Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı nasıl alınır? Doğum yardımından kimler faydalanabilir, doğum yardımı başvurusu nereye yapılır, doğum yardımı kaç para? Doğum yardımı müracaatı nereye yapılır?

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? Özellikle son dönemlerde Devlet yardımlarıyla ilgili ciddi bir kafa karışıklığı var. Doğum yardımı Devlet tarafından doğumları desteklemek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya mavi kart sahibi olan bireylere verilen bir hak. Hepimiz bu hakka sahibiz doğum yaptıktan sonra devletin bize vermiş olduğu bu haktan yararlanabiliyoruz. Her hakta olduğu gibi bu hakkında bazı şartlar bulunuyor.

Yardım için aranan şartlar

Öncelikle bu şartlar neler sizlerle birlikte bakalım. 15.05.2015 tarihi ve sonrası doğumlar için tanınmış bu hak. Yani daha önce evlat sahibi olduysanız ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.  İki bin on beş sonrasındaki doğumlar için böyle bir hakkımız var.

Yalnız burada şu konuyu bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin; iki bin on beş yılında ilk gebeliğiniz gerçekleşti ve evlat sahibi oldunuz daha sonra iki bin on beş ertesinde de. İkinci çocuğumuza hamile kaldınız ve yine evlat sahibi oldunuz ne olacak ikinci çocuğunuz da daha fazla ücret alacaksınız.

İki bin on beş yılında doğan bebeğinizde doğum sıralaması neticesinde hesaba katılmış olacak yani aslında yine. İki bin on beş yıl öncesi doğan bebeğiniz için de devletten desteğimizi almış olacaksınız bölümünü az farkı var.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak dedik ve elbette burada şöyle bir durum da var.  Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayabilirsiniz veya mavi kart sahibi olmayabilirsiniz.

Ancak eşiniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysa yine bu haktan yararlana biliyorsunuz öncelikle ilk şartımız bu.  İkincisi ise; canlı doğum yapmış olmak yani hamileyken Allah korusun bebeğinizi kaybettiniz doğum esnasında böyle bir başvuru da bulamıyorsunuz eğer bebeğiniz canlı bir şekilde hayata gözlerini açtıysa. Artık başvuru için şartlar oluşmuş oluyor ikinci şartımız son olarak da bu haktan yararlanmak için sizin bireysel olarak başvuru yapmamız lazım.

Yani bu hak size otomatikman tanınmıyor dolayısıyla başvuru yapmadığı sürece de bu haktan yararlanması söz konusu değil. Siz eğer sağlık durumunuz veya yoğunluğunuz buna elverişli değilse eşiniz başvuruda bulunarak Doğum yardımı desteğinden yararlanmanız mümkün hale geliyor.

Bunun dışında ne kadar ücret alacağız? Akılları kurcalayan bir konu kaç sefer olacak. Öncelikle belirteyim bu yardımdan sadece bir kez yararlanabiliyoruz. Yani her ay düzenli olarak aldığımız bir ödeme ne yazık ki söz konusu değil. Devlet desteğinin sadece bir kez veriyor. Ne kadar veriyor dersiniz de ilk çocuk için üç yüz lira. İkinci çocuğumuz için dört yüz lira. Üç ve üzeri çocuklarımız için de altı yüz lira kadar Devlet desteğinden faydalanabiliyoruz.

Doğum Yardımı İçin izlenecek Yol

Canlı doğum gerçekleştikten sonra siz veya eşiniz ilgili nüfus Müdürlüğüne gidecek ve kimlik paylaşım sistemine çocuğunuzun kaydını yaptıracak bundan sonraki aşama ise şöyle. Bu yardımdan faydalanmak için doğum yardımı başvuru dilekçesinin tam eksiksiz şekilde doldurulması ve imzalanması gerekiyor. Ardından başvurumuzu gerekli mercilere iletebileceğiz. Başvurular aile ve sosyal Politikalar bakanlıkları İl müdürlüklerine veya sosyal hizmetler merkezlerine iletebiliyor. Elbette nasıl getirebiliyor şahsen iadeli taahhütlü veya kargo aracılığıyla başvurunuzu iletebiliyorsunuz başvurumuzu yaptık.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Doğum yardımı sistemine kaydınızın yapıldığı ayı takip eden ayın son haftasında PTT aracılığıyla ödeme alabileceksiniz. Yani sonuç olarak bu haktan faydalanmak için bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olmak gibi onun dışında canlı doğum yapmak gerekiyor. Bizim şahsen bu başvuruda bulunmamız gerekiyor. Böylece doğum yardımından tek seferlik olmak kaydıyla. Elbette burada tek seferlerin altını sürekli çiziyorum ama yanlış anlaşılma olmasın. Diğer daha sonra hamile kaldınız bir çocuk daha dünyaya getirdiniz bu halktan tekrar faydalanabileceksiniz. Çocuk için bu haktan sadece bir kez yararlanabileceğiniz ve ilgili sizde devletin size vermiş olduğu bu haktan faydalanmak için zaman kaybetmeden başvurunuzu yapabilirsiniz.

“Doğum Yardımı Nasıl Alınır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın