Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar Ve Belirtileri

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar Ve Belirtileri; Bir anne ve babanın; hayatta ki en değerli varlığı tabii ki çocukları. Çünkü ebeveynler çocuklarını belirli bir yaşa getirip, yetiştirene kadar türlü türlü zorluklar ve sıkıntılarla karşılaşıyorlar.

Hastalıklar, beslenme problemleri, psikolojik sorunlar ve daha birçok farklı problem. Kısacası; çocuk bakmak, çocuk yetiştirmek, doğudukları andan itibaren, okul çağına gelene kadar, daha doğrusu evlenip başka bir hayat kurana kadar büyük bir sorumluluk gerektirir.

Çocuklarda en sık karşılaşılan problemlerden birisi de bulaşıcı hastalıklar. Özellikle; küçük yaşlarda ki çocuklarda, bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle birçok farklı hastalık görülebilir. Peki çocuklarda en sık görülen hastalıklar hangileridir ve bu hastalıkların belirtileri nelerdir?

Grip, Soğuk Algınlığı Yada Yüksek Ateş

Özellikle; okul çağında ki çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında grip yada soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak da yüksek ateş geliyor. Bu dönemde çocukların bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olduğu için, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan çok çabuk etkilenebiliyorlar.

Normal bir insanın vücut ısısı 36 – 37 derece arasındadır. Eğer vücut ısısı 38’in üzerine çıkıyorsa, bu ateşli bir hastalığın habercisi demektir. Bu durum çocuklar için de aynı şekilde geçerlidir. Fakat çocuk hareketli bir yapıya sahipse, vücut ısısı zaman zaman, günlük olarak değişebilir.

Yine de soğuk algınlığı yetişkin bir bireye göre, çocuklarda çok daha tehlikeli bir durmdur. Bu nedenle çocuklarda ortaya çıkması durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar: İç Kulak İltihabı

Çocuklarda; sıkça görülen bir diğer hastalık da iç kulak iltihabı. Genellikle baş dönmesi, kulakta çınlama ve geçici süre işitme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hangi kulak hastalığı olursa olsun, herhangi bir belirtide mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bu hastalıkların tekrarlanması yada sıkça görülmesi halinde kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalı ve vakit kaybetmeden önlem alınmalı, gereken tedavi uygulanmalıdır. Çünkü bu da grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı bir hastalıktır ve hızlı şekilde yayılabilir.

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar: Orta kulak iltihabı

Özellikle; küçük yaşlarda ki çocuklarda görülen ve neredeyse her çocuğun, en az 1 defa bazen 2 defa geçirdiği bir hastalık orta kulak iltihabı. Yüksek ateş, geçici süre işitme kaybı ve kulak ağrısı belirtileri sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Çoğunlukla sonbahar ve kış mevsiminde görülür. Zamanında teşhis edilip, tedavi edilmesi durumunda kolayca geçen bir hastalıktır. Fakat zamanında tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına neden olabilir. Özellikle de 0-7 yaş arasında ki çocuklarda görülebilecek işitme kaybı problemi, bu yaşta ki çocuklarda kişilik bozukluğuna da neden olabilir.

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar: Sinüzit

Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan birisi de sinüzit. İltihap, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüz kemiklerinde çok şiddetli ağrılar, göz çevresinde şişlik, gözlerde yaşarma ve yüksek ateş belirtilerinin görülmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar: Bronşit

Özellikle; yaş olarak biraz daha büyük çocuklarda, soğuk algınlığı sonrasında görülen bir hastalıktır. Hırıltı, sıkça görülen öksürük nöbetleri, yoğun balgam gibi belirtiler sonucunda ortaya çıkar.

Hastalığa kesin ve net bir tanı konması, röntgen çekilmesi sonrasında yapılır. Antibiyotik yada buna benzer ilaçlar kullanmak yerine, hastalığın seyrine göre balgam yumuşatıcı, daha hafif ilaçlarla da tedavi edilebilir.

Beslenme Bozuklukları

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, abur cubur tüketimi, işlenmiş yada paketli gıdaların tüketimi, hormonlu gıdalar bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş çocuklarda, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Bu problemin yol açabileceği diğer sağlık sorunları da kanser ve aşırı kilo yani obezitedir. Bu nedenle küçük yaşlarda ki çocukların beslenmelerine çok dikkat edilmeli ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Buz Salonları

Özellikle yaz aylarında ve yaş olarak daha küçük çocuklarda görülen bir hastalıktır ishal. Daha çok yaz mevsiminde görülür. Bağırsakta oluşan enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelir.

İştahsızlık, şiddetli karın ağrısı, halsizlik, kusma ve hafif ateş gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin görüldüğü ishal türlerin yaklaşık 3 ile 7 günlük bir iyileşme süreci vardır.

Gebelik ile ilgili okumak isteyeceğiniz öne çıkan yazılar:

Yorum yapın