Dürtüsellik – Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Kendinizi kontrolden çıkmış ve dürtüselliğe yatkın hissediyorsanız, bunun için doğru tedaviyi arıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, dürtüselliği tanımak, onu aşmanın yalnızca ilk adımıdır. Sevindirici haber şudur ki; Dürtüselliğin üstesinden gelebilmek için atabileceğiniz aktif adımlar var. Dürtüsellik, dırdırcı, mantıksız bir sorun gibi gelebilir, ancak değiştirilmesi imkansız değildir. İşte bazı yararlı ipuçları. Nedenleri, semptomları, tedavisi ve önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dürtüsellik Belirtileri

Dürtüsellik belirtileri yaşıyorsanız, altta yatan bir zihinsel sağlık durumunuz olabilir. Dürtüsellik genellikle DEHB ve çeşitli zihinsel sağlık koşullarının bir belirtisidir. Akademik performansı ve sosyal becerileri etkileyebilir. Çocuğunuz dürtüsel davranıyorsa ve sık sık insanların sözünü kesiyorsa, psikiyatrik bir rahatsızlığı olabilir. Bu durumun nedenleri, teşhisi ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dürtüsel davranışlardan muzdaripseniz, ilişki kurmakta zorluk çekebilirsiniz. Dürtüsel insanlar genellikle başkalarını nasıl etkileyebileceklerini düşünmeden duygu ve davranışlarını ifade ederler. Dürtüsel davranış sergileyen çocuklar, başka bir çocuğun oyuncağını alabilir, başka bir çocuğa vurabilir veya başkalarıyla oynamayı reddedebilir. Genellikle gecikmeli tatmin yerine hemen tatmin olmayı seçerler. Bu çocuklar, bir şeyler için sabırla bekleyen çocuklardan daha yüksek yaralanma ve ölüm riski altındadır.

Dürtüsellik Nedenleri

Bir çok çalışma dürtüselliği kişilik özellikleriyle ilişkilendirmiştir. Bu ilişki genellikle zayıf ve tutarsızdır, ancak bazı çalışmalar orta düzeyde ilişkiler bildirmiştir. Bir meta-analizde, birden fazla özellik dürtüselliği ölçümü, bir Stroop görevindeki hatalarla ilişkilendirildi. Diğer çalışmalar, diğer performans sonuçlarıyla zayıf ilişkiler bildirdi ve diğerleri hiçbir ilişki bildirmedi. Dürtüsellik bileşeninin prefrontal kortekse dayalı olması muhtemeldir. Bununla birlikte, çalışma yazarları dürtüselliğin başkalarının davranışlarını etkilediği sonucuna varmıştır.

Dürtüselliğin kesin nedeni belirsizliğini koruyor. Ancak birçok çalışma, dürtüselliğin genellikle altta yatan bir kişilik bozukluğun belirtisi olduğunu göstermiştir. Örneğin, hamilelik sırasında sigara içmek fetüsün beyin kimyasını etkileyebilir. Araştırmalar ayrıca bu kimyasalların çocuklarda dürtüsel davranışların gelişimine katkıda bulunabileceğini bulmuştur. 5HT2A102 geni dahil olmak üzere çeşitli genler de dürtüsellikle bağlantılı olabilir.

Dürtüsellik Tedavisi

Dürtüsellik tıbbi bir durum olmamasına rağmen, birey için ciddi sonuçlar doğurabilir. Uyuşturucuya bağımlı bireyler genellikle farklı biçimlerde dürtüsellik sorunları sergilerler. Diğer terapi biçimleri, maruz bırakma terapisi gibi dürtüselliği azaltmada yardımcı olabilir. Davranışçı terapiye ek olarak, öz-farkındalık programları da dürtüsellik ve diğer tehlikeli davranışların azaltılmasında yardımcı olabilir. Uyuşturucu kullanımı ve şiddet içeren davranışlar, artan dürtüsellik ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmalar, dürtüselliğin, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Borderline Kişilik Bozukluğu (BPD) dahil olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozuklukların bir göstergesi olabilen bir çapraz bozukluk özelliği olduğunu göstermiştir. Bu özellik çocuklar, ergenler ve yetişkinler arasında yaygındır ve bireylere, ailelere ve topluma ağır bir yük getirir. Bu çalışma, BPD veya DEHB olan 18 ila 65 yaş arasındaki yetişkinlerde dürtüselliği belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacılar cinsiyet dengesi oluşturmak için %30 kadın katılımcıyı dahil etmeye çalışacaklar.

Dürtüselliği Önleme

Dürtüselliğin önlenmesi, DEHB’nin yönetilmesinde önemli bir faktördür. Çocuklarda ve gençlerde yaygındır ve hatta bazı koşulların bir parçası olabilir. Bununla birlikte, bazı çocuklar ve gençler dürtüseldir ve davranışları ciddi bir sorun haline gelebilir. İşte dürtüsellikle başa çıkmak için bazı stratejiler:

Çocuklarda ve gençlerde dürtüsellikle bağlantılı iki yaşam tarzı faktörü olan ekran süresini ve uykuyu sınırlayın. Dürtüsel davranışları engellemek için dokuz ila 11 saatlik yeterli uyku şarttır. Yeterince uyumayan çocuk ve gençlerin riskli davranışlarda bulunma olasılıklarının daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Örneğin, Ottawa’daki CHEO Araştırma Enstitüsündeki Sağlıklı Aktif Yaşam ve Obezite Araştırma Grubu’nun yaptığı araştırma, daha az uyuyan çocukların, yeterince uyuyan çocuklara göre daha kötü kararlar verme eğiliminde olduğunu buldu.

Genetik faktörler de erken müdahalenin etkilerini etkileyebilir. Örneğin, BDNF ve ST ile ilişkili genlerin geç ergenlik sonuçları üzerinde farklı bir etkisi olabilir. Sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışma sonuçları, genetik faktörlerin, erken müdahalenin dürtüsellik üzerindeki etkisini değiştirebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, sonuçları tekrarlamak önemlidir. Araştırma, dürtüselliğin altında yatan nedenleri belirlemede ve önleme stratejileri geliştirmede daha faydalı olacaktır.

Yorum yapın