Buscopan Hapı Nedir? Buscopan Ne İçin Kullanılır?

Buscopan 10 mg tablet, içinde hiyosin – N – butilbromür içeren spazm giderici bir ilaçtır. Spazm giderici ilaçlar grubunda yer alan Buscopan, birçok farklı ağrının giderilmesinde etkili şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanımına rastlanan Buscopan, çeşitli organların kaslarında meydana gelen ve genelde ani gelişen şiddetli nöbetler şeklinde kasımlara neden olan rahatsızlıkların giderilmesinde en etkili sonuçları vermektedir.

Yüksek veya düşük doz kullanımında içindeki güçlü etkin maddeleri nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce doktor tavsiyesine ve kullanım talimatlarına uyulması gerekecektir.

Buscopan 10 Mg Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Buscopan, spazm giderici ilaçlar grubunda yer alan ve 1 kaplı tablet içinde 10 mg hiyosin – N – butilbromür bulunan bir ilaçtır. 20 ve 50 kaplı tablet içeren blister ambalajda sunulmaktadır. Kaplı tabletler beyaz renkte ve yuvarlak formda üretilmektedir. Vücutta hayati görevlere sahip çeşitli organların kaslarında meydana gelen ani ve şiddetli spazmlar ve hareket bozukluklarının geçirilmesi için kullanılmaktadır.

Mide, bağırsaklar, idrar kesesi, safra kanalları, idrar yolları ve üreme organları üzerinde meydanda gelecek söz konusu kasılmalara karşı etkin maddesiyle çözüm sunmaktadır. Sükroz, dibazik kalsiyum fosfat, nişasta, çözünebilen mısır nişastası, kolloidal silika, tartarik asit, stearik asit, polivinilpirolidon, talk, akasya, metil parahidroksibenzoat, polietilen glikol, propil parahdroksibenzoat gibi yardımcı maddelere sahiptir.

Buscopan 10 Mg Nasıl Kullanılır?

Buscopan beyaz renkli ve yuvarlak yapıda kaplı tablettir. Uygun kullanım metodu ve sıklığı doktor tarafından tavsiye edilen şekilde olmalıdır. Buscopan her zaman doktor tarafından tavsiye edilen şekliyle kullanılması gerekmektedir. Erişkinlerde günde 3 kez 1 – 2 kaplı tablet şeklide kullanılmaktadır. 6 – 12 yaş arası çocuklarda ise günde 3 defa 1 kaplı tablet şeklinde kullanılır. Doktor onayı olmadan uzun süre veya yüksek dozda Buscopan kullanılması önerilmez. Buscopan tablet ağız yoluyla yeterli miktarda su ile alınmalıdır. Kırılarak veya farklı yiyecek – içeceklerin içine karıştırılarak alınması önerilmez. Buscopan Günde Kaç Tane İçilir? yazımızı da okumanız faydanıza olacaktır.

Buscopan 10 Mg Endikasyonları Nelerdir?

Buscopan 10 Mg Endikasyonları Nelerdir

Buscopan temelde antispazmodik ve analjezik bir ilaçtır. Spazm giderici ilaçlar grubunda yer almaktadır. Ani gelişen ve şiddetli seyreden mide, bağırsak, idrar kesesi ve yolları ile safra kanalları ve üreme organlarındaki kaslarda meydana gelen kasılmalara karşı kullanılır. Özellikle şiddetli seyreden spazm ve ağrılar için etkili bir ilaçtır. Kadınlarda ayrıca adet sancılarında da kullanılabilir. Buscopan 10 mg endikasyonları kısa süre içinde ilacın güçlü etkin maddesi ile ilacın faydalarının görülmesini sağlamaktadır.

Buscopan 10 Mg Ağrı Kesici Mi?

İlk kullanımdan hemen sonra Buscopan kullananlar ilacın spazm giderici ve ağrı kesici özelliklerinin görüldüğünü ifade etmektedir. Spazm giderici ve ağrı kesici ilaç olarak tanımlanabilir. İçindeki etkin ve yardımcı maddeleri sayesinde kısa sürede farklı bölgelerde gelişen ani ve şiddetli ağrı ve kasılmaların azaltılmasını sağlamaktadır. Bu özellikleriyle güçlü etkilere sahip bir ağrı kesici olarak değerlendirilebilir.

Buscopan 10 Mg Faydaları Nelerdir?

Çok sık spazm ve ağrı şikayetleriyle karşılaşan kişiler için doktor tarafından Buscopan tedavi sürecinde yaygın olarak önerilmektedir. Güçlü etkileri nedeniyle Buscopan kullanımı sadece doktor önerisi ile olmalıdır. Spazm giderici ve ağrı kesici özellikler taşıması ilacın öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. Buscopan 10 mg faydaları ise kısaca şöyledir:

 • Mide, bağırsak, mesane, safra yolları, idrar yollarında oluşan ani ve şiddetli ağrıların giderilmesini sağlar.
 • Kadınlarda adet sancılarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Kas ağrılarını gidermede etkilidir.

BUSCOPAN 10 Mg Ne Zaman Kullanılır?

