Emzirme Ödeneği Nedir?

Emzirme ödeneği nedir? Emzirme ödeneği kimlere verilir? Nasıl başvurulur ve ne kadardır? Halk arasında süt parası diye tabir edilen emzirme ödeneği nasıl alınır, şartları nelerdir, ne kadardır, kaç paradır? Tüm bu sorularınıza yazımızdan cevap bulabilir, gerekli şartları yerine gerine getirmeniz koşuluyla bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği nedir?(Süt Parası)

Bildiğiniz gibi çalışan annelerin de çalışmayan annelerin de doğum ardından hak ettiği bazı ödemeler bulunur. Söz konusu bu ödemelerin birçoğu hakkında çok doğru bilgiye sahip değiliz. Fazla bilgiye sahip olmadığımız için de bu haklardan yararlanamaya biliyoruz.
Şimdi emzirme ödeneğinden bahsedelim.

Kimlere Verilir?

Anne oldunuz, bebeğinizi kucağınıza aldınız, artık maddi problemler daha doğrusu problem demeyelim ama maddi gerek tek ter söz konusu olmaya başladı. Bu noktada Devlet desteği elbette ki hepimiz için çok önemli.
Bu nedenle de bazı ödenekler söz konusu bu ödeneklerden yararlanmakta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hakkıdır. Ama bazı hakları için çalışan olmamız gerekiyor.

Emzirme ödeneği de bu haklardan biri siz çalışan bir anneyseniz bu haktan yararlanıyorsunuz. Eskiden, emzirme ödeneği için başvuru şartı gerekiyor muydu emin değilim. Ama artık böyle bir şartı yok. Eğer iş görmezlik ödeneği diye alacaksanız emzirme ödeneği de otomatik sistem tarafından size veriliyor.

Nasıl Başvurulur?

Peki ödeneğin sisteminize eklendiği nasıl bakabilirsiniz? Yapmamız gereken çok basit E-Devlet şifrenizi biliyorsanız kolayca mobil cihazınızda E-Devlet iş görmezlik ödeneği ek kısmından doğum paranızı hem de emzirme ödeneği ne bakabilirsiniz. Para hesabınıza yattıysa sizin PTT’ye gidip ve bu ödemeleri almanız gerekiyor.

Nasıl Alınır?

Sistemde yerini alıyor emzirme ödeneği hakkında gerekli bilgileri size verdim. Dediğim gibi herhangi bir başvuru şartı yok sadece çalışan anne olmanız gerekiyor.

Emzirme Ödeneği Ne Kadardır?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.  2019 yılı için emzirme ödeneği 180,00 TL, 2020 yılı için 202,00 TL olarak belirlenmiştir.

Okumak isteyeceğiniz ilgili yazılar;

Yorum yapın