Emzirme döneminde çay kahve tüketimi

Emzirme döneminde çay kahve tüketimi yapılır mı? Bebek emzirirken çay ve kahve içersek ne olur? Çay ve kahve anne sütü için zararlı mıdır? Emzirme dönemi boyunca çay ve kahve tüketimi nasıl olmalıdır? Tüm bu sorularınıza yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Kültürümüzde, çay kahve gibi ürünlerin tüketimi oldukça yaygındır. Muhabbetin ve dostluğun simgesi olan bu içecekleri, neredeyse her gün tüketiriz. Peki ya emzirirken? emzirme döneminde çay kahve tüketimi doğru bir davranış mıdır? Kime sorulsa; bu sorunun yanıtı, kesin bir dille hayır olacaktır. Bunun bazı sebepleri var elbette.

Unutmayın: Anne’den Bebeğe!

Bilindiği gibi, anne sütünün muhteviyatı, annenin tükettiği maddelerden doğrudan etkilenmektedir. Haliyle emzirme döneminde çay kahve tüketimine devam etmek; anne sütünün içeriğindeki maddeleri de doğrudan değiştirecektir. Örneğin; çayda bulunan tein, kahvede bulunan kafein ve sigarada yer alan nikotin, doğrudan anne sütüne geçebilen maddelerden bazılarıdır. Elbette bu maddelerin, daha yeni doğan bir bebeğe verilmesi sakıncalıdır. Özellikle uyarıcı niteliğe sahip olmaları, bebeğin sinir sisteminde yorucu ve tahrip edici etkilere yol açacaktır.

Çocuk Uykusuz = Siz Uykusuz

Bu etkilerin önüne geçebilmek için; emzirme döneminde çay kahve tüketimi, mümkünse hiç olmamalıdır. Eğer mümkün değilse, sınırlandırılmalıdır. Israrla sürdürülen bu tüketim alışkanlıkları, çocuklarda stres, gerginlik, uykusuzluk ve halsizlik gibi problemlere yol açmaktadır.

Tüm Yaşamını Etkilersiniz

Çay, kahve gibi içeceklere olan bağımlılığınız çocuğunuzu da geçer. İlerleyen yaşlarında çocukların bu tip maddelere olan ilgilerini ve isteklerini artırmaktadır. Kısacası sizin besin zincirindeki alışkanlıklarınız çocuklarınıza da geçer. Siz zararlı madde tüketimi yaparsanız onların da bu maddeleri tüketme olasılıkları artar. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki bir anne emzirme döneminde ne yiyor – ne içiyor ise örneğin bu dönemde sebze ağırlıklı besleniyor ise çocuğunuz da hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde ağırlıklı olarak sebze tüketmeyi seven bir insan haline gelebilecektir. Aynı durum gebelik sürecinde gösterdiğiniz beslenme alışkanlıklarınız için de geçerlidir. Elbette bu çalışmalar %100 böyle olur demiyor, olabilme ihtimalini arttırdığını söylüyor.

Uyarıcı Maddelerden Kaçınmalısınız

Öte yandan, süt yaptığı düşünülen pek çok kafeinli tüketim maddesi de benzer etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle içeriğinde kafein vb. maddeler olan ürünlerden uzak durulmasında fayda vardır. Son olarak; bu tip uyarıcı maddelerin sindirim sistemi salgısını artırdığı ve bebeklerde reflü gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olduğu da bilinmelidir.

Yorum yapın