Dış Gebelik

Dış gebelik nedir? Dış Gebelik; döllenmiş bir yumurtanın rahim dışına, genellikle fallop tüplerinden birine implante edildiği zamandır.

Dış Gebelik, Fallop tüpleri, yumurtalıkları rahime bağlayan tüplerdir. Bir yumurta onlara sıkışırsa, bebeğe dönüşmez ve hamilelik devam ederse sağlığınız risk altında olabilir.

Ne yazık ki, gebeliği kurtarmak mümkün değil. Genellikle ilaç veya ameliyatla çıkarılması gerekir.

Dış gebelik belirtileri

Dış gebelik her zaman semptomlara neden olmaz ve sadece rutin bir gebelik taraması sırasında tespit edilebilir.

Semptomlarınız varsa, gebeliğin 4. ve 12. haftaları arasında gelişme eğilimi gösterirler.

Belirtiler aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerebilir:

 • kaçırılmış bir dönem ve diğer  gebelik belirtileri 
 • 1 tarafta karın ağrısı
 • vajinal kanama  veya kahverengi sulu akıntı
 • omzunun ucunda ağrı
 • işemek veya kaka yaparken rahatsızlık

Ancak bu belirtiler mutlaka ciddi bir sorunun işareti değildir. Bazen bir mide böceği gibi diğer problemlerden kaynaklanabilir  .

Dış gebeliğin belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ne zaman tıbbi yardım alınmalıdır?

Yukarıdaki semptomlardan herhangi birinin bir kombinasyonuna sahipseniz ve gebe olabilirsiniz – pozitif bir gebelik testi yaptırmamış olsanız bile doktorunuza başvurun.

Dış gebelik ciddi olabilir, bu yüzden hemen tavsiye almak önemlidir.

Doktorunuz belirtilerinizi soracaktır ve genellikle dış gebeliğiniz olup olmadığını belirlemek için bir gebelik testi yapmanız gerekir.

Tanıyı doğrulamak için ultrason taraması ve  kan testlerinin yapılabileceği daha ileri değerlendirme için uzman bir erken gebelik kliniğine yönlendirilebilirsiniz  .

Dış gebelik testleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Acil yardım ne zaman alınır?

Bir ambulans için 112’i arayın veya aşağıdakilerin  birini yaşamanız durumunda bir sağlık kuruluşuna yada doktorunuza gidin:

 • karnınızda keskin, ani ve yoğun bir ağrı
 • çok baş dönmesi veya bayılma
 • hasta hissetmek
 • çok solgun görünüyor

Dış gebelikte, bu belirtiler fallop tüpünüzün açık (rüptüre) ayrıldığı anlamına gelebilir. Bu çok ciddi ve fallop tüpünü tamir etmek için ameliyatın en kısa zamanda yapılması gerekiyor.

Bir rüptür hayatı tehdit edici olabilir, ancak neyse ki, hızlı bir şekilde ele alınırsa nadir ve tedavi edilebilirler. İngiltere’de kopmalardan ölümler oldukça nadirdir.

Nasıl tedavi edilir?

Dış gebelik için 3 ana tedavi vardır:

 • Bekleyen yönetim – dikkatle izlenirsiniz ve döllenmiş yumurta kendiliğinden çözülmezse aşağıdaki tedavilerden biri kullanılır.
 • cerrahi –  anahtar deliği ameliyatı (laparoskopi) genellikle etkilenen fallop tüpü ile birlikte döllenmiş yumurtayı çıkarmak için genel anestezi altında yapılır. 

Her seçeneğin yararları ve riskleri size bildirilecektir. Çoğu durumda, belirtilerinize ve yaptığınız testlerin sonuçlarına göre belirli bir tedavi önerilecektir.

Bazı tedaviler gelecekte doğal olarak gebe kalma şansınızı azaltabilir, ancak çoğu kadın hala gebe kalabilir. Bunun hakkında doktorunuzla konuşun.

Dış gebeliğin tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Dış gebelikten sonra yardım ve destek

Gebeliği kaybetmek yıkıcı olabilir ve birçok kadın, bir aile üyesini veya partnerini kaybetmiş gibi aynı kederi hissine kapılır.

Bu duyguların birkaç ay sürmesi nadir değildir, ancak genellikle zamanla iyileşir. Kendinize ve eşinize yas tutmak için zaman verdiğinizden emin olun.

Siz veya eşiniz kaybınızla başa çıkmak için uğraşıyorsanız, profesyonel destek veya danışmanlıktan yararlanabilirsiniz . Bu konuda doktorunuzla konuşun.

Gebelik kaybından etkilenen insanlar için destek grupları da yardımcı olabilir.

Yorum yapın