Cipro Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cipro kullananlar, genellikle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde bu ilacı tercih etmektedir. İnternet üzerinden araştırılan Cipro tablet hakkındaki bilgilerde bu ilacın faydaları ve yan etkileri hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir. Cipro içeriğindeki etken maddesi sayesinde antibiyotik grubuna dahil olan bir ilaçtır. Cipro etken maddesi siprofloksasin olup, vücut içinde yer alan bakterilerle mücadele eder. Bu yazımızda Cipro kullanıcı yorumları ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Cipro Nedir?

Cipro tablet, içerisindeki antibiyotik grubundan siprofloksasin isimli etken maddeyi ihtiva eden bir ilaçtır. Vücuttaki bakterilerle savaşan ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden Cipro, güçlü bir antibiyotiktir. Cipro enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Cipro kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken tüm detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşarak ilacın doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bakteri enfeksiyonlarına karşı en etkili antibiyotik ilaçlar arasında Cipro tablet de yer almaktadır.

Cipro Niçin Kullanılır?

Cipro kullanımı, bakterilerin vücutta yarattığı olumsuz koşulların ortadan kaldırılması için son derece önemlidir. En etkili antibiyotik ilaçlardan biri olan Cipro tablet, şu iltihap durumlarında tedavi amaçlı kullanılır:

  • yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (sinüzit), bademcik iltihabı (tonsilit), sık sık nükseden dış kulak ve orta kulak iltihabı, zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), solunum sistemindeki enfeksiyonlar; göz iltihabı;  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi idrar yollarındaki enfeksiyonlar; bakteri kaynaklı yumurtalık iltihabı, bel soğukluğu, prostat iltihabı dahil olmak üzere kadın ve erkeklerde üreme sistemi enfeksiyonları; mide ve bağırsak enfeksiyonları (bakteri kaynaklı ishal), karın içi iltihabı, safra kesesi iltihabı; apse, çıban, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun iltihabı, kemikler ve eklemlerde oluşan enfeksiyonlar

Tüm bunların yanı sıra vücudun mikroplara ve bakterilere karşı savunma mekanizmasında güçsüz hale gelmesine neden olan durumların tedavisinde Cipro talbet kullanılabilir. Doktorlar tarafından sık sık reçete edilen Cipro ilacı günümüzde en çok kullanılan antibiyotik ilaçlar arasında yer alır.

Cipro Yan Etikleri Nelerdir?

Cipro tablet yan etkileri, her ilaçta olduğu gibi bazı durumlarda hafif veya şiddetli olarak ortaya çıkabilir. Cirpo tablet kullanımında görülebilecek yan etkilerin alerji gibi belirtiler göstermesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Cipro kullanım talimatı üzerinde yer alan yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Karın ağrısı, nefes alamama, üritker, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik
  • Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı, idrar tutukluğu, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, irade dışı kasılmalar
  • Güneşe hassasiyetin artması, baş dönmesi, uyuklama, endişe hissi, bulanık görme, bulantı, ishal, kusma

Alerji veya benzeri yan etkiyi işaret eden durumda mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Acil yardım gerektiren yan etkilerde de doktora danışmak önemlidir. Hastalarda Cipro ilacının kullanımına bağlı olarak görülebilen yan etkilerin şiddetine göre ilacın kullanımında değişikliğe gidilebilir.

Cipro Kullananlar

Cipro tablet kullanımı boyunca dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Doktor tarafından reçete edilen Cipro ilacının başlangıç dozunda bile aşırı hassasiyet veya alerji gibi durumlar oluşursa bunlar göz ardı edilmemelidir. Ayağa kalkınca baş dönmesi yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Cipro ilacı 18 yaşının altındakiler, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar, yaşlılar, kortizon kullananlar, sinir sistemi rahatsızlığı olanlar ve diyabetlilerde dikkatli kullanılmalıdır. Epilepsi ve ruhsal hastalığı olanlarda da Cipro ilacının kullanımında doktor direktiflerine uyulmalıdır. Cipro kullanıcı yorumları ile ilacın ne kadar etkili bir antibiyotik olduğu görülebilir.

Yorum yapın