Duphaston Nedir, Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Duphaston tablet, kadınlar arasında en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Son dönemde doktorlar tarafından sık sık reçete edilen Duphaston ilacı, temelde adet düzenleyici ilaçlar arasında yer alır. Özellikle menapoz dönemine hazırlık amacıyla bazı kadınlarda Duphaston ilacının düzenli olarak kullanılması gerekebilir. Nepoz, kadınların ciddi sorunlar yaşadığı dönemlerden biri olduğu için Duphaston faydaları ve yan etkileri de sık sık araştırılmaktadır.

Duphaston Nedir?

Duphaston ilacı, kadınlarda adet sorunlarının meydana geldiği dönemde, adet düzenini hazırlayan tablet formunda bir ilaçtır. Kadınların sık sık kullandığı Duphaston, aynı zamanda gebelik bekleyen anne adaylarının da araştırdığı ilaçlar arasında yer alır. Kadın doğum doktorlarının sık sık yazdığı Duphaston tablet reçete ile satılır. Düzensiz bir adet döngüsü olan kadınlarda Duphaston kullanımı yaygındır. Ancak adet döngüsü düzenli olmasına rağmen, küçük boyuttaki kistlerin tedavisi ve menopoz dönemindeki sıkıntıların giderilmesi için de Duphaston tablet kullanımı gerekli olabilir.

Duphaston Niçin Kullanılır?

Duphaston kullanım amacı, en temelinde kadınlarda belirli dönemlerde yaşanan adet düzensizliklerini ortadan kaldırmaktır. Doktorlar tarafından sık sık reçete edilen Duphaston tablet, en yaygın adet düzenleyici ilaçlardan biridir. Ancak düzenli adet döngüsüne sahip olduğu halde Duphaston kullanan kişiler de vardır ve bunlar genellikle küçük kistlerin tedavisinde bu ilaçtan faydalanır. Genel anlamda Duphaston kullanımını gerektiren sebepler şunlardır:

 • Düzensiz adet dönemlerinde adeti düzene sokmak
 • Ağrılı adet tedavisinde
 • Düşük progesteron hormonu sebebiyle kısırlık olasılığının artması
 • Hamileler için düşük riski

Bu tür durumlarda gebelik döneminden veya menopoz döneminden de önce kullanılabilen Duphaston tabletin etken maddesine dikkat edilmelidir. Eğer Duphaston ilacının etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmamanız gerekir. Vücutta doğal olarak üretilen progesteron hormonuna benzer etkiler gösteren Duphaston etken maddesine dikkat edilmelidir.

Duphaston Faydaları Nelerdir?

Duphaston tablet faydaları, menopoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi için de önemlidir. Vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren Duphaston ilacının kullanımında şu faydalar öne çıkmaktadır:

 • Kadınlarda östrojen hormonunun rahim üzerindeki istenmeyen etkilerini azaltır.
 • Menopoz döneminden sonra östrojen yerine koyma tedavisinde faydalıdır.
 • Henüz menopoza girmemiş kadınlarda progestoron hormonu eksikliğinden dolayı adet göremeyen kadınların adet düzenlemesini yapar.
 • Anormal rahim kanamaları ve hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık durumlarının tedavisinde kullanılır.
 • Doğurganlık çağındaki kadınlarda adet kanamasından birkaç gün önce kendini gösteren sinirlilik, depresyon, memelerde duyarlılık ve baş ağrısı gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Duphaston Ne Zaman Kullanılır?

Duphaston kullanım şekli, uzman kadın doğum doktorunun tavsiyesine göre şekillenir. Doktorunuz Duphaston tablet ilacını nasıl reçete ettiyse ona uygun şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süresi boyunca mutlaka doktorunuzun direktiflerine uymanız tavsiye edilir. Duphaston ilacının yanlış kullanımı veya talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkileyeceği için sağlığınıza zarar verebilir. Duphaston ilacının her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte almak yeterlidir.

Duphaston Yan Etkileri Nelerdir?

Duphaston olası yan etkileri hakkında detaylı bilgiler, ilacın kullanma talimatında yer alır. Duphaston kullanımına bağlı olarak kadınlarda görülebilecek yan etkiler şunlardır:

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik
 • Baş ağrısı, migren, bulantı, meme hassasiyeti ve ağrısı, düzensiz ve ağrılı adet dönemleri

Gebelik döneminden önce Duphaston kullanımında mutlaka doktora başvurulması gerekir. Duphaston faydaları ve yan etkileri, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebildiği için düzenli olarak doktor muayenesine çıkmak önem teşkil eder.

Yorum yapın