Ağrısız Doğum Nedir? Ağrısız Doğum Hakkında Önemli Bilgiler

Anne olmak, aile olmanın temeli olarak bilinen ve kelimelerle anlatılamayan bir yolculuktur. Tecrübesiz ve yeni yeni anne adayı iseniz, sizi heyecanlı ve karışık duygular bekliyor. Hamile kaldığınızda mutlaka doğru beslenmelisiniz ve büyüyen bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmak için sağlıklı bir yaşam tarzını tercih etmelisiniz. Fakat doğum zamanı yaklaştığında ise doğum zamanını ister istemez derin düşüncelerle düşünüp gergin olacaksınız.
Bebeğini normal yoldan doğuramayan anne adayları, yüksek riskli gebelik dönemi yaşadıkları için sezaryen doğum yöntemini tercih edebiliyor. Doğum zamanında farklı kasılmalar sonucu şiddetli ağrılar meydana gelir. Bazı insanlar ise ağrısız doğum yapmayı planladığı için sezaryeni tercih eder. Ağrısız doğum hakkında mutlaka uzman doktorlardan bilgi almalısınız.

Günümüz teknolojisi ile birlikte modern tıb gelişimini sürdürüyor. Peki anne adayları için normal doğum ve diğer ismi ile ağrısız doğum nedir?

Ağrısız Doğum

Kadınlar arasında prenses doğum olarak tanımlanan Ağrısız doğum, epidural anestezi yöntemi uygulanarak kullanılmaktadır. Bu anestezi işleminde anne adayının bel kısmı özel bir enjeksiyon yardımı ile omurilik zarına girilmesi ve ağrıyı hissetmemesi için kateter anestezi maddesi yardımı ile uygulanması işleminde denilmektedir. Bu ilaçların etkisi 10-15 dakika arasında etkisini sürdürmektedir. Bu doğum şeklinde ağrı düzeyi minimuma indirilir. Ağrıyı sevmeyen ya da doğumdan korkan bayanlar genellikle bu doğum yöntemini kullanır.

Ağrısız Doğumun Avantajları

  • Ağrısız doğumun en büyük avantajı tedirgin ve korku dolu hisler yaşayan anne adayının doğum süreci boyunca hiç ağrı ya da acı hissetmemesidir.
  • Kasılma derdi ya da diğer ağrılar ağrısız doğum zamanında görülmez.
  • Vajinal doğum zorlaştığı durumlarda ise epidural yöntemle anne adayının acısı minimuma erişir.
  • Doğum zamanında anne adayında oluşan ağrılar ve sızılar bebeği ve anneyi rahatsız edecek derecede stres hormonlarının salgılamasına sebebiyet verebilir. Ağrısız doğum yönteminde ise bu durum tamamen ortadan kalkar.
  • Vajinal kaslar ağrısız doğum yöntemi ile gevşediği için bebeğin inmesi kolaylaşır.
  • Ağrısız doğum esnasında herhangi bir sorun olursa ve sezeryan işlemine dönülmek istenirse bu yöntemle daha kolay şekilde dönüş yapılabilir.

 

Yorum yapın