Bebeklik Döneminde Süt Seçimi: Hangi Süt, Ne Zaman?

Bebeklik döneminde süt seçimi son zamanlarda en çok merak edilen konulardan. Şimdi kısaca bu konuya açıklık getirelim. Bebekler için süt, onların hâlâ gelişmekte olan vücut ve sindirim sistemleri için çok önemlidir. Ancak yalnızca annenin sütü, bebeklerin tüm gereksinimlerini karşılamaya yetmez. Bebekler için hangi sütün ne zaman verilebileceğine dair ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız var.

İnek Sütü Ne Zaman Verilir?

Bebeklerin 1 yaşından önce inek sütü içmeleri, sindirim sistemlerinin yetersizliği nedeniyle, sinir sistemlerine ve bağırsaklarına zarar verebilir. Ayrıca, alerji, astım, kabızlık ve demir eksikliği gibi sorunlara yol açabilir. İnek sütü, bebeklerin 1 yaşından önce verilmemesi tavsiye edilir. Eğer bebek annenin sütü ile besleniyorsa, diğer bir süte ihtiyacı yoktur. Fakat mama ile besleniyorsa, doktorunuza danışmanız önerilir.

Keçi Sütü Ne Zaman Verilir?

Keçi sütü, inek sütüne göre daha kolay sindirilir ve alerji riski daha düşüktür. Bebeklerin 8. aydan itibaren, keçi sütünden yapılan yoğurt ve peynir gibi ürünlerle tanıştırılması ve alerjik reaksiyonlarının izlenmesi tavsiye edilir.

Pastörize Süt Ne Zaman Verilir?

Pastorize Sut Ne Zaman Verilir
Pastorize Sut Ne Zaman Verilir?

Bebeklere 1 yaşından sonra verilen süt, mutlaka pastörize olmalıdır. Çiğ sütler, kaynatıldıklarında faydalı bileşenlerin ölmesine neden olurken, pastörize süt, daha az zarar görür ve zararlı bakteriler içermez. Bebeklere 1 yaşından sonra hazır süt verilmesi daha uygun olacaktır. Ayrıca bakınız: Anne Sütünü Artırma Yolları

 

Yorum yapın