Buscopan aç karnına veya besinlerle beraber alınabilir. Kişilerde ortaya çıkan çeşitli spazm ve ağrı şikayetleri için Buscopan kullanılabilir. Ancak tüm ağrı ve spazmlarda Buscopan kullanımı önerilmez. Bu nedenle sadece uygun hastaların doktor tavsiyesi ile Buscopan 10 mg ilacı kullanması önerilmektedir. Spazm giderici ilaçlar grubuna dahil bir ilaç olarak sadece ilgili ağrılar için kullanılması gerekecektir. Mide, idrar yolları, mesane, bağırsaklar ve safra kanalları başta olmak üzere sadece ilgili bölgelerde meydana gelecek ağrılarda kullanılmalıdır.

Buscopan Hangi Ağrılara İyi Gelir?

Buscopan birçok organda meydanda gelecek olası ani ve şiddetli ağrı nöbetleri için kullanılabilir. Söz konusu ağrılar ve spazmların giderilmesinde Buscopan ilaç kullanımı yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Hareket bozukluklarının ve kasılmaların giderilmesinde Buscopan’ın iyi geldiği ağrılardan bazıları şunlardır:

 • Mide ağrıları,
 • Bağırsaklar,
 • İdrar kesesi ve idrar yolları,
 • Safra kanalları,
 • Üreme organları ağrıları vb.

Buscopan Kas Ağrılarına İyi Gelir Mi?

Buscopan çeşitli organlarda meydana gelecek kas spazmlarının giderilmesinde etkili olan bir ilaçtır. Ayrıca çeşitli kas ağrılarının da giderilmesinde tercih edilebilir. Buscopan temelde ağrı kesici ve spazm giderici özelliklere sahip bir ilaçtır. Bu özelliği sayesinde birçok farklı ağrı ve spazm için kullanımına başvurmak mümkündür. Birçok ağrının giderilmesinde etkin güçlü maddeleri sayesinde kısa sürede hastalarda olumlu etkiler göstermektedir. Adet döneminde sancı çeken kadınların bu ağrılarından da kurtulması için Buscopan kullanımına rastlanmaktadır.

Buscopan Mide Gazına İyi Gelir Mi?

Buscopan genelde gastrit tarzında seyreden gaz sancısı şikayetlerinde etkili olan bir ilaçtır. Ancak içindeki kimyasala duyarlılıkları bulunan kişilerin kullanması kesinlikle önerilmez. Özellikle doktor tarafından gaz sancısı şikayetleri için Buscopan önerilmemişse kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle mutlaka uzman hekimin önerisiyle Buscopan mide gazı için kullanılmalıdır. Aksi takdirde farklı sağlık sorunlarının görülmesi mümkündür. Ayrıca önerilen dozun dışında da Buscopan kullanımından kaçınmak gerekecektir.

Buscopan Kimler Kullanamaz?

Buscopan Kimler Kullanamaz

Buscopan’ın etkin ve yardımcı maddelerine herhangi bir duyarlılığı bulunan kişilerin kesinlikle ilacı kullanması önerilmez. Etkin madde olan hiyosin – N – bultibromür ya da parasetamole veya içeriğinde yer alan diğer herhangi bir maddeye karşı alerjisi bulunan kişilerin kesinlikle ilacı kullanması tavsiye edilmez.

Göz içi basıncının aşırı artmasına yol açan glokom denen göz rahatsızlığı olanlar, idrarın idrar kesesi içinde birikmesine ve atılmasının güçleşmesine yol açan bir rahatsızlığı bulunması, mide ve bağırsak sisteminde mekanik tıkanma olması, bağırsakta tıkanma ve düzgün şekilde çalışmama sorunun olması gibi durumlara sahip kişilerin kesinlikle Buscopan kullanması önerilmez. Buscopan rahatlatır mı sorusuna doğru yanıt vermek için hastaların bu ilacı kullanmaya tam olarak uygun olması gerekir.

Buscopan Plus 10 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Buscopan’ın da diğer pek çok ilaçta olduğu gibi kullanım durumunda çeşitli yan etkileri bulunuyor. Yaygın veya yaygın olmayan yan etkilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir. Buscopan plus 10 mg yan etkileri özellikle yanlış ve aşırı doz veya uygun olmayan kişiler tarafından kullanımında ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkiler kısaca şöyle:

 • Nefes darlığı ve nefes almada güçlük,
 • Döküntü, ateş ve yüz, dil dudaklarda şişme gibi aşırı duyarlılık,
 • Ateş basması ve kan basıncında düşme vb.

Buscopan 10 Mg Fiyatı Ne Kadar?

Piyasadaki muadilleri arasında öne çıkan Buscopan, spazm giderici ve ağrısı kesici özelliklere sahiptir. Buscopan 10 mg fiyat başta olmak üzere diğer dozajdaki ve türdeki ilacın fiyatları farklılık göstermektedir. Uygun fiyat avantajlarına sahip ilacın eczanelerden temin edilmesi mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Arveles Nedir? Arveles Ne İçin Kullanılır? Arveles Ağrı Kesici Mi?

Yorum yapın