İçin Yararları Nelerdir?

Emzirmenin Anne İçin Yararları Nelerdir? Birçok anne adayı emzirmenin anne için önemli faydaları olduğundan habersizdir. Bebeğinizi doğdu ve sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren herhangi bir sağlık sorunu yaşamadıkça bebeğinizi emzirmelisiniz.

Bu hem size artık bir anne olduğunuzu hatırlatmakta kalmayacak bebeğinizle aranızda sağlam bağlar oluşturacaktır. Bunlarla birlikte hem fiziksel hem de kimyasal olduğu kadar ruhen de bebeği beslemek yani emzirmek annenin sağlığı konusunda pek çok yararı vardır.

Emzirmenin Anne Sağlığı İçin Yararları

  • Emzirme sırasında enzim sistemi tarafından salgılanan “oksitosin” isimli hormon kadın rahminin doğumla birlikte genişlemesinin yeniden eski haline sokulması için gerekli bir hormondur. Böylelikle emzirdikçe rahminin daha hızlı daralmaya ulaşacaktır. Bebeklerine süt vermeyen daha doğrusu emzirme yolu ile beslenmesini sağlamayan annelerde bu zaman – daralma sürecinin çok daha yavaş ve bir o kadar da uzun süre aldığı bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.
  • Emziren anneler doğum sonrası oluşan kilolarından daha kısa sürede kurtulup eski görünümlerine ulaşmaları daha az zaman alır.
  • Bebekleri emzirmek eylemi anne ruhu için adeta doğal bir antidepresan özellikleri sunmaktadır.
  • Emzirme doğum sonrası girilen cinsel ilişkiler neticesinde organik bir gebelikten korunma tekniği hizmeti sunar. Koruma yöntemi ilk dört ay oldukça yüksektir.
  • Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski daha azdır. Emzirmeyen annelere göre daha uzun süre adet görmeyeceklerinden hamilelik sırasında kaybedilen demir depolarını kısa sürede tekrar oluştururlar.
  • Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski çok daha düşüktür. Bununla birlikte rahim iç tabakası kanserine ve ileriki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesine karşı koruma sağlamaktadır.
  • Dünya sağlık örgütü ve UNICEF anne sütünün bebeğin gelişmesi için en önemli besin oluğunu belirterek annelere bebeklerini emzirmeyi önermiştir.
  • Emzirmek şeker hastası olan annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.
  • Çocuğunuzu anne sütüyle beslenmek bütün bu artıların yanı sıra maddi olarak sizi rahatlatan bir yöntemdir. Anne sütü hem sağlıklı hem de bedavadır.

Anne ve bebek sağlığı için bu yazıları okumanız faydalı olabilir.

Yorum yapın