Anne Sütünü Arttırmak İçin 5 Öneri

Anne sütü; bebeğimize vereceğimiz en büyük hediye. Peki, Anne sütünü arttırmak için 5 öneri? Anne sütünü artırmak için neler yemeli ya da hangi yiyecekler anne sütünü artırır? Bunlar, bebeği doğduğu andan itibaren yeni annenin sıklıkla yaşadığı kaygıları özetliyor. Biz de sizin için anne sütünü artırmanın yollarını araştırdık ve anne sütünü çoğaltan tavsiyeleri sizler için derledik. 

Lohusa Döneminde Anne Sütü Nasıl Artar?

Öncelikle bir konunun altını çizelim.  Her annenin sütü, bebeklerine yeter yaratılış itibari ile. En başta annenin buna inanması en önemlisidir.

 Yani “sütüm bebeğime yetiyor mu” ya da “sütümün bebeğe yetip yetmediğini nasıl anlarım” endişesi biraz yersiz bir deyimdir. Ancak zamanla anne sütü azalabilir. Anne sütünün azalmasının nedenleri farklıdır. 

Anne Sütünü Arttırmak için Tavsiyeler

Pek çok yeni anne, “anne sütünü nasıl artırırım” konusunda araştırma yapıyor. Anne sütünü çoğaltacak tavsiyeler şöyle özetlenebilir:

      1.Bol Bol Emzirin!

Özellikle 10-12. gün sonunda artık anne sütünüz olgunlaşma sürecini tamamlar. Bundan sonra emzirme sürenizin ortalama 15-12 dk. seanslar şeklinde olmasına ve anne sütünün yağlı kısmını emmesi özen gösterilmelidir.

      2.Süt Sağma Makinesi ile Sağma Yapın!

Anne sütünü bol bol emzirdiğiniz halde sütüm artmıyor diye düşünüyorsanız o zaman pompanız ile her beslenme sonrasında sağma yapmalısınız.

Bu sağmalar genelde hep emzirme sonrasında olmalıdır. Çıkan süt miktarına lütfen kafayı takmayın. Çıkan miktar az olabilir. Örneğin elektrikli göğüs pompası ile sağma yaparken veya diğer süt sağma araçlarını kullanırken tıpkı emzirmede olduğu gibi göğsünüze bol bol ileti göndererek sütünüzün  artması sağlanmaktadır.

       3.Çok Su İçin!

Bunların dışında içtiğiniz su miktarı ve annenin beslenmesi de anne sütünü artırmada çok etkilidir. Gün için de ortalama 2-2,5 lt su içmek çok önemlidir. Suyun yanı sıra 3-4 fincan rezene çayı gibi  hazır çaylardan içilmelidir. 

       4.Anne Sütünü Artıran Besinleri Tüketin

Emziren annenin dengeli beslenmesi ve hemen her gıdadan alması gerekir ama bazı besinlerin anne sütü oranını artırdığı veya anne sütündeki yağı artırdığı biliniyor. Anne sütünü çoğaltan besinler şöyle özetlenebilir:

  • Badem ve Ceviz

Her emzirme sonrasında büyük bir bardak su içip, yanında 3-4 ceviz-badem yemek hem anne sütü miktarını arttırmanın yolları  arasındadır. Hem de anne sütünüzün yağ miktarını arttıracaktır. 

  • Et/ Balık

Emziren bir anne özellikle süt arttırma dönemindeyse mutlaka hayvansal proteine ağırlık vermelidir. 

  • Yeşil Yapraklılar

Saydıklarımızın dışında ise; dereotu, dut, üzüm, koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler anne için süt yapma özelliğine sahiptir. 

      5.Sık Beslenmeye Çalışın

3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde beslenen bir annenin sütü de artacaktır. Bir öğünde çok kalori almak yerine sık beslenmek ve besin değerleri yüksek olan gıdaları tercih etmek önemlidir.

Kısacası bir anne kendine ve bebeğine inanarak emzirme sürecine başladığında bol bol emzirdiğinde, yeteri kadar su içtiğinde, gerekirse pompa ile sağma yaptığında ve sağlıklı beslendiğinde sütü artar. Sağlıklı, mutlu ve bol sütlü günler:))

Yorum yapın