Aşermek nedir, Gebelikte Aşermek ne zaman başlar?

Aşermek ne demektir?

Aşerme; hamilelikte görülen ani yemek yeme isteği ataklarıdır. Gebelik süresince hamileler beslenme alışkanlıklarına göre yada tokluk durumlarından bağımsız olarak alakasız yiyecekleri arzulama eğilimlerine girebilir. Bu sıklıkla görülen ve adına aşermek denen doğal bir hamilelik olayıdır.

Amerika’da hamileler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; hamilelerin yüzde 50 ile yüzde 90’ı gebelik süresince aşermek isteği duymuşlardır. Bu araştırma her ne kadar yurt dışı kaynaklı olsa da hemen hemen tüm dünyada ortalama bu şekildedir.

Hamilesiniz ve akşam televizyon izlerken aniden canınız turşu, dondurma, karpuz mu çekti? İşte tam olarak aşermek bu demektir. Bazı rivayetlere göre hamileliklerinde tatlı canı çeken hamilelerin erkek çocuk, gebelik döneminde ekşi yiyecekler canı çeken hamilelerin erkek çocukları olurmuş. Hatta bu durum için bir atasözü de bulunmaktadır. Her ne kadar amiyane bir tabir de olsa atasözü şu şekildedir;

“Ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı, ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi”

Bu atasözü’nü affınıza sığınarak paylaşıyor, bu atasözüyle ilgili düşüncelerinizi yoruma yazmanızı rica ediyoruz.

Aşermek ne zaman başlar?

Hamilelikte aşerme değişiklik gösteren bir olay olsa da genel hamileliklerde 11 ile 12. haftalarda aşerme istekleri belirir. Bu yüzden aşerme ne zaman başlar? Sorusuna net bir cevap yoktur. Hatta hiç aşermeden geçirilen hamilelikler olduğu da bilinmektedir. Aşerme tamamen hormonsal ve psikolojik bir süreç olup, anne adaylarının hamilelik süreçlerindeki tatlı anıları sayılabilecek zamanlardır.

Her ne kadar anne adaylarının aşerme istekleri masumane görünse de; gecenin saat 4’ünde mango aşeren bir hamilenin eşi için bu durum biraz sıkıntılı olabilir. Baba adayları, eşlerinin aşermesi konularındaki isteklerini bazen abartılı yada kapris olarak gördükleri durumlar sıkça yaşanabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki bebeğinizi kucağınıza aldığınızda bu durumlar güzel birer anı olarak hafızanızı süsleyecektir.

Aşermeye ne sebep olur?

Hamilelikte aşermeye sebep olan faktörlerin başında hormonlar gelir. Gebelik süresince hamilelerin hormonları çok değişken olabilir, bu hormonsal değişiklikler psikolojik dalgalanmalara, alışkanlıkların değişmesine sebep olabilir. Bu değişiklere yeme içme alışkanlıkları ve rutinleri de dahildir. Hamilelik süresince daha önceleri tadını sevmediğiniz bir yiyecek yada içeceği tatma isteği (aşerme)görülebilir. Bu tamamen doğal ve hormonların size oynadığı bir oyun olarak tasvir edilebilir.

En çok aşerilen yiyecek ve içecekler nelerdir?

Türk kültürü ve Türk mutfağı ile beslenen hamilelerde genellikle yöresel ve tropikal yiyeceklerin aşerme konusu olduğu görülmektedir. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de hamilelerin en çok aşerdikleri gıdalar şunlardır;

  • Turşu
  • Erik
  • Dordurma
  • Karpuz
  • Çilek
  • Anans
  • Mango
  • Reçel
  • Hamur tatlıları

Listeden de anlaşıldığı gibi hamilelerin en çok aşerdikleri gıdaların başında meyveler gelmedir. Özellikle kış aylarında, yaz mevyeleri aşermek oldukça sık görülebilir. Yada tam tersi de olabilir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi dileriz, baba adaylarına da naçizane tavsiyemiz biraz sabırlı olmanızdır.

Yorum yapın